Wszystko, co na początku warto wiedzieć o employer brandingu. Edyta Sander o skutecznym budowaniu marki pracodawcy

Dowiedz się, jak możesz przyciągać najlepsze talenty, dzięki działaniom employer brandingowym.
1549819583407-min

Head of Employer Branding Operations, Board Member at MBE group
Czas czytania: ok. 6 minut.

”Słuchajcie swoich pracowników i tego, co oni mówią (i jak) na temat was jako pracodawcy” – Edyta Sander
Czy istnieją magiczne sekrety employer brandingu, dzięki którym skutecznie zbudujesz atrakcyjny wizerunek pracodawcy, dodatkowo bez względu na zasoby? Gdyby tak było, to pewnie każdy chciałby odkryć takowy klucz, by otworzyć drzwi do najlepszych talentów.
Może z magicznymi sekretami to istna przesada, ale są pewne działania, które konsekwentnie realizowane mogą przyczynić się do zbudowania silnej marki pracodawcy na mocnych i stabilnych fundamentach.
Employer branding (EB), czyli kreowanie wizerunku pracodawcy może nie tylko odgrywać kluczową rolę w przyciąganiu talentów, ale również wyróżnić firmę na tle konkurencji i umocnić jej pozycję na rynku. Dodatkowo niska rotacja oraz silne i niezawodne zespoły mogą być magnesem dla nowych kandydatów, a nawet kontrahentów.
Na co warto uważać rozpoczynając prace nad budowaniem wizerunku pracodawcy? Jakie działania employer brandingowe mogą pomóc firmie osiągnąć wizerunkowy sukces wśród potencjalnych kandydatów? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższej rozmowie z jedną z najlepszych ekspertek w obszarze employer brandingu w Polsce — Edytą Sander.

Jesteś ekspertką w dziedzinie employer branding. Temat ten przez ostatnie lata zyskuje na popularności, a organizacje coraz częściej zastanawiają się, jak do niego podejść, by wykorzystać jego potencjał. Według Ciebie, jakie jest sedno employer brandingu (EB)?

Najważniejsze jest zrozumienie, że employer branding to nie tylko akcje wspierające rekrutacje. Employer branding to działania zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Żeby móc promować firmę zewnętrznie, należy uporządkować wnętrze.

Co według Ciebie wpływa na coraz większe zainteresowanie tematem employer brandingu w Polsce?

Przede wszystkim liczba ofert pracy i łatwość znalezienia nowego miejsca pracy przez najbardziej poszukiwanych specjalistów. W zawiązku z tym firmy coraz częściej chcą strategicznie podejść do tematu EB i poszukują elementów, które mogłyby ich wyróżnić na tle konkurencji i tak zaplanować działania na cały rok kalendarzowy, aby nie działać ad hoc’owo, przepalając budżet na niesprawdzone narzędzia.

Jakie korzyści zyskują organizacje dzięki skutecznemu budowaniu wizerunku firmy?

Wszystko zależy od celów, jakie ustali sobie firma na starcie swojej pracy z EB. Skuteczna strategia EB pozwoli szybciej zrekrutować kandydatów, którzy będą lepiej dopasowani do naszej organizacji.

Mówi się dużo, że firmy potrzebują strategii biznesowej, marketingowej, ale co ze strategią employer brandingową? Czy (i kiedy) organizacje powinny zainteresować się tym tematem?

Zawsze warto mieć plan przystępując do działań EB. Strategia pozwala nam uporządkować procesy wewnętrznie, poznać grupę docelową i nasz wyróżnik (jako pracodawcy). Te elementy sprawiają, że możemy efektywniej wykorzystywać budżet. Dobra analiza grupy docelowej sprawia, że nie wydajemy funduszy na to, co robi nasza konkurencja, a jedynie na to, co jest interesujące dla naszej grupy docelowej.

Z Twojego doświadczenia, jakie dobre praktyki employer brandingowe stosują organizacje?

Przede wszystkim najlepsze co mogą zrobić firmy, to zaangażować w działania employer brandingowe swoich pracowników. Dzięki temu ich przekaz jest autentyczny i bardziej skuteczny.

W jaki sposób pracownicy mogą wspierać działania employer brandingowe w organizacji?

W każdy 🙂 już na starcie projektowania strategii warto dowiedzieć się o opiniach naszych pracowników i zaangażować ich w projektowanie kampanii, a następnie w realizację. Coraz częściej firmy umieszczają pracowników na swoich materiałach rekrutacyjnych – co jest bardzo dobrym kierunkiem. Dodatkowo warto przygotować narzędzia dla pracowników, które pracownicy mogą wykorzystać w swoich kanałach social mediowych, a tym samym promować firmę jako miejsce pracy. Kolejnym przykładem jest wspieranie pracowników w reprezentowaniu firmy na konferencjach branżowych, nie chodzi tu tylko o wyszukiwanie opcji, ale pomoc w przygotowaniu prezentacji, szkolenie z wystąpień publicznych oraz przygotowanie zestawu materiałów firmowych typu bluza czy koszulka.

Na co warto uważać wprowadzając działania employer brandingowe w firmie?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o planie oraz o tym, że nie wszystko musi się udać w 100% – dlatego przygotujcie się na zmiany i dopasowywanie narzędzi do sytuacji na rynku pracy.

Według Ciebie, jakie trendy będą zyskiwały w najbliższym czasie w employer brandingu?

Od czasów pandemii na znaczeniu zyskuje psychofizyczny i finansowy wellbeing. W 2022 roku coraz większego znaczenia nabierają również działania pracodawców wspierających work-life balance (WLB), np.: krótszy dzień i/lub tydzień pracy, większa dostępność workation, dodatkowe dni na regenerację czy wizytę ze swoim pupilem u weterynarza, a nawet nielimitowany urlop.

Na koniec naszego wywiadu, jaką jedną wskazówkę dałabyś Czytelnikom, którą mogliby od razu wdrożyć w swojej organizacji?

Analiza, analiza, analiza – analizuj grupę docelową i wciągaj wnioski, analizuj swoje działania i wyciągaj wnioski – każde narzędzie mierz i sprawdzaj, czy przynosi założone efekty – nie bój się problemów.

Co poleciłabyś osobom, które chcą budować skuteczny employer branding?

Słuchajcie swoich pracowników i tego, co oni mówią (i jak) na temat was jako pracodawcy. Negatywne rzeczy starajcie się zmieniać, pozytywne promować nie tylko zewnętrznie, ale i wewnętrznie.

DOBRY STANDARD

1
Przed rozpoczęciem działań employer brandingowych warto najpierw uporządkować sprawy wewnątrz organizacji.
2
Jeśli masz taką możliwość, zaangażuj pracowników w działania employer brandingowe, dzięki czemu zyskają one na autentyczności. Zwróć uwagę na to, aby działania tego typu były przemyślane i spójne z resztą.
3
Wsłuchaj się w głos pracowników, aby na bieżąco starać się pracować nad tym, co nie do końca dobrze działa i promować to, co pozytywne.
Spodobał Ci się artykuł?
Wiedza jest po to, by się nią dzielić:

Wywiadu udzieliła:

zdobywała doświadczenie koordynując pracę biura karier na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz tworząc i wdrażając strategię University Relations dla State Street Banku. Na swoim koncie posiada również doświadczenie agencyjne oraz setki zrealizowanych projektów strategicznych (m.in. strategie employer brandingowe, analizy, audyty) i komunikacyjnych (m.in. eventy, materiały reklamowe, kampanie content marketingowe).

Obecnie w ramach Grupy MBE, jako członek zarządu, odpowiada za całościowe funkcjonowanie i skuteczną realizację projektów strategicznych i komunikacyjnych zespołu MBE: branding. Najbardziej lubi pracować ze studentami i absolwentami polskich uczelni, dlatego oprócz pracy w MBE prowadzi szkolenia i konsultacje z budowania kariery zawodowej oraz zajęcia na studiach podyplomowych z zakresu employer brandingu.

Inni Czytelnicy czytali również:
Jak inaczej rozwijać pracowników w organizacji? O mentoringu, coachingu, zarządzaniu talentami i o tym jaki jest dobry lider opowiada Agnieszka Ert-Eberdt
Po latach mnóstwa wyzwań, trudów i zmagań w końcu możemy ogłosić, że zrobiliśmy to! Od teraz efektywny rozwój pracowników w zaledwie 5 minut dziennie jest możliwy za mniej niż kubek kawy w ramach nowego planu SeeWidely Standard.
Zadbaj w końcu o dobry sen i zdrowie, by osiągać jeszcze lepsze efekty na co dzień. Praktyczne wskazówki, jak poprawić samopoczucie i efektywność w pracy, dbając o jakość i długość snu.
Czy HR-owa inicjatywa może upaść jeszcze zanim zdąży dobrze wystartować? Jak sprawić, żeby pracownicy z podekscytowaniem wyczekiwali jego terminu startu? Odpowiedź znajdziesz w naszym kompletnym przewodniku dla każdego HR-owca.
Nie przegap nowości!
Zapisz się do naszego newslettera HR-owa Piątka 👋 i bądź na bieżąco z najnowszymi artykułami, najlepszymi wskazówkami i dobrymi praktykami z HR.
Dołącz do społeczności tysięcy obserwujących: