Jak docenić pracownika? Lista 15 pomysłów i 22 zwrotów, jak doceniać i motywować pracowników

Poznaj listę 15 inspirujących pomysłów, jak docenić pracownika i aż 22 przykłady kudosów, które pomogą Ci wyrazić pochwałę dla pracownika za pomocą słów.
Daria Reczek_

Marketing specialist w SeeWidely
Czas czytania: ok. 12 minut.

Jak doceniać, by docenić? Jak docenić pracownika? Jak wyrazić pochwałę dla pracownika? Skoro to czytasz, to doskonale wiesz, że docenianie pracowników i ich wysiłku oraz celebrowanie nawet małych sukcesów przez przełożonego i współpracowników sprawia, że zaangażowanie, motywacja do pracy i rozwoju zdecydowanie wzrasta.

Często zastanawiając się, jak budować kulturę doceniania w organizacji mogą nasuwać się skojarzenia, że musi to być coś wielkiego, spektakularnego i jak w filmach amerykańskich muszą pojawić się fajerwerki i najlepiej jeszcze tort, z którego ktoś wyskakuje i krzyczy „Surprise!”. Jednak to właśnie drobne gesty, miłe słowa czy okazanie wsparcia mają ogromną moc. Jak wskazuje raport „Siła doceniania 2022”:

  • 58% pracowników twierdzi, że docenianie zwiększa ich zaangażowanie;
  • 64% pracowników chciałoby zostać docenionym za wykonanie zadania/projektu na podsumowaniu, a 57% od razu po ukończeniu zadania;
  • 77% pracowników odpowiedziało, że docenianie motywuje ich do dalszej pracy;
  • 83% pracowników wskazało indywidualne otrzymywanie feedbacku od przełożonego jako najbardziej preferowany sposób otrzymywania informacji zwrotnej;
  • 99% ankietowanych przyznało, że docenianie w pracy jest dla nich ważne.
Warto więc wprowadzić nawyk doceniania w organizacji, gdyż może przyczynić się on do zwiększenia zaangażowania, efektywności i poczucia satysfakcji z pracy. Od czego zacząć?
Poniżej znajdziesz listę 15 prostych i inspirujących pomysłów, jak docenić pracownika, a także aż 22 przykłady zwrotów na kudosy w firmie, których możesz użyć, aby za pomocą słów wyrazić pochwałę i uznanie dla pracownika czy całego zespołu.

Oto lista 15 inspirujących pomysłów, jak doceniać pracowników:

  1. Pochwal przez powiedzenie, kto jest autorem(-ką) pomysłu – jeśli omawiasz z zespołem lub przełożonymi pomysły zgłoszone przez pracowników możesz wyróżnić daną osobę tak prostą rzeczą, jak powiedzenie, kto jest autorem(-ką) pomysłu. Dzięki temu nie tylko docenisz jej wkład, ale też pokażesz innym, że warto zgłaszać nowe pomysły. Jeśli zależy nam na wzmacnianiu pozytywnych zachowań, doceniajmy je na głos. Dodatkowo doceniając daną osobę przed przełożonymi, zwiększamy rangę tego momentu.
  2. Wyślij e-maila z motywującą grafiką – nawet krótka wiadomość doceniająca w e-mailu np. z motywującą grafiką mogą być miłym zaskoczeniem i wywołać uśmiech na twarzy drugiej osoby.
  3. Przyczep karteczkę z miłym słowem np. na tablicy przy biurku – ręcznie napisane słowa na karteczce np. „Fajnie, że jesteś z nami”, „Wspaniałego i owocnego dnia!”, „Kawał świetnej pracy” potrafią zrobić dzień. Chcesz w prosty sposób urozmaicić wiadomość, dorysuj uśmiech lub cokolwiek innego, co wywoła uśmiech na twarzy drugiej osoby. Chcesz pójść o krok dalej? Całym zespołem udekorujcie biurko tej osoby.
  4. Zaproś swojego przełożonego na spotkanie zespołu – doceniając szczególne osiągnięcia zespołu i dziękując za ich zaangażowanie na spotkaniu, w którym uczestniczy Twój przełożony sprawiasz, że całe wydarzenie zyskuje na randze. Jeśli dodatkowo przełożony pogratuluje osobiście pracownikom, np. przez zabranie głosu podczas podsumowania lub/i uściśnięcie dłoni, to takie wyróżnienie może na długo zagościć w pamięci pracowników (bo ktoś ważny chciał przyjść i poświęcić swój czas po to, by mi/nam pogratulować i podziękować).
  5. Poproś o pomoc, radę, wskazówkę lub wsparcie – gdy osoba o większych osiągnięciach zapyta się nas o radę, często czujemy się dumni, że mogliśmy takiej osobie pomóc. Zazwyczaj myśląc o sposobach na docenianie, zapominamy, że prośba o pomoc też może być czymś wyróżniającym. To może być coś naprawdę drobnego, ale w tej sytuacji nie chodzi o nas, ale żeby dać szansę drugiej stronie się wykazać, zwłaszcza jeśli mówimy o relacji przełożony-pracownik, gdzie ta pomoc często idzie tylko w jednym kierunku. Warto spróbować 😉
  6. Obdaruj symbolicznym upominkiem – np. związanym z sukcesem pracownika lub jego hobby. W obdarowywaniu upominkami nie chodzi o ich wartość, jaką dana rzecz ma, ale o symboliczność gestu. Świetnym przykładem, który może Cię zainspirować jest historia, którą przytaczają bracia Heath w swojej książce „Decydujące momenty”. Jeden z handlowców zgłosił się do swojego menedżera, aby pomógł mu w rozmowach z najtrudniejszym klientem. Jak się okazało, podczas spotkania handlowiec świetnie prezentował ofertę, ale nie wsłuchiwał się w potrzeby klienta. Po spotkaniu menedżer, zadając kilka pytań, zaproponował, aby handlowiec spróbował bardziej skoncentrować się na poznaniu klienta, co wymagało aktywnego słuchania. Handlowiec postanowił, że spróbuje zmienić swoje podejście, co zaowocowało zachwycającymi efektami. Na następnym spotkaniu zespołu podsumowującym efekty przełożony, chcąc podkreślić wartość zadawania pytań i wsłuchiwania się w odpowiedzi nagrodził przy wszystkich wspomnianego handlowca zestawem słuchawek bezprzewodowych. Jak zareagował? „Czułem ogromną dumę. […] Ludzie w branży farmaceutycznej są bardzo inteligentni i nastawieni na ostrą rywalizację. Zdobycie takiej nagrody w tym środowisku znaczy więcej niż premia uznaniowa”.
  7. Podaruj książkę z dedykacją – to klasyka, ale zawsze miło robi się na sercu! Ręczne napisanie dedykacji trwa zaledwie kilka minut, a ma wyjątkowy charakter, bo pokazujemy drugiej osobie, że książka została zakupiona z myślą o niej. Czasami zastanawiając się nad wyborem książki przychodzi nam na myśl, żeby kupić coś związanego z tym, czym dana osoba się specjalizuje w pracy i tutaj trzeba uważać, ponieważ taka literatura może być już bardzo dobrze znana przez osobę obdarowywaną. Dlatego czasami warto postawić na takie pozycje książkowe, które są niezwiązane bezpośrednio z pracą. Ciekawymi propozycjami mogą być książki np. autorstwa Miłosza Brzezińskiego czy Jacka Walkiewicza. Więcej inspiracji możesz łatwo znaleźć np. na lubimyczytac.pl gdzie można podejrzeć opinie innych o danej książce.
  8. Podaruj słodki upominek – większość osób lubi słodkości i nawet mały smakołyk potrafi sprawić, że na twarzy drugiej osoby pojawi się uśmiech. Najszybszym i najprostszym sposobem jest zakup np. pralin lub lokalnych słodyczy, ale miłym gestem może być też upieczenie czegoś własnymi siłami. We własnoręcznych wypiekach nawet nie chodzi o smak, ale o to, że ktoś włożył wysiłek i poświęcił czas na to, żeby coś dla nas przygotować, a to jest bezcenne.
  9. Podaruj bon, voucher, bilet lub subskrypcję – to może być np. wyjście na wydarzenie kulturalne lub branżowe tj. konferencja, ale też subskrypcja np. Legimi, Spotify, Netflixa czy SeeWidely. Wszystko zależy od zainteresowań osoby obdarowywanej i budżetu, jakim się dysponuje 😉
  10. Zaproś na grupowe wyjście do kina – wspólne wyjście na oglądanie filmu do kina może być nie tylko ciekawą atrakcją dla zespołu i miłym przerywnikiem, ale również początkiem zabawnych dyskusji, które mogą później pozytywnie wpłynąć na integrację całego zespołu. Wspólne doświadczenia łączą i tworzą nowe tematy do rozmów.
  11. Zaproś cały zespół na wyjście integracyjne – wyjdźcie razem np. na warsztaty kulinarne, kręgle, gokarty, quady, off road, paintball klasyczny/laserowy, trampoliny, piknik, rejs statkiem, planszówki, turniej piłkarzyków, rzutek lub ping-ponga, wycieczkę rowerową, zwiedzanie, do restauracji czy escape roomu. Możliwości jest naprawdę mnóstwo 😉 Decydując się na daną formę integracji, warto wziąć pod uwagę, to, co preferuje zespół i tak, żeby aktywność nikogo nie wykluczała, jak np. degustacja alkoholu w przypadku osób niepijących.
  12. Zaproponuj indywidualną ścieżkę rozwoju – tworzenie nowych okazji do rozwoju i wsparcie np. przez coaching czy mentoring idealnie sprawdzi się wśród ambitnych i głodnych wiedzy pracowników. Przy pozostałych może być świetnym motywatorem, by trafić do tej pierwszej grupy 😉
  13. Zaproś do udziału w programie mentoringowym – jeśli masz osobę, która świetnie wykonuje swoją pracę i bardzo dobrze się na tym zna, może warto zaprosić ją do programu mentoringowego, aby została w nim mentorem. Możliwość przekazywania wiedzy innym to ogromne wyróżnienie. W ten sposób możesz pokazać pracownikowi, że doceniasz jego/jej kompetencje i osiągnięcia.
  14. Przybij piątkę, żółwika lub uściśnij dłoń – z pozoru drobne gesty, ale to właśnie one potrafią wywołać wiele pozytywnych emocji, dzięki produkowanym hormonom szczęścia. Zresztą, w tym punkcie chyba nie trzeba się wiele rozpisywać 😉
  15. (Ostatnie, ale nie mniej ważne) Podziękuj – serdecznie dziękując innym za ich pomoc, nie tylko pokazujesz, że doceniasz ich wsparcie, ale także wzmacniasz pozytywne zachowania. Nawet za oczywiste rzeczy warto doceniać, by dobre przykłady zachowań nie zginęły w wirze codziennych trudów i wyzwań. Dziękując warto powiedzieć, za co się dziękuję, dzięki czemu podziękowania zyskują na swojej mocy.
Słowa też mają moc! Jeśli nie masz pomysłu, jak docenić i ująć to słowami, nic nie szkodzi — po to tu jest ten artykuł, aby Ci w tym pomóc 🙂 Poniższe przykłady mogą też posłużyć jako tzw. kudosy, które są popularne zwłaszcza za granicą. W dużym skrócie kudosy polegają na publicznym dawaniu pochwał i to, co jest w nich wyjątkowego, to bez względu na zajmowane stanowisko każdy każdemu może taką pochwałę dać, np. za pomocą karteczek wrzucanych do specjalnego pojemnika, które później są wywieszane na tablicy czy umieszczając kudosy w aplikacji dostępnej dla wszystkich w organizacji.
Jak kudosy wyglądają w praktyce? Oto przykładowe realizacje na motywowanie i docenianie pracowników za pomocą kudosów w firmie:

A teraz czas na listę 22 przykładowych zwrotów, którymi możesz zainspirować się, aby słowami doceniać pracowników za ich codzienny wkład, budować zaangażowanie i motywować:

  1. Dziękuję Ci za to, jak/że…
  2. Chcę, żebyś wiedział(-a), że doceniam to, co…
  3. Dziękuję Ci za pomoc w…
  4. Bardzo się cieszę i jestem wdzięczny(-a), że…
  5. Jestem pod wrażeniem, jak…
  6. Doceniam to jak…
  7. Widziałem(-am) jak dzisiaj świetnie…
  8. Podziwiam Cię za to, jak…
  9. Wielkie dzięki za pomoc w…
  10. To się nazywa determinacja! Jak Ty to robisz?
  11. Dziękuję! Przeszedłeś samego siebie. / Przeszłaś samą siebie.
  12. Mamy szczęście, że mamy Cię w zespole!
  13. Masz świetne pomysły i dziękuję, że dzielisz się nimi. Dobra robota!
  14. Przy ostatnim projekcie wykonałaś(-eś) kawał świetnej pracy – dziękuję!
  15. Bez Ciebie nie dalibyśmy rady – dziękuję!
  16. Podziwiam Cię, że potrafisz znaleźć rozwiązanie nawet w trudnej sytuacji.
  17. Dziękuję za Twoją pomoc. To było dla mnie bardzo ważne, a bez Ciebie nie wiem, czy dał(a)bym radę.
  18. Na Ciebie zawsze można liczyć – dziękuję.
  19. Dziękuję, że zawsze jesteś, kiedy Cię potrzebujemy.
  20. Wykonaliście kawał świetnej pracy. Jestem z Was dumny(-a).
  21. Dziękuję, że mi/nam pomagasz.
  22. Dziękuję za Twój entuzjazm i dobrą atmosferę, którą tworzysz w zespole.
Jak widzisz, aby doceniać pracowników nie trzeba wiele. Często właśnie te drobne gesty czy słowa budują wartość, która może stać się silnym fundamentem umożliwiającym budowanie mocnego i efektywnego zespołu, a także całej firmy.
Jeśli żaden z pomysłów nie zainspirował Cię, nie poddawaj się! Wtedy warto bezpośrednio zapytać się drugiej osoby, jak lubi być doceniania 😉
Spodobał Ci się artykuł?
Wiedza jest po to, by się nią dzielić:

O Autorce

Daria Reczek_

Marketing specialist w SeeWidely

Pasjonatka z zamiłowaniem do kształtowania pozytywnego wizerunku i budowania skutecznej komunikacji marketingowej. Uwielbia tworzyć, rozwijać się i próbować nowych rzeczy. Miłośniczka muzyki, długich spacerów, fitnessu, podróży i dobrej kuchni.

Inni Czytelnicy czytali również:
Czy HR-owa inicjatywa może upaść jeszcze zanim zdąży dobrze wystartować? Jak sprawić, żeby pracownicy z podekscytowaniem wyczekiwali jego terminu startu? Odpowiedź znajdziesz w naszym kompletnym przewodniku dla każdego HR-owca.
Zadbaj w końcu o dobry sen i zdrowie, by osiągać jeszcze lepsze efekty na co dzień. Praktyczne wskazówki, jak poprawić samopoczucie i efektywność w pracy, dbając o jakość i długość snu.
Po latach mnóstwa wyzwań, trudów i zmagań w końcu możemy ogłosić, że zrobiliśmy to! Od teraz efektywny rozwój pracowników w zaledwie 5 minut dziennie jest możliwy za mniej niż kubek kawy w ramach nowego planu SeeWidely Standard.
Jakie działania employer branding pomogą w budowaniu pozytywnego wizerunku pracodawcy? Od czego zacząć employer branding i na co uważać opowiada Edyta Sander
Nie przegap nowości!
Zapisz się do naszego newslettera HR-owa Piątka 👋 i bądź na bieżąco z najnowszymi artykułami, najlepszymi wskazówkami i dobrymi praktykami z HR.
Dołącz do społeczności tysięcy obserwujących: