Jakie kompetencje rozwijać po pandemii?

Lista 9 obszarów do rozwoju potrzebnych na teraz
Marcin P Stopa SeeWidely 2

Learning & Development Partner w SeeWidely
Czas czytania: ok. 7 minut.

Lubimy być przygotowani lub przynajmniej domyślać się czego możemy się spodziewać. Są kompetencje uniwersalne, które niezależnie od sytuacji zawsze przydają się oraz takie, na które popyt rośnie nagle w związku z nieprzewidzianą sytuacją.
Czasy nas nie rozpieszczają i stawiają przed nami wyzwania, gdzie kluczowe kompetencje stają się jeszcze cenniejsze. Jak nie utrudniać sobie życia i stawić czoła obecnym wyzwaniom?
Kończąc przygotowywanie raportu „Nauka i Rozwój w życiu i pracy” inaczej wyobrażaliśmy sobie kolejny rok rok. Choć jak na tak przewrotną sytuację zawarte w raporcie wnioski wciąż są zaskakująco trafne. Obecnie bardzo mocno wybiły się pewne grupy kompetencji (głównie kompetencji miękkich), które okazały się niezwykle potrzebne w nowej rzeczywistości zdominowanej przez pandemię koronawirusa (COVID-19).

Oto lista 9 kompetencji, które warto rozwijać zwłaszcza teraz w czasach koronawirusa:

Komunikacja w dobie pandemii - SeeWidely

Komunikacja

– Halo, słychać mnie? Kamerka działa? W warunkach niesprzyjających komunikacji jej poprawne prowadzenie jest jeszcze ważniejsze. Ze stacjonarnych spotkań w salach konferencyjnych lub drogich restauracjach przenieśliśmy się do domowego zacisza (może jednak nie najlepsze określenie, zwłaszcza gdy ma się dzieci…), gdzie przeprowadzamy spotkania z pracownikami, klientami i każdym innym. Nagle okazało się, że jechanie do klienta na drugi koniec Polski czy świata nie jest często absolutnie konieczne i wiele spraw można z równie dużym powodzeniem załatwić on-line. Umiejętność efektywnej komunikacji interpersonalnej nie tylko zyskała na znaczeniu, ale i stała się warunkiem skutecznej współpracy bez konfliktów i nieporozumień.
Empatia w dobie pandemii - SeeWidely

Empatia

– Mamooo, za ile będzie obiad?! Po co nam empatia? Trudna sytuacja wymaga zrozumienia i okazania empatii osobom znajdującym się w najbliższym otoczeniu. Jest ona nie tylko bardzo ważna w pracy, ale również w domu, gdy wraz z partnerem/partnerką pracujemy zdalnie, a dzieci przebywają cały czas w domu. Do tego dochodzi wzajemne zrozumienie na linii firma-pracownik oraz firma-klient. Umiejętność okazywania wsparcia i empatii szczególnie istotne jest przy przekazywaniu złych wiadomości jak np. zwolnienie pracownika czy informacja o chorobie. Brak empatii w takich sytuacjach może być problematyczny, lecz na szczęście empatia jest umiejętnością, której można się nauczyć.
Negocjacje w dobie pandemii - SeeWidely

Negocjacje

– O 13:00 mam webinar, możesz zejść z Wi-Fi? Oddam Ci swoją czekoladę. W przypadku bardziej niż zwykle ograniczonych zasobów ich rozgospodarowanie może być trudniejsze, dlatego umiejętność negocjacji pozwoli nam łatwiej odnaleźć się w tej sytuacji. Dodatkowo pozwoli ona na pomyślniejsze renegocjowanie umów czy porozumień w związku z pandemią. Dawno nie było już takiej sytuacji jak teraz, gdzie po kilku miesiącach zawarte umowy muszą zostać zmienione i dopasowane do nowej rzeczywistości. Umiejętności negocjacyjne stanowczo pomogą przy omawianiu warunków wszelkich zmian i poprawek.
Elastyczność myślenia w dobie pandemii - SeeWidely

Elastyczność myślenia

– Od dziś zamiast garniturów produkujemy maseczki! Kluczem do odnalezienia się w sytuacji, która nas wszystkich spotkała jest umiejętność dopasowania się do niej i elastyczność w podejściu. Wiele firm ze względu na kryzys gospodarczy zmieniła swoje produkty i dopasowała je do nowych realiów. Nie zawsze jest to możliwe, ale to właśnie dzięki umiejętności adaptacji potrafimy przetrwać w tak wielu zróżnicowanych sytuacjach. Przetrwaliśmy bardzo dużo, nieraz zmieniając swoje podejście, siebie czy firmy o 180 stopni. Nokia zaczynała od gumiaków, Samsung od łowienia ryb, a YouTube miał być serwisem randkowym… Elastyczne myślenie to zdecydowanie kompetencja, w którą warto zainwestować, jeśli chcemy nadążyć za zmianami, które są nieukninione.
Radzenie sobie ze stresem w dobie pandemii - SeeWidely

Radzenie sobie ze stresem

– Nie wytrzymam z Wami! Wyprowadzam się… do łazienki! Jak radzić sobie ze stresem i nerwami? To pytanie, które niestety zyskało ostatnio na popularności. W czasach zagrożenia epidemiologicznego trudno o zachowanie spokoju, kiedy nasze poczucie bezpieczeństwa jest pod znakiem zapytania. Kogo może dotyczyć stres? Nas wszystkich. Skutki pandemii są odczuwane przez wszystkich zarówno przez pracowników, jak i firmy. Stąd trudno się dziwić, że zaintersowanie rozwojem umiejętności radzenia sobie ze stresem, odstersowywania się wyraźnie wzrosła. Stres rodzi się z obawy, że nie poradzimy sobie z oczekiwaniami i wyzwaniami, przed którymi stanęliśmy lub staniemy. Jest reakcją mobilizującą, gdy boimy się, że nie podołamy. Gdy sytuacja jest niepewna i tracimy poczucie bezpieczeństwa oraz sprawczości, poziom stresu zwiększa się, zataczając błędne koło ciągłego zdenerwowania. Radzenie sobie ze stresem w sytuacji tak zmiennej, niepewnej i dostarczającej coraz to więcej nowych stresorów staje się kluczowe dla naszego funkcjonowania na co dzień.

O jakich obszarach warto jeszcze pamiętać?

Które kompetencje warto rozwijać w dobie pandemii?
Jakie szkolenia wybrać dla pracowników?

Bez względu na sytuację, w której znaleźliśmy się warto rozwijać siebie i swoich pracowników. Dzięki temu unikniemy luk kompetencyjnych (ang. skills gap), które w niektórych firmach obecnie przyjęły rozmiar wręcz przepaści. Jakie kursy czy szkolenia warto zrobić? Rozwijając się w którymkolwiek (najlepiej we wszystkich) z wyżej wymienionych obszarów, zwiększymy szanse na jak najpłynniejsze przejście przez kryzys i wyzwania, które na nas czekają.
Epidemia przeminie, a nowe kompetencje z nami pozostaną i dadzą przewagę konkurencyjną. Chyba że będziemy to dalej odkładać, wtedy zamiast przewagi konkurencyjnej będziemy musieli gonić konkurencję…
Jak rozwijać kompetencje? Zdobywać kompetencje można na wiele sposobów. Materiałów w internecie jest bezliku, promocji książkowych co niemiara, choć my oczywiście polecamy naszą platformę NanoLearningową, gdzie każdego dnia możesz rozwijać siebie i swoich pracowników – ale to już pewnie wiesz 😉
Spodobał Ci się artykuł?
Wiedza jest po to, by się nią dzielić:

O Autorze

Marcin P Stopa SeeWidely 2

Learning & Development Partner w SeeWidely

Specjalizuje się w zakresie nauki i rozwoju ludzi dorosłych przez NanoLearning z wykorzystaniem neuronauk. Swoją wiedzę zdobywał między innymi na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (socjologia i zarządzanie), Uniwersytecie Jagiellońskim (psychologia), Politechnice Federalnej w Lozannie (komórkowe mechanizmy funkcjonowania mózgu) oraz Uniwersytecie Harvarda (neuronauka).

W swojej pracy skupia się zarówno na optymalizowaniu procesów rozwojowych w organizacjach, jak i maksymalizowaniu efektywności uczenia się w miejscu pracy, m.in. poprzez rozwój nowoczesnych form zdobywania kompetencji jak np. NanoLearning. Współtworząc Platformę NanoLearningową SeeWidely obraliśmy za cel sprawienie, żeby nauka kompetencji była niezwykle efektywna i przyjemna, a dodatkowo trwała jedynie 5-minut dziennie.

Wierzy, że jednym z podstawowych celów naszego pokolenia jest zrozumienie funkcjonowania naszego mózgu oraz stworzenie rozwiązań usprawniających naukę kompetencji potrzebnych do sprawnego funkcjonowania w coraz bardziej złożonym świecie.

Inni Czytelnicy czytali również:
Luki kompetencyjne zmniejszają efektywność całej organizacji. Potrafią skutecznie sabotować każde działanie, przyczyniając się do ogromnych strat. Ich temat często jest niesłusznie pomijany. Oto jak krok po kroku znaleźć lukę kompetencyjną w swojej organizacji.
Luki kompetencyjne zmniejszają efektywność całej organizacji. Potrafią skutecznie sabotować każde działanie, przyczyniając się do ogromnych strat. Ich temat często jest niesłusznie pomijany. Oto jak krok po kroku znaleźć lukę kompetencyjną w swojej organizacji.
Luki kompetencyjne zmniejszają efektywność całej organizacji. Potrafią skutecznie sabotować każde działanie, przyczyniając się do ogromnych strat. Ich temat często jest niesłusznie pomijany. Oto jak krok po kroku znaleźć lukę kompetencyjną w swojej organizacji.
Nie przegap nowości!
Zapisz się do naszego newslettera HR-owa Piątka 👋 i bądź na bieżąco z najnowszymi artykułami, najlepszymi wskazówkami i dobrymi praktykami z HR.
Dołącz do społeczności tysięcy obserwujących: