Jak się wyróżnić?

Wyróżnić się z tłumu można na wiele sposobów - poznaj 3 wskazówki, które mogą Ci w tym pomóc.

Jak się wyróżnić?

Wolisz oglądać niż czytać?

Ten artykuł znajdziesz również w formie animacji na naszej Platformie NanoLearningowej w kategorii ​ Autoprezentacja.

Co znajdziesz w artykule?

  • Fioletowa krowa
  • Twój atrybut
  • Wyróżnij się albo zgiń

Fioletowa krowa

Jak mawiał jeden z kabaretów ,,Jesteś oryginalny, a wszystko, co oryginalne jest lepsze”.

Żyjemy w ogromnym szumie informacyjnym, w którym liczba komunikatów wymusza na nas ich częściowe ignorowanie i wybieranie tylko tych najważniejszych. To, co nas wyróżnia, musi być inne od otoczenia, musi odstawać od reszty – najlepiej pozytywnie.

Spraw, aby towarzyszyło ci coś wyróżniającego i innego. Co dzień pewnie dojeżdżasz gdzieś do pracy, szkoły, czy innego miejsca. Prawdopodobnie jesteś w stanie wymienić część trasy. Jednak czy kojarzysz wszystkie sklepy po drodze albo znaki? Czy jesteś w stanie sobie przypomnieć dzisiejszą drogę i to, co widziałeś po drodze? A teraz wyobraź sobie, że po drodze do pracy zauważyłeś na środku drogi fioletową krowę! Nie dość, że to zapamiętasz, to prawdopodobnie będzie to pierwsza rzecz, o której opowiesz swoim znajomym.

Kiedy wyróżnisz się, sprawisz, że zostaniesz zapamiętany i ludzie będą o Tobie mówić. Ważne jest, aby zastanowić się, co może ciebie wyróżnić spośród wszystkich innych osób.

Twój atrybut

Z kim kojarzy Ci się czarny golf, dżinsy i białe adidasy?
Pewnie tak jak większości z nas, ze Steve’em Jobsem.

Nie oznacza to, że był on jedyną w świecie osobą tak ubraną. Oznacza to, że pokazywał się bardzo często właśnie tak ubrany w wielu sytuacjach gdzie pozostali byli inaczej ubrani. Naszymi wyróżnikami może być wiele rzeczy, na przykład: element stroju, dodatek, zachowanie, sposób bycia, ulubione sformułowanie czy słowo.

Chodzi o to, abyś nie zachowywał się jak wszyscy, nie ubierał się tak jak inni. Niech coś cię wyróżni. Pamiętaj jednak, aby nie łamać za mocno utartych zasad i pozostać w zgodzie z etykietą i kulturą, gdyż nie sprawdza się tu sformułowanie “Nie ważne jak o tobie mówią, ważne by mówili”. Najlepszym określeniem jest tu włoskie słowo spezzatura określające umiejętne przełamywanie utartych schematów. Sprawia ono, że dzięki odpowiedniemu łamaniu zasad ubioru jesteśmy w stanie wyglądać wyjątkowo i wciąż w dobrym guście. Kluczowe jest tu, że aby łamać zasady, trzeba je wnikliwie poznać.

Łam zasady, ale z rozwagą, aby nie zemściły się na Tobie.
Łamanie zasad np. ubioru może nas pozytywnie wyróżnić, jeśli to zrobimy w odpowiedni sposób. Należy jednak pamiętać, że we włoskim spezzatura różni się tylko jedną literką ze słowem z spazzatura, które określa odpadki, a raczej nie chcemy być z nimi kojarzeni.

Wyróżnij się albo zgiń

Jak zatem sprawić, aby ludzie nas zapamiętali i dobrze o nas mówili?
Pewnym rozwiązaniem jest przebranie się za fioletową krowę, ale ten pomysł możemy od razu odrzucić – chyba, że chcecie być kojarzeni z reklamą czekolady.

Weź kartkę i zanotuj rzeczy, które pozytywnie wyróżniają Twoją osobę. Przeszukaj pamięć lub internet i zobacz, co wyjątkowego zapamiętałeś z wyglądu lub zachowania jakiejś osoby. Co Ci się spodobało? Co zapadło w Twojej pamięci?

Wypisz 5 rzeczy i zastanów się, która z nich może być najlepiej kojarzona z tym, kim jesteś, która z nich sprawi, że wyróżnisz się spośród Twojego otoczenia?

Wyróżnić się można na wiele sposobów. Grunt to znaleźć swój własny, wyjątkowy, oryginalny i zgodny z Tobą styl. Pamiętaj, aby nie łamać zasad, w sposób, którym mógłbyś urazić innych albo naruszyć zasady etykiety czy kultury.

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten artykuł powstał na bazie jednego z 200 modułów dostępnych na Platformie SeeWidely.

Zobacz wszystkie moduły z kategorii Autoprezentacja.

Sprawdz - jak dziala Platforma NanoLearning

Patrz szerzej! - SeeWidely