Co to jest Whiteboard Animation?
Widzisz i wiesz! - Kompletny przewodnik po animacjach typu whiteboard

Gabi w kole

Autor: Gabriela Lupa

- marketerka z wykształcenia i pionierka prostego podejścia do rysowanych animacji. Odpowiada za marketing i komunikację w SeeWidely oraz zarządza studiem animacyjnym SeeWidely Studio.

Whiteboard animation – choć mniej popularne w Polsce, to powszechnie znane i wykorzystywane narzędzie za granicą. Gdy potrzebujesz coś szybko i prosto wytłumaczyć, zatrudniasz whiteboard animation. Kiedy chcesz pokazać, jak działa produkt, wypromować go lub wyedukować klientów czy pracowników, zrobisz to skutecznie z whiteboard animation. Z łatwością pomaga wyróżnić się na tle konkurencji. Co to jest whiteboard animation? Jak je zrobić? Ile kosztuje? Co mówią badania naukowe? Zapraszam do artykułu.

Co znajdziesz w artykule?

Co to jest Whiteboard Animation i jak wygląda?

Whiteboard animation to typ animacji 2D, gdzie wszystko, co pojawia się na ekranie jest rysowane ręką na białym tle (tablicy), a lektor w roli narratora prowadzi widza przez historię powstającą dosłownie na jego oczach. Odbiorca, widząc cały proces rysowania może w intuicyjny i prosty sposób zrozumieć nawet najbardziej skomplikowane rzeczy. To prostota i przejrzystość rysunków sprawiają, że rysowane animacje są tak skutecznym i efektywnym narzędziem w komunikacji. Dzięki temu, że odbiorca nie wie, co za moment zostanie narysowane na tablicy oraz jaką całość będzie to tworzyło, to jego ciekawość, zaangażowanie i poziom uwagi są utrzymywane na najwyższym poziomie przez całą animację.
Co to jest animacja typu whiteboard - SeeWidely Studio
Kliknij w grafikę, by obejrzeć przykładową animację whiteboardową.

Co mówią badania naukowe o skuteczności animacji typu whiteboard?

W ogólnopolskim badaniu przeprowadzonym przez Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej aż 71% badanych wskazało animację whiteboardową jako preferowany sposób prezentacji informacji. Udowodniono także, że badani po obejrzeniu rysowanej animacji uzyskiwali lepsze wyniki w teście sprawdzającym niż po przeczytaniu ciągłego tekstu.
Jak pokazuje inny eksperyment przeprowadzony przez prof. Richarda Wiseman zapamiętujemy aż o 15% więcej informacji, gdy są one przedstawione za pomocą rysowanej animacji aniżeli filmu z „gadającą głową”. Czy to dużo? Oto odpowiedź prof. Wisemana: „Każdy, kto zajmuje się edukacją lub badaniami będzie wiedział, że to ogromna sprawa. Zwykle musisz bardzo ciężko pracować, aby uzyskać 5, może 10% wzrost w jakimkolwiek rodzaju pomiaru behawioralnego. Po prostu dzięki animacji widzisz wzrost o 15%”.Co więcej, uczestnicy badania uznali animację typu whiteboard jako o 33% atrakcyjniejszą formę niż film z „gadającą głową” oraz byli o 66% bardziej skłonni, by udostępnić ją innym.
Według danych statystycznych zgromadzonych na Platformie NanoLearningowej SeeWidely średnio każda animacja whiteboardowa, którą przygotowaliśmy w formule NanoLearningowej (max. do 5 minut) jest oglądana w 89% mimo stałych części na początku i na końcu. Można powiedzieć, że są tak wciągające, że użytkownicy oglądają je do samego końca!
Wnioski? Animacje typu whiteboard nie tylko są preferowane jako sposób prezentacji informacji przez większość widzów, ale i chętniej udostępniane, a co najważniejsze sprzyjają lepszemu zapamiętywaniu informacji.

Gdzie wykorzystuje się rysowane animacje?

Praktycznie wszędzie! Za pomocą prostych rysunków można tworzyć wciągające i zapadające w pamięć animacje:
  • informacyjne,
  • wizerunkowe,
  • promocyjne,
  • wyjaśniające dane zagadnienie,
  • prezentujące pomysł/produkt/projekt
  • czy edukujące.
Dla przykładu w SeeWidely Studio stworzyliśmy rysowaną animację informacyjną dla pracowników CCC do wewnętrznej komunikacji, by firma mogła pokazać, jaki ogrom działań wspólnie podejmują w obszarze zrównoważonego rozwoju (ESG), co zaowocowało uzyskanym wyróżnieniem.
Animacja edukacyjno-informacyjna dla CCC - SeeWidely Studio
Kliknij w obraz, by przeczytać Case Study
Znana sieć sklepów Żabka z wykorzystaniem zrealizowanej przez nas animacji typu whiteboard przygotowuje pracowników do pełnienia roli Buddy’ego, by mogli wspierać nowo zatrudnione osoby w procesie onboardingu.
Innym przykładem jest firma, która razem z nami za pomocą whiteboard animation postanowiła przedstawić i wyjaśnić swojej społeczności model biznesowy, by szerzyć nie tylko swoją działalność, ale i wspólnie z odbiorcami ją budować.
Dla firmy medycznej tworzyliśmy animację, gdzie za pomocą prostych rysunków wyjaśniliśmy, czym jest choroba Hashimoto w celu edukacji klientów.
Rysowaliśmy animację także dla firmy, która na co dzień oferuje odzież do pracy i usługi czystości, gdzie przedstawiane były korzyści płynące z nawiązania współpracy, by zachęcić przyszłych klientów do skorzystania z produktów i usług.
W celu wprowadzenia innowacji na polski rynek w SeeWidely Studio stworzyliśmy ponad 200 rysowanych animacji NanoLearningowych, które codziennie edukują tysiące pracowników w zakresie kluczowych kompetencji.
Animacja NanoLearningowa dla SeeWidely - SeeWidely Studio
Kliknij w obraz, by obejrzeć przykładową animację
Jak widzisz, sposób wykorzystania whiteboard animation ogranicza tylko ludzka wyobraźnia. Rysowane animacje z niesamowitą skutecznością sprawdzają się w biznesie, edukacji, HR, marketingu i wszędzie tam, gdzie zależy nam, żeby nasza komunikacja była jasna i zrozumiała dla odbiorców.

Jakie są zalety i wady Whiteboard Animation?

Zalety:

Wady:

Jak zrobić Whiteboard Animation? Krok po kroku

Istnieją 3 opcje, by stworzyć animację typu whiteboard:
  1. rysując własnoręcznie – potrzebne będą: kamera, mikrofon, markery, papier lub biała tablica, gąbka lub coś do mazania, stabilne biurko, lampy, oprogramowanie do edycji wideo, grafiki i dźwięku. Dla przykładu, klikając tutaj można obejrzeć, jak wygląda taki proces w rzeczywistości;
  2. korzystając z oprogramowania np. VideoScribe, Explaindio, SimpleShow, RenderForest, Easy Sketch Pro, Animaker, Doodly, Vyond;
  3. zlecając profesjonalnemu studiu animacyjnemu, np. naszemu 😉 Opowiedz nam o swoim pomyśle na animację np. klikając w tym miejscu.
Jak zrobic whiteboard animation - Krok 1 - wyznacz cel i odbiorcow

Krok 1 - Wyznacz cel i odbiorców rysowanej animacji

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy najważniejsze jest, by zastanowić się nad celem i grupą odbiorców, zanim jeszcze przystąpimy do prac. Dlaczego? Wyznaczony cel będzie wskazywać kierunek na każdym etapie tworzenia animacji. Odpowiadając na pytanie, po co powstaje, do czego jest potrzebna oraz kim będą odbiorcy łatwiej i skuteczniej dostosujemy komunikację i warstwę wizualną, a to w ostateczności przełoży się na efekt końcowy.
Jak zrobic whiteboard animation - Krok 2 - Napisz scenariusz

Krok 2 - Napisz scenariusz

Zastanów się, co chcesz przekazać odbiorcom, czyli jakie przesłanie ma nieść Twoja rysowana animacja. Długość scenariusza pomoże też określić, ile w przybliżeniu będzie trwała produkcja. Scenariusz powinien być tak skonstruowany, żeby przykuć uwagę odbiorcy już na samym początku. Chodzi o to, żeby zaciekawić go na tyle, by chciał oglądnąć animację do samego końca. Jednak uważaj na zbyt długi i „przegadany” scenariusz! Skoncentruj się na przekazaniu kwintesencji komunikatu. W tym celu przydaje się priorytetyzacja informacji oraz podział na „to musi się znaleźć” i „fajnie, jeśli będzie”. Najlepsze scenariusze wykorzystują w swojej strukturze storytelling, zasady psychologii, marketingu, pedagogiki czy andragogiki. Dzięki nim jeszcze skuteczniej i efektywniej dotrzesz do odbiorcy ze swoim komunikatem.
Jak zrobic whiteboard animation - Krok 3 - storyboard

Krok 3 - Rozrysuj storyboard

Gdy mamy gotowy scenariusz, to czas na storyboard, czyli coś na wzór komiksu. Tworzy się go po to, by zaplanować i zwizualizować scena po scenie treść scenariusza. Jeśli jesteś osobą początkującą, to najprościej jest na początku do każdego zdania narysować rysunek, który ma pojawić się po jego przeczytaniu. Kolejne zdania mogą tworzyć następne osobne sceny albo uzupełniać o dodatkowe rysowane elementy bieżący kadr. Osoby mające wprawę w myśleniu wizualnym mogą spróbować podzielić scenariusz na akapity i tak zobrazować je, by tworzyły finalnie strukturę rysunków i informacji, która ułatwi odbiorcy zrozumienie i zapamiętanie przekazu. Pokazanie wszystkich informacji z lotu ptaka i odpowiednie rozplanowanie przestrzeni sprawia, że odbiorcom jest łatwiej połączyć fakty i znaleźć zależności. Ponadto taki zabieg potrafi zagwarantować nam efekt WOW.To, na co warto zwrócić szczególną uwagę, to liczba rysowanych elementów i wypowiadanych w tym samym czasie słów. Jeśli nie będą w odpowiedniej proporcji, to dynamika animacji będzie zaburzona, ponieważ coś będzie np. za wolno/szybko czytane/rysowane, co może utrudnić odbiór i w efekcie zirytuje naszego widza.
Jak zrobic whiteboard animation - Krok 4

Krok 4 - Nagraj podkład lektorski

Najlepiej skorzystać z profesjonalnego lektora, który z odpowiednią dykcją i w dopasowanym tempie przeczyta scenariusz. Na rynku ceny nagrania podkładu lektorskiego zaczynają się od ok. 500 zł i wzrastają wraz z długością treści, którą ma przeczytać lektor. Inną możliwością jest samodzielne nagranie swojego głosu. Wtedy warto zainwestować w dobry mikrofon i wyciszone pomieszczenie, ponieważ jakość nagrania wpływa na ilość pracy, którą będziemy musieli wykonać w postprodukcji dźwięku.Gdy nagranie jest już gotowe w oprogramowaniu do edycji dźwięku normalizujemy ścieżkę, usuwamy niepotrzebne części np. duble czy wdechy, odszumiamy, czyli najprościej rzecz ujmując wyrównujemy brzmienie, by uzyskać miły dla ucha efekt.
Jak zrobic whiteboard animation - Krok 5

Krok 5 - Nagraj wideo tworząc rysunki

Jeżeli zdecydujemy się na tworzenie wideo za pomocą markerów, tablicy lub bristolu musimy zadbać o:
  • odpowiednie ustawienie kamery, żeby kadr obejmował tylko obszar, gdzie będziemy rysować;
  • stabilne zamontowanie tablicy lub bristolu tak, żeby podczas rysowania nie przesuwały się, ponieważ będzie to później widoczne na nagraniu;
  • światło, by ręka czy inne elementy nie rzucały cienia;
Inną możliwością jest skorzystanie z oprogramowania do whiteboard animation. Wtedy można użyć rysunków dostępnych w bezpłatnych bankach lub jeśli jest taka możliwość – załadować rysunki przygotowane wcześniej w dowolnym narzędziu graficznym.
Jak zrobic whiteboard animation - Krok 6

Krok 6 - Zsynchronizuj obraz z dźwiękiem

Kiedy mamy już gotowe rysunki i podkład lektorski, to przystępujemy do synchronizacji obrazu z dźwiękiem. Na tym etapie bardzo ważne jest wyważenie liczby pojawiających się elementów i czytanych słów. Zadbaj o odpowiednią dynamikę, żeby widz miał adekwatną ilość czasu na zapoznanie się z tym, co widzi i słyszy.
Jak zrobic whiteboard animation - Krok 7 - eksportuj i gotowe

Krok 7 - Zrób postprodukcję, eksportuj i udostępniaj

W postprodukcji dodajemy napisy, logo, grafikę na początek i koniec animacji czy inne stałe elementy identyfikacji wizualnej nawiązującej do Twojej marki. Obecnie dodanie napisów do wideo stało się nieodłącznym elementem, ponieważ ze względu na rozwój technologii widzowie konsumują treści praktycznie wszędzie. Przez to, że nie zawsze mogą sobie pozwolić na włączenie dźwięku warto im ułatwić odbiór animacji i przygotować napisy.
Następnie eksportujemy i animacja jest już gotowa 🙂 W końcu możesz pokazać ją swoim odbiorcom! Pamiętaj jednak, że przygotowanie animacji, to jedna część pracy, którą musisz wykonać. Drugą częścią jest jej odpowiednia dystrybucja, by jak największa publiczność mogła ją zobaczyć.

Ile kosztuje Whiteboard Animation? Cena w 2021 roku

W przypadku animacji typu whiteboard cena zależy od:
Ile wynosi średnia cena whiteboard animation? Rozpiętość jest duża, ponieważ koszt whiteboard animation może mieścić się w granicach od 700 zł do nawet 20 000 zł za minutę. Na cenę produkcji składa się wiele aspektów, jednak zasadniczo im dłuższa animacja oraz im więcej animacji zamawiamy, tym niższy koszt w przeliczeniu na minutę. Z naszego doświadczenia wynika, że cena prostej 2-minutowej animacji typu whiteboard oscyluje w okolicach 2 500 – 3 500 zł. Za ponad dwukrotnie dłuższą 5-minutową animację whiteboardową zapłacimy od 4 500 do 6 000 zł.
Warto również zwrócić uwagę, czy koszt podany przez studio jest całkowity. Wciąż rzadko na polskim rynku studio animacyjne gwarantuje cenę na samym początku i nie dolicza żadnych dodatkowych opłat. Niestety dalej spotykane jest, że część mniej uczciwych wykonawców dolicza dodatkowe (często ukryte) koszty do ceny końcowej – nie zawsze o tym informując Zamawiającego. W SeeWidely Studio zawsze na początku współpracy wyceniamy całkowity koszt realizacji i nie naliczamy dodatkowych opłat, a w swoich działaniach pozostajemy transparentni.

Kiedy warto zrobić Whiteboard Animation?

Jesteśmy zwolennikami podejścia, gdzie tworzoną przez nas animację Klient zatrudnia do konkretnego zadania, które przynosi dla niego realne korzyści. Dlatego, jeśli chcesz za pomocą whiteboard animation:
  • wyjaśnić działanie produktu;
  • zakomunikować dowolną zmianę np. wartości wśród pracowników;
  • edukować pracowników/klientów/uczniów;
  • promować produkt/usługi/projekt;
  • wyróżnić się na tle konkurencji;
  • stworzyć atrakcyjną instrukcję dla pracowników/klientów;
  • zaprezentować wyniki firmy/projektu/badań;
  • użyć do promowania pracodawcy w działaniach employer brandingowych;
  • wyróżnić ogłoszenie o pracę;
  • wykorzystać w procesie onboardingu;
  • opowiedzieć o historii firmy;
to wiedz, że tego typu narzędzie idealnie sprawdzi się w tym zadaniu. Pokazują to zarówno doświadczenia naszych Klientów, jak i badania naukowe opisane wyżej.
Dlaczego SeeWidely Studio

Dlaczego warto zatrudnić studio animacyjne?

Animacje typu whiteboard można przygotować samodzielnie i sprawi to wiele niesamowitej frajdy. Jednak warto mieć na uwadze, że cel Twojego komunikatu jest znacznie więcej wart niż koszt stworzenia animacji. Tak samo nie zatrudnia się najtańszego prezesa do prowadzenia firmy. Co więcej, zatrudniając najtańszą animację, którą zobaczą tysiące czy nawet miliony osób możesz zapłacić jeszcze wyższą cenę za późniejszy efekt (albo jego brak). Dlatego warto zatrudnić profesjonalne studio animacyjne, dla którego rysowane animacje to przysłowiowy chleb powszedni.
Jak sprawdzić studio animacyjne? Najprościej jest obejrzeć dowolną ich animację i po jej zakończeniu wypisać na kartce, co z niej zapamiętaliśmy. Nie chodzi nawet o to, ile zabawy mieliśmy podczas oglądania, ale to, co zostało nam w pamięci. Odpowiednio przygotowany komunikat wsparty rysowaną animacją zakorzeni się w głowie odbiorcy i umożliwi osiągnięcie Twojego celu.
Jeśli chcesz skutecznie i efektywnie komunikować się z odbiorcami i zatrudnić whiteboard animation do swoich zadań, skontaktuj się z nami. Opowiedz nam o swoim pomyśle na animację, a my przygotujemy scenariusz, storyboard, nagramy podkład lektorski, stworzymy napisy i przekażemy Ci gotową animację, która nie tylko zrobi wrażenie na Twoich odbiorcach, ale i skutecznie zrealizuje Twoje cele.
Gabi w kole

Gabriela Lupa

- odpowiada za marketing i komunikację w SeeWidely oraz zarządza studiem animacyjnym SeeWidely Studio.

Łączy wiedzę marketingową z myśleniem wizualnym, tworząc niesamowite animacje whiteboardowe (z „rysującą ręką”). Na swoim koncie ma już ponad 250 realizacji. Stworzyła autorski język obrazkowy, który swoją prostotą zachwyca na każdy możliwy sposób.

Razem z zespołem współtworzy wyjątkowe animacje, dzięki którym firmy mogą w prosty sposób tłumaczyć nawet najbardziej skomplikowane rzeczy.

(Na)rysujemy Twój pomysł

Jeśli zastanawiasz się, jak w atrakcyjny i prosty sposób pokazać swój pomysł, wytłumaczyć coś lub nauczyć czegoś, skontaktuj się z nami. Z chęcią posłuchamy o Twoim pomyśle i doradzimy Ci, jak najlepiej go zrealizować.

SeeWidely Studio - animacje typu whiteboard