Uśmiech? A komu to potrzebne?

Uśmiech bardzo pozytywnie nie tylko wpływa na ludzi dookoła, ale także na nas samych - uśmiechnij się i poznaj jego rolę w autoprezentacji.

Uśmiech? A komu to potrzebne?

Wolisz oglądać niż czytać?

Ten artykuł znajdziesz również w formie animacji na naszej Platformie NanoLearningowej w kategorii ​Autoprezentacja.

Co znajdziesz w artykule?

  • Magia uśmiechu
  • Droga dwukierunkowa
  • Uśmiech proszę

Magia uśmiechu

Spotkałeś się ze stwierdzeniem, że uśmiech działa cuda?
To prawda, choć to nie cuda a nauka. Uśmiech bardzo pozytywnie nie tylko wpływa na ludzi dookoła, ale także na nas samych.

Uśmiechanie się nawet sztuczne, np. przez trzymanie ołówka w zębach, poprawia nam nastrój i sprawia, że lepiej się czujemy oraz odbieramy rzeczywistość jako bardziej pozytywną. Tak samo uśmiech zaprasza innych do kontaktu z nami, a my sami jesteśmy postrzegani jako bardziej sympatyczni i przyjacielscy.

Nawet sam William Szekspir pisał, że ,,Łatwiej jest dostać to, czego pragniemy za pomocą tak prostej rzeczy, jak uśmiech, niż czubka miecza“.

Mózg interpretuje uśmiech jako stan szczęścia. Poszukuje ludzi, którym może zaufać i z którymi może współpracować. Sztuczny uśmiech może być równie skuteczny, jak prawdziwy. Uśmiechanie się pozytywnie wpływa na nasze otoczenie i nas samych.

Droga dwukierunkowa

Czy uśmiech może nam pomóc w krytycznych sytuacjach, gdy coś nas boli lub jesteśmy smutni?
Powstało wiele badań pokazujących, że uśmiech korzystnie wpływa na nasz stan emocjonalny oraz przeżywane emocje.

Jednym z wielu eksperymentów naukowych potwierdzających tą zależność jest badanie przeprowadzone przez Tare Kraft oraz Sare Pressman z Uniwersytetu Kansas. Zaprosiły one do eksperymentu 170 zdrowych studentów. Zadaniem uczestników było zanurzenie ręki w zimnej wodzie o temperaturze 2 stopni Celsjusza. Jedna grupa miała za zadanie utrzymać neutralny wyraz twarzy, natomiast druga miała uśmiechać się na siłę. Kolejno w ciągu 5 minut regeneracji naukowcy mierzyli im tętno. W grupie, gdzie na twarzy zagościł uśmiech, tętno było zauważalnie niższe w porównaniu do grupy z neutralnym wyrazem twarzy. Jak twierdzą badacze ,,Uśmiech łagodzi odpowiedź ciała na stresujący bodziec niezależnie od tego, czy czujemy się szczęśliwi, czy nie.”

Uśmiech uwalnia też w naszym ciele serotoninę i endorfiny, które są naturalnymi środkami przeciwbólowymi. W sytuacjach przeżywania negatywnych emocji czy bólu, nawet sztuczny uśmiech może je uśmierzyć, sprawiając, że poczujemy się lepiej. Uśmiech fizycznie sprawia, że nasze ciało staje się bardziej odprężone i w pewien sposób szczęśliwsze.

Uśmiech proszę

Jak często się uśmiechasz?
Według niektórych badań dzieci są w stanie uśmiechać się do 400 razy dziennie. Gdy dorastamy, liczba ta spada do około 20, a u niektórych nawet do 0. Czyżby Piotruś Pan miał rację?

Aby się uśmiechnąć, potrzebujemy użyć około 26 mięśni. Dużo? Do złości, która przychodzi nam tak łatwo, angażujemy już około 60 mięśni. Bardzo adekwatnym stwierdzeniem będzie tu jedna z zasad terapii kognitywno-behawioralnej ,,Udawaj, dopóki tego nie zrobisz”. Uśmiech trzeba po prostu ćwiczyć tak jak każdy inny mięsień.

Zacznij dzień od 5 minut uśmiechu, bez znaczenia, jaki masz nastrój i jak bardzo będziesz musiał go udawać. Uśmiechaj się jak najczęściej i jak najwięcej, a staniesz się nie tylko szczęśliwszą osobą, ale także zyskasz w oczach innych. Uśmiech czyni cuda – choć to tylko albo aż nauka. Wiesz, jak bardzo ważny jest oraz co potrafi czynić, więc po prostu zacznij go używać.

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten artykuł powstał na bazie jednego z 200 modułów dostępnych na Platformie SeeWidely.

Zobacz wszystkie moduły z kategorii Równowaga i radzenie sobie ze stresem.

Sprawdz - jak dziala Platforma NanoLearning

Patrz szerzej! - SeeWidely