Rozmowa o podwyżce/awansie

Rozmowa o podwyżce lub awansie z przełożonym - jak przeprowadzić negocjacje i argumentować?

Rozmowa o podwyżce/awansie

Wolisz oglądać niż czytać?

Ten artykuł znajdziesz również w formie animacji na naszej Platformie NanoLearningowej w kategorii ​Negocjacje.

Co znajdziesz w artykule?

 • Trzy rozwiązania
 • Porozmawiajmy
 • Okoliczności
 • Trzy rozwiązania

  Uważasz, że zarabiasz za mało lub powinieneś dostać awans?
  Zobaczmy, co można z tym zrobić!

  Tak naprawdę w takiej sytuacji masz trzy rozwiązania:

  1. Poprosić przełożonego o awans lub podwyżkę.

  2. Zmienić pracę na lepiej płatną.

  3. Nic z tym nie zrobić.

  W wielu przypadkach spora część osób wybiera trzecią opcję, licząc, że coś się zmieni. Jednak realia pokazują, że są małe szanse na spełnienie naszych oczekiwań, jeśli ich nikomu nie zdradzimy.

  Wydaje się, że rozwiązanie drugie jest najłatwiejsze, ale… zmiana pracy wiąże się właśnie ze zmianą, stresem i ponownym wdrożeniem w nowej firmie. Dlatego zawsze przed zmianą pracy i w wielu innych przypadkach, najlepszym rozwiązaniem jest pierwsza opcja, czyli rozmowa z przełożonym o podwyżce lub awansie. 

  Jak się do niej przygotować i jak ją przeprowadzić?
  Najpierw dobrze się zastanów, czy zasługujesz na podwyżkę lub awans. Powodem może być: 

  – osiągnięcie dobrego i ponadprzeciętnego wyniku;

  – sukces w pracy; 

  – zwiększenie liczby obowiązków;

  – szerszy zakres odpowiedzialności;

  – zdobycie nowych kompetencji i kwalifikacji lub długie doświadczenie w pracy;

  Porozmawiajmy

  W oczach pracodawcy podwyżka czy awans to inwestycja w pracownika, dlatego przed rozmową przygotuj swoje argumenty za oraz pokaż, jak duży masz wpływ na rozwój firmy.

  Następnie poproś przełożonego o spotkanie w cztery oczy w wybranym przez niego czasie. Ważne, aby mógł Ci na spokojnie poświęcić 15 minut.

  Zacznij rozmowę od tego, że chciałbyś dostać awans lub podwyżkę, następnie przedstaw, dlaczego tak uważasz, że jest to wskazane oraz zaprezentuj korzyści dla firmy wynikające z wykonywanej przez Ciebie pracy.

  Pamiętaj, aby używać merytorycznych argumentów. Nie bądź agresywny, nie wykazuj postawy, że Ci się to należy i już! Nie szantażuj, tylko negocjuj. Pamiętaj także, aby podczas rozmowy nie narzekać oraz nie czerpać argumentów ze swojego życia prywatnego. 

  Wielu negocjatorów wskazuje, by nie podawać swojej kwoty na tym etapie, gdyż równocześnie podalibyśmy swoje maksimum. Lepiej zasugerować, by to przełożony zaproponował i pierwszy podał swoją propozycję np. na kolejnym spotkaniu, by następnie móc przystąpić do negocjacji.

  Na koniec nie oczekuj odpowiedzi od razu. Zapytaj, kiedy możecie o tym porozmawiać oraz kiedy mógłby Ci przekazać odpowiedź. Umówcie się na konkretną datę i najlepiej godzinę.

  Podczas kolejnego spotkania możesz wykorzystać jedną z wielu metod negocjacyjnych, których możesz nauczyć się z pozostałych filmów.

  Co, jeśli szef Ci odmówi?
  To nic straconego! Poproś go, aby dokładnie Ci powiedział, co musisz zrobić i co musi się stać, abyś dostał czy to podwyżkę, czy awans. Poprzez taką rozmowę nic nie stracisz, a możesz jedynie zyskać.

  Co, jeśli się zgodzi?
  Jeśli natomiast dostałeś podwyżkę czy awans, to świętuj, a potem pokaż, że otrzymałeś ją słusznie. Dzięki temu w przyszłości będzie Ci łatwiej negocjować z przełożonym.

  Kiedy wstrzymać się z rozmową o podwyżce?

  “Kto pyta, nie błądzi” tak mawia prastare przysłowie, lecz są sytuacje, kiedy będziemy mieli większą szansę na usłyszenie “nie” i wtedy jest lepiej wybrać bardziej sprzyjające okoliczności na rozmowę. Przykładami takich okoliczności są:

  – cięcia budżetowe w firmie;

  – nie dałeś z siebie wszystkiego w pracy;

  – Twoje wyniki są poniżej oczekiwanych;

  – szef ma za dużo na głowie i jest wyczerpany;

  – zaliczyłeś poważną wtopę lub błąd;

  – pracujesz krócej niż rok;

  – niedawno prosiłeś o awans lub podwyżkę;

  Najgorszą decyzję, jaką możesz podjąć, kiedy nie jesteś zadowolony ze swojego wynagrodzenia jest nierobienie z tym nic. Nawet jeżeli nie masz wystarczających argumentów, aby dostać podwyżkę, warto porozmawiać. Choćby po to, by dowiedzieć się, co powinieneś robić, aby ją w przyszłości dostać. Podnoszenie kwalifikacji i kompetencji zawsze jest tu dobrym rozwiązaniem i drogą do wyższych zarobków i awansów.

  Na koniec, gdy wszystko zawiedzie, pozostaje Ci zastanowić się, czy aby na pewno chcesz dalej pracować w tym miejscu i czy nie lepiej jest poszukać nowej pracy. Ale pamiętaj, że zawsze warto wcześniej porozmawiać o podwyżce. Pomyśl, ile możesz stracić, bojąc się i ze strachu przekładając rozmowę na wieczne jutro czy kiedyś.

  Chcesz wiedzieć więcej?

  Ten artykuł powstał na bazie jednego z 200 modułów dostępnych na Platformie SeeWidely.

  Zobacz wszystkie moduły z kategorii Negocjacje.

  Sprawdz - jak dziala Platforma NanoLearning

  Patrz szerzej! - SeeWidely