Jak zaistnieć w oczach innych?
SeeWidely/ 10 kwietnia, 2020/ Blog
Jak zaistnieć w oczach innych?
Wolisz oglądać niż czytać?
Ten artykuł znajdziesz również w formie animacji na naszej Platformie NanoLearningowej w kategorii Autoprezentacja.
Co znajdziesz w artykule?
- Lubimy podobnych ludzi
- Prawienie komplementów
- Znaczenie kolorów
Lubimy ludzi podobnych
Czy poznałeś kiedyś kogoś podobnego do siebie?
A może w odległym miejscu na świecie spotkałeś kogoś, kto pochodzi z tej samej miejscowości?
Jeśli tak, mieliście większe szanse na polubienie się.
Znając samych siebie, wykazujemy większą skłonność do sympatii wobec osób, które są do nas w pewien sposób podobne. Nie mówimy tu tylko o wyglądzie, ale głównie o cechach wspólnych i zainteresowaniach.
Dlatego, jeśli jesteś fanem „Gwiezdnych Wojen”, to bardziej prawdopodobne jest, że przy spotkaniu dwóch nowych osób, gdzie jedna lubi „Gwiezdne Wojny” a druga „Star Trek’a”, jest większe prawdopodobieństwo, że polubisz tę osobę, która interesuje się „Gwiezdnymi Wojnami” tak jak ty. Dzieje się tak też dlatego, że ta osoba utwierdza nas samych w przekonaniu, iż nasze zainteresowania i cechy wspólne są dobre.
Jak to wykorzystać?
Wystarczy szukać podobieństw i je eksponować. Wspólny znajomy, ulubiony film, danie, zainteresowania i wiele innych dają szerokie pole do popisu.
Ludzie przejawiają skłonność do lubienia i sympatyzowania osób podobnych do siebie pod pewnym kątem.
Prawienie komplementów
Jak się czujesz, gdy otrzymujesz od kogoś komplement?
Zawstydzony?
Zadowolony?
Dumny?
Jakkolwiek byśmy się nie zawstydzali, to lubimy komplementy.
Jak pokazują badania profesora Roberta Cialdini’ego, nawet nieszczere komplementy łechcą nasze ego i czynią nas bardziej uległymi w komunikacji.
Warto więc prawić komplementy innym ludziom, gdyż może to sprawić, że bardziej nas polubią. Należy jednak uważać na zbytnie tak zwane podlizywanie się. Przesadzając, możemy zostać zaszufladkowani jako nie szczerzy. Warto pamiętać, że komplementy mogą być subtelne i niekoniecznie odnoszące się do wyglądu. Dodatkowym zabiegiem jest używanie imienia osoby, z którą rozmawiamy. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku nowo poznanej osoby. Sprawia to, że osoba ta czuje się wyróżniona, że pamiętamy jej imię.
Warto prawić komplementy innym osobom, choć należy to robić z wyczuciem i zdrowym rozsądkiem. Warto także zwracać się do rozmówców po imieniu.
Komplementy sprawiają, że rozmówca czuje się lepiej w kontakcie z nami. Dzięki temu rozbudzamy sympatię do własnej osoby. Używanie imienia rozmówcy buduje w nim poczucie wyjątkowości i docenienia.
Znaczenie kolorów
Jaki kolor kojarzy ci się z ekologią?
Przypomnij sobie jakich kolorów używają fast foody serwujące Whoppery albo Big Mac’i.
Każdy z kolorów wzbudza w nas inne emocje i podświadomie podsuwa nam cechy związane z tym kolorem.
Według badań najczęstsze skojarzenia z popularnymi kolorami wyglądają tak:
Zielony kojarzymy nie tylko z nadzieją, lecz także z naturą, pokojem, świeżością i ekologią.
Niebieski znowu przyciąga nam na myśl inteligencję, bezpieczeństwo, zaufanie, stabilizację. Często jest w biznesie łączony z innowacjami, nowymi technologiami i finansami.
Żółty, to kolor, który jest szybciej zauważalny przez nasz mózg niż pozostałe. Dlatego też w przyrodzie pełni funkcję ostrzegawczą, tak samo zresztą, jak znaki ostrzegawcze na drodze. Żółty kolor zwiększa gotowość do podjęcia działania. Dodatkowo charakteryzuje optymizm, ciepło, dobrą zabawę, relaks, a także jedzenie.
Czerwony i pomarańczowy podobnie jak żółty mobilizują nasz mózg i przygotowują do akcji. Zobacz, jaki kolor ma przycisk kup teraz w popularnym portalu aukcyjnym. Często używa się ich w przyciskach na stronach mobilizujących do podjęcia działania. Kojarzą nam się z energią, pewnością siebie, a czerwony z władzą.
Fioletowy to kolor luksusu i romantyzmu.
Brązowy to kolor ziemi kojarzący się z realistycznym podejściem, pracowitością i zrównoważeniem.
Biały i czarny to doskonała baza do wszystkiego budująca idealny kontrast. Czarny do tego kojarzymy z neutralnością, elegancją, klasyką i stałością.
Kolory budują skojarzenia, które możemy wykorzystać w budowaniu własnego wizerunku i kojarzenia naszej osoby z pozytywnymi cechami.
W biznesie najlepszy zestaw to biała lub bladoniebieska koszula, granatowy, czarny lub szary garnitur. Kolorowe dodatki podkreślą naszą osobowość, o czym dowiesz się więcej w odcinku o fioletowej krowie.
Kolory budują też skojarzenia z innymi cechami i mają wpływ na odbiór naszej osoby.