”Słuchajcie swoich pracowników i tego, co oni mówią (i jak) na temat was jako pracodawcy”
– Edyta Sander
Czy istnieją magiczne sekrety employer brandingu, dzięki którym skutecznie zbudujesz atrakcyjny wizerunek pracodawcy, dodatkowo bez względu na zasoby? Gdyby tak było, to pewnie każdy chciałby odkryć takowy klucz, by otworzyć drzwi do najlepszych talentów.
Może z magicznymi sekretami to istna przesada, ale są pewne działania, które konsekwentnie realizowane mogą przyczynić się do zbudowania silnej marki pracodawcy na mocnych i stabilnych fundamentach.
Employer branding (EB), czyli kreowanie wizerunku pracodawcy może nie tylko odgrywać kluczową rolę w przyciąganiu talentów, ale również wyróżnić firmę na tle konkurencji i umocnić jej pozycję na rynku. Dodatkowo niska rotacja oraz silne i niezawodne zespoły mogą być magnesem dla nowych kandydatów, a nawet kontrahentów.
Na co warto uważać rozpoczynając prace nad budowaniem wizerunku pracodawcy? Jakie działania employer brandingowe mogą pomóc firmie osiągnąć wizerunkowy sukces wśród potencjalnych kandydatów? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższej rozmowie z jedną z najlepszych ekspertek w obszarze employer brandingu w Polsce — Edytą Sander.
Najważniejsze jest zrozumienie, że employer branding to nie tylko akcje wspierające rekrutacje. Employer branding to działania zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Żeby móc promować firmę zewnętrznie, należy uporządkować wnętrze.
Przede wszystkim liczba ofert pracy i łatwość znalezienia nowego miejsca pracy przez najbardziej poszukiwanych specjalistów. W zawiązku z tym firmy coraz częściej chcą strategicznie podejść do tematu EB i poszukują elementów, które mogłyby ich wyróżnić na tle konkurencji i tak zaplanować działania na cały rok kalendarzowy, aby nie działać ad hoc’owo, przepalając budżet na niesprawdzone narzędzia.
Wszystko zależy od celów, jakie ustali sobie firma na starcie swojej pracy z EB. Skuteczna strategia EB pozwoli szybciej zrekrutować kandydatów, którzy będą lepiej dopasowani do naszej organizacji.
Zawsze warto mieć plan przystępując do działań EB. Strategia pozwala nam uporządkować procesy wewnętrznie, poznać grupę docelową i nasz wyróżnik (jako pracodawcy). Te elementy sprawiają, że możemy efektywniej wykorzystywać budżet. Dobra analiza grupy docelowej sprawia, że nie wydajemy funduszy na to, co robi nasza konkurencja, a jedynie na to, co jest interesujące dla naszej grupy docelowej.
Przede wszystkim najlepsze co mogą zrobić firmy, to zaangażować w działania employer brandingowe swoich pracowników. Dzięki temu ich przekaz jest autentyczny i bardziej skuteczny.
W każdy 🙂 już na starcie projektowania strategii warto dowiedzieć się o opiniach naszych pracowników i zaangażować ich w projektowanie kampanii, a następnie w realizację. Coraz częściej firmy umieszczają pracowników na swoich materiałach rekrutacyjnych – co jest bardzo dobrym kierunkiem. Dodatkowo warto przygotować narzędzia dla pracowników, które pracownicy mogą wykorzystać w swoich kanałach social mediowych, a tym samym promować firmę jako miejsce pracy. Kolejnym przykładem jest wspieranie pracowników w reprezentowaniu firmy na konferencjach branżowych, nie chodzi tu tylko o wyszukiwanie opcji, ale pomoc w przygotowaniu prezentacji, szkolenie z wystąpień publicznych oraz przygotowanie zestawu materiałów firmowych typu bluza czy koszulka.
Przede wszystkim trzeba pamiętać o planie oraz o tym, że nie wszystko musi się udać w 100% – dlatego przygotujcie się na zmiany i dopasowywanie narzędzi do sytuacji na rynku pracy.
Od czasów pandemii na znaczeniu zyskuje psychofizyczny i finansowy wellbeing. W 2022 roku coraz większego znaczenia nabierają również działania pracodawców wspierających work-life balance (WLB), np.: krótszy dzień i/lub tydzień pracy, większa dostępność workation, dodatkowe dni na regenerację czy wizytę ze swoim pupilem u weterynarza, a nawet nielimitowany urlop.
Analiza, analiza, analiza – analizuj grupę docelową i wciągaj wnioski, analizuj swoje działania i wyciągaj wnioski – każde narzędzie mierz i sprawdzaj, czy przynosi założone efekty – nie bój się problemów.
Słuchajcie swoich pracowników i tego, co oni mówią (i jak) na temat was jako pracodawcy. Negatywne rzeczy starajcie się zmieniać, pozytywne promować nie tylko zewnętrznie, ale i wewnętrznie.