Narodziny serwisu dla profesjonalistów – historia LinkedIna i jego dynamiczna ekspansja

SeeWidely/ 11 lipca, 2020/ Linkedin

Narodziny serwisu dla profesjonalistów - historia LinkedIna i jego dynamiczna ekspansja

Narodziny serwisu dla profesjonalistów - historia LinkedIna i jego dynamiczna ekspansja

Wielcy też kiedyś zaczynali

Historia LinkedIna jak w przypadku wielu innych firm technologicznych rozpoczęła się w domu jednego ze współzałożycieli Reida Hoffmana. Choć nie był to garaż, a salon, pomieścił on cały zespół założycielski składający się z Allen Blue, Konstantin Guericke, Eric Ly i Jean-Luc Vaillant. Początek ten miał miejsce w 2002 r. i już kilka miesięcy później, pod koniec roku R. Hoffman zrekrutował do zespołu swoich byłych współpracowników z firm SocialNet i PayPal.

Po 6 miesiącach owocnej pracy LinkedIn oficjalnie rozpoczął swoje działanie i został udostępniony użytkownikom. Początkowy przyrost użytkowników był niewielki, choć trzeba pamiętać, że był to 2003 r. Na początku zdarzały się takie dni, kiedy rejestrowało się nawet 20 użytkowników dziennie.

Choć wzrost liczby użytkowników nie był imponujący, to jesienią 2003 r. założycielom udało się pozyskać inwestora w postaci funduszu Sequoia Capital. Od tej pory rozwój portalu nabrał prędkości i w 8 lat po debiucie, LinkedIn wszedł na nowojorską giełdę.

W swoje dziesiąte urodziny LinkedIn osiągnął 225 mln użytkowników przy stałym wzroście ponad 2 nowych użytkowników na sekundę.

Przełomowy moment

Przełomowym dla tej historii był rok 2016, kiedy LinkedIn został przejęty przez firmę Microsoft. Według oficjalnego oświadczenia „połączenie sił” z gigantem z Redmond miało być trampoliną dla rozwoju LinkedIn jako profesjonalnej międzynarodowej sieci profesjonalistów, wspierając w ten sposób ekonomiczne okazje dla każdego użytkownika.

Od 2017 roku LinkedIn przeszedł przeprojektowanie zarówno interfejsu, jak i algorytmów oraz funkcji. Od tamtego czasu zauważalny jest też intensywny rozwój i promocja płatnych funkcji serwisu takich jak Sales Navigator, Premium Business, ProFinder, Marketing Solutions, Premium Career, Recruiter (także w wersji Lite).

Ekspansja LinkedIna

Od 2003 r. dzięki stałemu wzrostowi oraz za zasługą Microsoftu serwis LinkedIn do tej pory (stan na 2019 r.) zebrał 660 000 000 użytkowników na całym świecie. W Polsce konto na LinkedInie posiada ponad 3 000 000 użytkowników. Geograficzny rozkład użytkowników prezentuje poniższa grafika:

Od 2017 roku LinkedIn przeszedł przeprojektowanie zarówno interfejsu, jak i algorytmów oraz funkcji. Od tamtego czasu zauważalny jest też intensywny rozwój i promocja płatnych funkcji serwisu takich jak Sales Navigator, Premium Business, ProFinder, Marketing Solutions, Premium Career, Recruiter (także w wersji Lite).

Źródło: LinkedIn Newsroom, About LinkedIn. Want to know about our early days, members, metrics, and more? Here's a quick view of who we are., https://news.linkedin.com/about-us#statistics (2019.11.18).

Jak widać, penetracja rynku globalnego jest duża. Na fakt ten wpływa szeroka dostępność językowa serwisu. LinkedIn dostępny jest w 24 językach m.in. w języku angielskim, arabskim, chińskim, francuskim, hiszpańskim, holenderskim, japońskim, koreańskim, niemieckim, norweskim, polskim, portugalskim, rosyjskim, szwedzkim, tureckim czy włoskim.

Interesujące jest, że ponad 70% użytkowników serwisu pochodzi spoza USA.

Kogo znajdziemy na LinkedInie?

Według danych z raportu przygotowanego przez firmy We Are Social i Hootsuite w styczniu 2019 r. 56% użytkowników stanowili mężczyźni, a 44% – kobiety.

Z raportu również można dowiedzieć się, że największy odsetek użytkowników stanowią osoby w wieku 25-34 lata (38%), a niewiele mniej osoby w wieku 35-54 lata (30%).

Dodatkowo, dane, które udostępnia LinkedIn, mówią, że ponad 30 000 000 firm posiada swoich reprezentantów na LinkedInie.

Otwartych ogłoszeń o pracę opublikowanych na LinkedInie jest ponad 20 000 000.

Wymienionych miejsc edukacji na LinkedInie jest około 90 000. Każdy użytkownik LinkedIna może dodać na swoim profilu informacje o wykształceniu, jego formie, stopniu oraz miejscu.

Ponadto, członek serwisu może dodać listę umiejętności, którymi może się poszczycić. Lista ta ma już ponad 35 000 pozycji.

Niewykorzystany potencjał

Nie ulega wątpliwości, że LinkedIn jako profesjonalna platforma internetowa króluje na arenie międzynarodowej, w tym w Polsce. Stanowczo warto wziąć go pod uwagę przy planowaniu działań biznesowych, marketingowych i nie tylko, zarówno dla swojej organizacji, jak i marki osobistej.

LinkedIn jako serwis społecznościowy o charakterze biznesowym, wykorzystać można m.in. do:

✅ nawiązywania nowych kontaktów biznesowych,

✅ budowania relacji z osobami ze sfery zawodowej,

✅ konsumowania treści branżowych,

✅ dzielenia się swoją wiedzą specjalistyczną,

✅ budowania wizerunku i świadomości swojej marki osobistej/organizacji,

✅ pozyskiwania klientów,

✅ rekrutowania pracowników, a także znajdowanie pracodawców.

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten artykuł powstał stanowi jeden z wielu materiałów dodatkowych do naszych modułów.

Sprawdz - jak dziala Platforma NanoLearning

Patrz szerzej! - SeeWidely