Jak promować HR-owe inicjatywy i programy rozwojowe w firmie, by pracownicy chcieli w nich uczestniczyć?
Head of Marketing & Animation Studio w SeeWidely
Czas czytania: ok. 14 minut.
Jak sprawić, żeby pracownicy z podekscytowaniem wyczekiwali terminu startu? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule będącym kompletnym przewodnikiem dla każdego HR-owca. Jest tego całkiem sporo, dlatego, aby nic nie umknęło znajdziesz po drodze aż 5 bonusowych infografik, które można zapisać na później – nie ma za co! 🙂
Jak sprawić, by wyczekiwali z podekscytowaniem?
Sukces jakiegokolwiek HR-owego projektu mającego na celu naukę i rozwój pracowników w dużej mierze zależy od liczby osób chcących się w niego zaangażować. To, jak zakomunikujemy tego typu inicjatywę ma bezpośredni wpływ na to, ile osób zgłosi chęć swojego udziału. Liczenie na to, że pracownicy sami się zaangażują i pozostawienie projektu samemu sobie nie jest najlepszym pomysłem, jeśli zależy nam, by zakończył się sukcesem. Zwłaszcza w natłoku obowiązków w pracy, braku czasu i ludzkiej skłonności do zapominania. Na nic się zda nasz wysiłek włożony w uruchomienie np. programu rozwojowego, jeśli nie zadbamy o jego odpowiednią komunikację, promocję i nie stworzymy planu działania.
Jak zainteresować Twoim HR-owym projektem jak największą liczbę pracowników? W tym właśnie pomogą nam narzędzia marketingowe, dzięki którym zbudujesz wartość swojej HR-owej inicjatywy i skutecznie ją zakomunikujesz pracownikom.
Jak wypromować swój HR-owy projekt wśród pracowników?
Krok po kroku.
Mówi się, że dobry plan to połowa sukcesu i jest w tym dużo prawdy. Nadmiar działań i chaos zagraża wszelkim projektom. Dlatego na bazie uproszczonego planu marketingowego pokażę Ci, jak zaplanować wszelkie działania, by z sukcesem wypromować Twoją HR-ową inicjatywę czy program rozwojowy. Do dzieła!
1. Pomyśl o pracowniku, do którego kierujesz przekaz
Jest to o tyle istotne, że mając w głowie obraz pracownika, naszego odbiorcy, jesteśmy w stanie lepiej go zrozumieć, by następnie zbudować skuteczny komunikat. Dlatego na tym etapie tak ważne jest zastanowienie się i odpowiedzenie na poniższe pytania:
- Jakie potrzeby ma w swojej pracy? Co chce osiągnąć? Do czego aspiruje?
- Z jakimi problemami na co dzień zmierza się w swojej pracy?
- Czego obawia się w swojej pracy?
- Co motywuje go do pracy? Co sprawia, że chce się uczyć i rozwijać?
Jeśli masz możliwość przeprowadzenia wywiadu z kimś ze swojej grupy odbiorców, to warto z tą osobą porozmawiać. Odpowiedzi na powyższe pytania można oprzeć o swoje obserwacje, ale w żadnym wypadku nie o to, co nam się wydaje. To bardzo ważne, ponieważ odbiorcą przekazu będzie pracownik, a nie nasza osoba, więc argumenty za i przeciw mogą znacznie się różnić od naszych 😉
2. Wyznacz cele dla swojego HR-owego projektu
Dzięki wyznaczonym celom będziesz wiedzieć, czy zmierzasz w dobrym kierunku, a także co będzie Ci potrzebne, żeby projekt zakończył się sukcesem oraz jakie wskaźniki powiedzą Ci o tym. Wszystkie zaplanowane działania będą wynikały z obranych celów, dlatego warto upewnić się, że są one zgodne z celami organizacji. W wyznaczaniu celów pomocna jest metoda SMART, która mówi, że cel powinien być konkretny, mierzalny, osiągalny, istotny i określony w czasie. Jeśli jeszcze jej nie znasz, obejrzyj nasz 5-minutowy moduł NanoLearningowy „Wyznaczanie celów metodą SMART”.
3. Zastanów się, jak osiągniesz założone cele swojego HR-owego projektu
Gdy już wiesz, co motywuje pracownika, czego obawia się i jakie ma potrzeby oraz masz już wyznaczone cele, to najwyższy czas, żeby zastanowić się, w jaki sposób chcesz je osiągnąć. Pomocne w tym przypadku będą odpowiedzi na pytania:
- Jakie korzyści dla pracownika niesie za sobą Twój HR-owy projekt?
- Jak Twój HR-owy projekt odpowiada na potrzeby pracownika?
- W jaki sposób chcesz komunikować pracownikom o swoim HR-owym projekcie? Jakie sposoby dotarcia chcesz wykorzystać w tym celu i w jakim stopniu?
Podczas przygotowywania treści komunikatu do materiałów promujących Twoją HR-ową inicjatywę potrzebne będą odpowiedzi udzielone na powyższe pytania. Chodzi o to, by móc pokazać wartość i korzyści interesujące dla pracownika, jeśli chcemy go skutecznie zaangażować.
4. Zaplanuj w czasie wszystkie działania
5. Wprowadź plan w życie i monitoruj postępy
Jeśli dobry plan to połowa sukcesu, to drugą częścią będzie jego realizacja. Zaangażuj innych współpracowników w tworzenie i rozpowszechnianie treści promujących Waszą HR-ową inicjatywę czy program rozwojowy w firmie. Pamiętaj o zasobach, którymi dysponujecie w organizacji i zastanówcie się, jak możecie je wykorzystać, by wesprzeć swój projekt.
Pomysły na dotarcie do pracowników z materiałami promującymi Twój HR-owy projekt
- newsletter firmowy;
- e-maile;
- intranet;
- narzędzia do pracy zespołowej jak np. Slack, Workplace, Trello;
- komunikatory tj. Microsoft Teams, Skype;
- blog wewnętrzny;
- fora wewnętrzne;
- media społecznościowe np. firmowy kanał na YouTube;
- aplikacje mobilne;
- tablica ogłoszeniowa.
W celu zwiększenia efektów warto rozważyć rozmowę z liderami i menedżerami, którzy mogliby wesprzeć Twój HR-owy projekt np. bezpośrednio rozsyłając e-maile do pracowników z informacją o inicjatywie czy programie rozwojowym lub z krótkim i prostym filmikiem informacyjnym. Gdy będziesz zastanawiać się, jak z nimi rozmawiać, by chcieli przyłączyć się do szerzenia informacji o projekcie w firmie, najpierw przygotuj dla nich wartość, którą możesz im zaproponować. Przydatne mogą być dla Ciebie odpowiedzi na poniższe pytania:
- Jak Twój HR-owy projekt wpłynie na wydajność i produktywność pracowników?
- Czy liderzy i menedżerzy także mogą skorzystać z Twojego HR-owego projektu? Przykładowo będzie coś, co ich zainteresuje lub co mogą wykorzystać u siebie w pracy albo na co dzień.
- Jak Twój HR-owy projekt przełoży się na realizację celów firmy lub na bieżące procesy biznesowe?
Proponując wartość interesującą dla liderów i menedżerów, a nawet kadry zarządzającej możesz zyskać dodatkowych ambasadorów, a Twój HR-owy projekt nie tylko otrzyma nieocenione wsparcie, ale i wirusowo zwiększasz w ten sposób szanse na jego powodzenie.
Jak przykuć uwagę pracowników i stworzyć skuteczny przekaz?
Zrób to sam(a), czyli przepis na skuteczny przekaz
- Stwórz tytuł/nagłówek, który będzie przykuwał uwagę pracowników, wzbudzał ich ciekawość i sprawi, że pracownicy będą chcieli dowiedzieć się więcej o Twoim HR-owym projekcie.
- Zaciekaw w dwóch zdaniach swoim HR-owym projektem opisując krótko i zwięźle, na czym polega.
- Wypunktuj, co konkretnie zyska pracownik i jak wpłynie to na jego codzienną pracę. Pokaż wartość i korzyści dla pracownika płynące z jego udziału. Zainteresuje go np. po co ma uczyć się tego, co obejmuje Twój HR-owy projekt oraz co z tego wyniknie dla niego. Walutą w tym wypadku jest jego czas i wysiłek włożony w udział w inicjatywie. Nabierając takiej perspektywy jesteś w stanie trafniej zaadresować propozycję wartości.
- (Umieść krótkie i jasne wezwanie do działania, jeśli pracownik ma podjąć akcję, żeby np. mógł zgłosić się do Twojego HR-owego projektu.)
- Wypisz najważniejsze informacje dla pracownika, które musi przeczytać jeszcze przed rozpoczęciem projektu.
- Na końcu zamieść pozostałe informacje, które dobrze, żeby pracownik przeczytał, choć nie są one dla niego najważniejsze.
- (Ponownie umieść wezwanie do działania, ale np. ujęte innymi słowami. Oczywiście, jeśli pracownik ma podjąć jakąś akcję po zapoznaniu się z Twoją HR-ową inicjatywą.)
Przygotowując treść komunikatu weź pod uwagę, że obecnie rzadko kiedy czytamy wszystko od początku do końca i zazwyczaj najpierw skanujemy tekst, by zorientować się, gdzie są dla nas najciekawsze informacje. Gdy zainteresujemy pracownika tytułem/nagłówkiem na tyle, że zechce zapoznać się z dalszą treścią, to musimy zadbać o to, by informacje były podane od najważniejszych dla niego po te mniej istotne. Wynika to z tego, że po prostu są większe szanse na to, że pracownik przeczyta przynajmniej początek komunikatu i zahaczy wzrokiem na zakończenie niż zapozna się z każdym słowem tego, co przygotowaliśmy.
Jak przedstawić treść komunikatu, czyli jaki format wybrać?
Gdy treść przekazu jest już gotowa, wybieramy format lub formaty, które najlepiej posłużą do przedstawienia informacji o Twoim HR-owym projekcie, ale także będą atrakcyjne dla pracowników. Taka kolejność pozwoli dopasować format do treści, a nie na odwrót. W ten sposób będziesz mieć pewność, że najważniejsze informacje zostały odpowiednio przedstawione, a nie skrócone, bo np. zabrakło na nie miejsca lub czasu w przypadku wideo.
Jak można zaprezentować informacje o Twoim HR-owym projekcie? Oto lista proponowanych formatów:
- e-mail;
- grafika;
- infografika;
- wideo w postaci krótkiego filmu czy animacji;
- prezentacja;
- plakat;
- ulotka;
- wpis w aktualnościach lub na blogu.
Dodatkowo przygotowując materiały warto dodać elementy tj. logo firmy i kolory identyfikacji wizualnej, żeby wszystko mogło tworzyć spójną całość.
Niespodzianka: 9 darmowych narzędzi online, które mogą Ci się przydać przy tworzeniu materiałów promujących Twój HR-owy projekt
- LanguageTool.org/pl do sprawdzania poprawności tekstu. Wskaże, gdzie są błędy i brakuje przecinków.
- Jasnopis.pl powie Ci, czy Twoja treść jest napisana trudnym czy prostym językiem zrozumiałym dla większości.
- Unsplash.com i Pixabay.com wzbogacą Twoją treść o piękne i darmowe zdjęcia.
- Canva.com pomoże Ci w przygotowaniu grafik z treścią, prezentacji, ale też infografik. Dzięki szablonom stworzonym przez profesjonalnych grafików nie musisz martwić się ani o kompozycję, ani o estetykę.
- Giphy.com wesprze Cię przy tworzeniu GIF-ów.
- Lumen5.com stworzy wideo na podstawie przygotowanej przez Ciebie treści.
- Biteable.com pomoże stworzyć Ci prostą animację.
- Freesound.org wzbogaci Twoje wideo o darmową muzykę i dźwięki.
A jak to może wyglądać w praktyce?
Masz pytania? Chcesz o coś podpytać? Tworząc ten artykuł starałam się jak najprościej pokazać, jak możesz przygotowywać jeszcze skuteczniejsze treści do komunikacji wewnętrznej. Jeśli uważasz, że warto wzbogacić ten artykuł o dodatkowe rzeczy lub chcesz dopytać o coś – napisz do mnie na Linkedin.
Dziękuję za Twój czas i mam nadzieję, że ten artykuł choć trochę pomoże Ci w codziennych wyzwaniach 🙂 Wspaniałego dnia!
Wiedza jest po to, by się nią dzielić:
O Autorce
Head of Marketing & Animation Studio w SeeWidely
Odpowiada za marketing i zarządza studiem animacyjnym w SeeWidely, współtworząc platformę NanoLearningową. Dodatkowo odpowiada za warstwę kreatywną w magazynie re:post re:dystrybującym najciekawsze treści publikowane na polskim LinkedInie.
Pomimo iż chodzą plotki, że jest robotem, to należy je zdementować - po prostu bardzo lubi to, co robi. Całą swoją pracę opiera nie tylko na pasji i kreatywności, ale także na wiedzy naukowej i sprawdzonych danych.