Czy ciało mówi, gdy usta milczą?

Jak odczytywać mowę ciała i kontrolować ją u siebie? - Komunikacja niewerbalna w autoprezentacji.

Czy ciało mówi, gdy usta milczą?

Wolisz oglądać niż czytać?

Ten artykuł znajdziesz również w formie animacji na naszej Platformie NanoLearningowej w kategorii ​Autoprezentacja.

Co znajdziesz w artykule?

  • Efekt lustra
  • Postawa zamknięta
  • owa ciała

Efekt lustra

Czy zauważyłeś, że osoby rozmawiające często przyjmują podobną postawę ciała?

Dzieje się tak, dlatego, że dostosowujemy naszą komunikację do rozmówcy, niemal jak w lustrze. A gdyby tak, odwrócić ten trend i samemu proponować otwartą postawę i/lub naśladować świadomie ruchy ciała i postawę rozmówcy?

Sympatyzujemy z ludźmi, którzy zachowują się podobnie do nas i dotyczy to także mowy ciała oraz postawy. Czujemy się lepiej w towarzystwie osób podobnych.

Jak sprawić w takim razie, aby stać się do kogoś podobnym?
Czy trzeba się przebrać za tę osobę? Na szczęście nie, wystarczy subtelnie naśladować jej pozycję i mowę ciała. Gdy Twój rozmówca ma otwartą pozycję ciała, także przybierz taką. Ale uważaj! Nie naśladuj zamkniętej pozycji ciała, gdyż może Was to zaprowadzić na manowce.

Naśladuj, ale nie małpuj na siłę. Staraj się przybierać podobną pozycję ciała jak rozmówca, lecz rób to, jak najbardziej naturalnie. Podkreślaj także to, co Was łączy – może to być niedalekie miejsce zamieszkania, hobby, uniwersytet – cokolwiek.

Eksponuj i twórz pozytywne podobieństwa, to pomoże Ci w każdej sytuacji.

Postawa zamknięta

Dlaczego w sytuacji zagrożenia przyjmujemy postawę zamkniętą?
Czy naprawdę podświadomie boimy się o swoje życie, gdy kłócimy się z szefem czy partnerką?

Ludzie od wieków w sytuacji, w której czuli się jakkolwiek zagrożeni, przyjmowali postawę zamkniętą. Pozwalała ona zabezpieczyć przed atakiem kluczowe strefy ciała dla naszego życia.

Pozycja zamknięta to nic innego jak zabezpieczenie takich części ciała jak,  głowa, szyja, serce, klatka piersiowa, brzuch czy okolice intymne. Łatwo je uszkodzić, a uszkodzenie może mieć śmiertelne konsekwencje.

Splecione ręce na klatce piersiowej tworzą naturalną barierę, która podświadomie nas chroni. Trzeba pamiętać, o tym, aby trafnie interpretować mowę ciała, odnosząc ją do konkretnej sytuacji i punktu odniesienia.

Postawa zamknięta może być oznaką niepewności, wycofania, zaniepokojenia, zdenerwowania lub braku zaufania.

Warto unikać przyjmowania postawy zamkniętej i obserwować zachowanie rozmówcy. Gdy tylko nasz rozmówca przyjmie taką postawę, warto sprawdzić, czy nie odebrał źle czegoś, co powiedzieliśmy.

Mowa ciała

Czy zauważyłeś kiedyś, że ciało mówi, co innego niż słowa?
Większość z nas nie jest w stanie w pełni kontrolować swojego ciała podczas rozmowy, przez co nasze własne ciało często nas zdradza mówiąc, co tak naprawdę myślimy.

Przyjmowanie wyprostowanej, pewnej siebie i otwartej postawy szybko zwiększy jakość Twojej komunikacji.

Dzieje się tak, dlatego, że jesteś wtedy postrzegany, właśnie w ten sposób. Jako pewny siebie, otwarty i sympatyczny człowiek. Proste, prawda? Unikaj postawy zamkniętej. Bądź wyprostowany i niezgarbiony. Miej uniesioną głowę, barki cofnięte, a łopatki ściągnięte.

Teraz spróbuj. Przez następny dzień zastanów się, co mówi o tobie twoje ciało. Staraj się utrzymać odpowiednią postawę i komunikować światu swoim ciałem, że jesteś sympatyczny, pewny siebie i otwarty.

Stosując to zobaczysz, jak bardzo może zmienić nastawienie innych do twojej osoby. To działa. Spróbuj sam!

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten artykuł powstał na bazie jednego z 200 modułów dostępnych na Platformie SeeWidely.

Zobacz wszystkie moduły z kategorii Autoprezentacja.

Sprawdz - jak dziala Platforma NanoLearning

Patrz szerzej! - SeeWidely