Studio animacji - jak dobrze wybrać?
Lista 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Gabi w kole

Autor: Gabriela Lupa

- marketerka z wykształcenia i pionierka prostego podejścia do rysowanych animacji. Odpowiada za marketing i komunikację w SeeWidely oraz zarządza studiem animacyjnym SeeWidely Studio.

Jak wybrać studio animacji? Na co warto zwrócić uwagę, zwłaszcza gdy będzie to nasza pierwsza tego typu współpraca? Oto 5 wskazówek, które pomogą Ci w wyborze odpowiedniego studia animacyjnego – niezależnie od tego, czy potrzebujesz animacji 2D, animacji 3D, animacji poklatkowej, czy jakiejkolwiek innej. Tworzenie animacji to spore przedsięwzięcie i jego efekt wpłynie na to, jak Twoja organizacja będzie postrzegana przez odbiorców. Dlatego warto zainwestować czas, by podjąć jak najlepszą decyzję. Zapraszam do artykułu.
Jak wybrac studio animacji - obejrzyj portfolio

1. Obejrzyj portfolio

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić po wejściu na stronę internetową studia jest przeglądnięcie jego portfolio, czyli przykładowych realizacji. Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć styl, w którym są tworzone animacje oraz ocenić ich jakość. Choć możemy czuć, że nie mamy wystarczająco wiedzy w tym zakresie, to są rzeczy, które każdy z nas może zweryfikować, np.:

 • Czy przejścia w animacji są płynne?
 • Czy animacja ma wstęp, rozwinięcie i zakończenie?
 • Czy wideo wygląda profesjonalnie?
 • Czy dźwięk dopełnia całość, czy może przeszkadza?
 • Czy treść animacji jest oryginalna, czy raczej przeciętna?

Na koniec najważniejsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać, to:

Co pamiętam po obejrzeniu animacji?

Dlaczego jest to takie ważne? Animacja zawsze powstaje w jakimś celu i ma przekazać konkretny komunikat odbiorcy. Jeżeli ma zwiększyć sprzedaż, to powinniśmy sobie zadać pytanie, czy po obejrzeniu animacji kupilibyśmy dany produkt lub usługę.
Zwróćmy także uwagę na to, czy studio wykorzystuje w animacjach oryginalne rysunki i ilustracje, czy używa stockowych obrazów i szablonów. Korzystanie z ogólnodostępnych zasobów sprawia, że zmniejszamy szansę na wyróżnienie swojej firmy spośród innych.
Jak wybrac studio animacji - sprawdz czy potrafia w komunikacje

2. Sprawdź, czy „potrafią w komunikację” i jaką mają obsługę klienta

Musimy sobie zdać sprawę z tego, że stworzenie animacji to proces, który składa się z:
 • przeprowadzenia wywiadu z klientem i ustalenia celu produkcji, odbiorców i stylu komunikacji,
 • zebrania wszelkich materiałów, które mogą przydać się podczas pisania scenariusza,
 • rozrysowanie storyboardu wraz z dostosowaniem rysunków i ilustracji do identyfikacji wizualnej firmy,
 • dobrania odpowiedniej ścieżki dźwiękowej,
 • nagrania podkładu lektorskiego,
 • animacji i synchronizacji
 • oraz postprodukcji.
Przynajmniej na 2 etapach powinna zostać zebrana informacja zwrotna, by wprowadzić ewentualne zmiany tak, żeby produkcja w pełni realizowała założone cele. Jeżeli studio „potrafi w komunikację”, to przejście przez tak złożony proces będzie sprawne, szybkie i bezproblemowe. Zespół pracujący nad animacją powinien w jak najkrótszym czasie odpowiadać na wszelkie Twoje pytania, informować o ewentualnych opcjach i proponować kreatywne sugestie dot. animacji.
Warto upewnić się, jak wygląda obsługa klienta i czy pracownicy studia przeprowadzą Cię przez cały proces, a na każdym etapie będą na bieżąco informowali o aktualnym statusie projektu. Świetnie, jeśli studio jest chętne do stworzenia dla Ciebie animacji, ale jeszcze lepiej, gdy chce ją współtworzyć razem z Tobą. Twoje uczestnictwo w przepływie pracy jest o tyle ważne, że nikt nie zna lepiej od Ciebie Twojego produktu/usługi czy potrzeb firmy.
Komunikacja i obsługa klienta muszą być na najwyższym poziomie, ponieważ od tego zależy sukces projektu. Doskonałe zrozumienie, otwartość na informację zwrotną, wysoka kultura osobista, to cechy, które pomagają. Jeżeli chcesz sprawdzić, jak wygląda to w danym studiu, to najprościej jest zaplanować spotkanie, telekonferencję lub wideokonferencję, gdzie będzie można poznać osobę odpowiedzialną za realizację Twojego projektu.
Studio, które ma udokumentowane doświadczenie i zatrudnia specjalistów zawsze doradzi, zaoferuje swoją wiedzę i umiejętności. Dlatego czasami warto wsłuchać się w ich zalecenia, nawet jeśli nie do końca się z nimi zgadzamy. Firma, która jest dobra w tym, co robi, postępuje odpowiedzialnie oraz dba o zamawiającego, będzie miała na uwadze dobro swojego klienta. Zwłaszcza że każda produkcja, która wyjdzie ze studia jest również ich wizytówką. Uważajmy na firmy, które zawsze we wszystkim zgadzają się z nami, ponieważ może to wynikać z tego, że chcą szybko zamknąć projekt, a niekoniecznie dostarczyć najlepszej jakości produkcję.
Jak wybrac studio animacji - terminowosc

3. Dopytaj o termin realizacji

Animacja jest narzędziem, które zatrudniamy do konkretnego zadania w określonym czasie i miejscu. Na nic zda się, jeżeli powstanie za późno, np. po odbyciu się wydarzenia, które miała promować. Dlatego upewnijmy się, że studio będzie w stanie wywiązać się z wyznaczonego wspólnie terminu realizacji. Możemy dopytać, czy dysponują wystarczającą ilością czasu, by w terminie zrealizować Twój projekt. Profesjonaliści zawsze dotrzymują terminów i tak planują wszystkie prace, że bez względu na ilość projektów zawsze planowo wywiązują się z ustaleń. Dobrym pomysłem może być zawarcie terminu realizacji w umowie wraz z ewentualnymi konsekwencjami niewywiązania się z niej.
Jak wybrac studio animacji - cena

4. Dostaniesz to za co zapłacisz

Przykładowo cena za animację typu whiteboard potrafi wynieść od 700 zł do nawet 20 000 zł za minutę. Skąd tak ogromna różnica? Stworzenie animacji to napisanie scenariusza, rozrysowanie storyboardu, nagranie dźwięku, animacja, synchronizacja itd. Wymaga to wielu godzin pracy całego zespołu. Jeżeli produkcja musi powstać w krótkim czasie, to cena też musi wzrosnąć, ponieważ należy wtedy nie tylko przeorganizować wszystkie prace, ale i zatrudnić więcej osób, by utrzymać wysoką jakość usług. Wszystkie czynniki, które wpływają na wycenę animacji znajdziesz, klikając tutaj.
Dlaczego istnieją firmy, które są w stanie zapłacić 20 000 zł za minutę animacji, a nawet jeszcze więcej? Wynika to ze świadomości tego, że stworzenie animacji, którą pokochają odbiorcy od pierwszego wejrzenia wymaga wielu godzin przemyśleń i pracy specjalistów. Animacja ma znaczący wpływ na to, jak będzie postrzegana firma przez klientów, pracowników, inwestorów itd. W końcu jest rodzajem komunikatu wysyłanym do odbiorców, a to jak jest skonstruowany i jego aspekt wizualny sprawia, że firma jest odbierana w mniej lub bardziej profesjonalny sposób.
Podsumowując, koszt stworzenia animacji może znacznie różnić się w zależności od złożoności tematu, czasu trwania wideo i terminu realizacji. Dlatego warto poprosić studio o dokładny kosztorys projektu z wyszczególnieniem zakresu prac tak, żeby był jak najbardziej przejrzysty i czytelny. Zwróć uwagę i najlepiej dopytaj przynajmniej 2 razy, czy w przedstawionym kosztorysie są jakiekolwiek dodatkowe lub ukryte koszty oraz wycena obejmuje wszelkie potrzebne usługi produkcyjne. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko wystąpienia nieprzyjemnej sytuacji, w której kwota końcowa na fakturze jest wyższa, niż początkowo było to uzgadniane.
Jak wybrac studio animacji - referencje

5. Przeczytaj referencje, recenzje lub inne opinie dostępne w internecie

Sprawdź referencje od poprzednich klientów lub o nie zapytaj. Czy studio współpracowało z topowymi firmami? W tym miejscu warto zweryfikować, czy projekty, które realizowali dla danej firmy były tym rodzajem produkcji, który chcesz zamówić. Zdarza się bowiem, że firmy chwalą się, że współpracowali z daną organizacją, a stworzyli dla nich tylko projekt ulotki i nie miało to nic wspólnego z produkcją wideo.

Niespodzianka - tabela porównawcza do wyboru najlepszego studia dla Twojej animacji

Dzięki animacji możemy przedstawić nawet najbardziej skomplikowany temat w prosty i wciągający sposób. To narzędzie, które pozwala zrobić dobre wrażenie na odbiorcach i przekazać wszystkie potrzebne informacje, dzięki swojej atrakcyjnej formie. Badania naukowe wskazują, że np. za pomocą animacji typu whiteboard zapamiętujemy aż o 15% więcej informacji niż w przypadku wideo z „gadającą głową” (więcej znajdziesz tutaj). Jeżeli znajdziemy studio, które będzie chciało nie tylko stworzyć dla nas animację, ale i zainteresuje się naszą firmą, jej potrzebami, stylem komunikacji, założeniami marki, to są duże szanse, że nasz projekt zakończy się sukcesem. Dlatego, żeby było łatwiej podjąć Ci decyzję – niezależnie od tego, czy potrzebujesz animacji 2D, animacji 3D, animacji poklatkowej czy jeszcze innego rodzaju – przygotowaliśmy tabelę porównawczą z najistotniejszymi kryteriami wyboru i pytaniami. Z pewnością ułatwi Ci podjęcie najlepszej decyzji dla Ciebie i Twojej organizacji 🙂
Tabela porównawcza do wyboru najlepszego studia animacji dla Twojej animacji
Jeżeli potrzebujesz w prosty i intuicyjny sposób zaprezentować lub wytłumaczyć złożony lub trudny temat, to warto zatrudnić do tego whiteboard animation. Od lat wspieramy Klientów, tworząc dla nich rysowne animacje, które nie tylko kochają, ale i skutecznie trafiają do ich odbiorców. Z chęcią podzielimy się z Tobą swoim bogatym doświadczeniem i podpowiemy w każdym aspekcie. Napisz do nas i opiwedz nam o swoim pomyśle na animację 🙂
Gabi w kole

Gabriela Lupa

- odpowiada za marketing i komunikację w SeeWidely oraz zarządza studiem animacyjnym SeeWidely Studio.

Łączy wiedzę marketingową z myśleniem wizualnym, tworząc niesamowite animacje whiteboardowe (z „rysującą ręką”). Na swoim koncie ma już ponad 250 realizacji. Stworzyła autorski język obrazkowy, który swoją prostotą zachwyca na każdy możliwy sposób.

Razem z zespołem współtworzy wyjątkowe animacje, dzięki którym firmy mogą w prosty sposób tłumaczyć nawet najbardziej skomplikowane rzeczy.

(Na)rysujemy Twój pomysł

Jeśli zastanawiasz się, jak w atrakcyjny i prosty sposób pokazać swój pomysł, wytłumaczyć coś lub nauczyć czegoś, skontaktuj się z nami. Z chęcią posłuchamy o Twoim pomyśle i doradzimy Ci, jak najlepiej go zrealizować.

SeeWidely Studio - animacje typu whiteboard