NeuroEfektywnie 🧠 | Wydanie nr 4

587 mniej powodów do złości, przedobrzanie z nauką, rozwój a lojalność w pracy i czy pesymizm zabija?

NeuroEfektywnie 🧠 - o NeuroOdkryciach w rozwoju, zarządzaniu i pracy zespołowej.
Marcin P Stopa SeeWidely 2

Learning & Development Partner w SeeWidely
Czas czytania: ok. 7 minut.

Czas na 4. wydanie biuletynu NeuroEfektywnie 🧠 – o NeuroOdkryciach w rozwoju, zarządzaniu i pracy zespołowej.

W tym wydaniu:

1

587 które robi różnicę - jak je wykorzystać, aby poprawić równowagę między 💼 pracą a 🏡 życiem prywatnym?

587 kcal – tylko tyle potrzebujesz, by zachować lepszy work-life balance i dobre relacje z bliskimi.

Badania prof. Shannona Taylora z College of Business na University of Central Florida pokazały dwie ważne rzeczy:

𝗣𝗿𝗮𝗰𝗼𝘄𝗻𝗶𝗰𝘆 𝘇́𝗹𝗲 𝘁𝗿𝗮𝗸𝘁𝗼𝘄𝗮𝗻𝗶 𝘄 𝗽𝗿𝗮𝗰𝘆 mieli skłonność do podobnego traktowania domowników i wyładowywania na nich swojej frustracji.

Dzieje się tak, gdyż po pracy jesteśmy zbyt zmęczeni, by odpowiednio regulować swoje zachowanie.

🛏️ 𝗦𝗲𝗻 𝗶 👟 𝗮𝗸𝘁𝘆𝘄𝗻𝗼𝘀́𝗰́ (spalanie dodatkowych ok. 587 kcal) może za to zmniejszyć szkodliwe skutki złego traktowania w pracy i zapobiec przenoszenia go do domu.

Pracownicy, którzy pokonywali dziennie ponad 𝟭𝟬 𝟵𝟬𝟬 𝗸𝗿𝗼𝗸𝗼́𝘄 byli mniej skłonni do rozładowywania napięcia na domownikach w porównaniu do pracowników, którzy chodzili jedynie 7000 kroków.

Sen i aktywność są więc nie tylko dobre dla Ciebie, ale również dla Twoich bliskich.

Korzyści te można osiągnąć poprzez spalanie dodatkowych ok. 587 kcal, czyli:
🌳 90 min spaceru, lub
🏊‍♂️ 1 godz. na basenie.

Podziękuje Ci za to nie tylko Twoje ciało i umysł, ale także domownicy 😉

2

🧠 Efekt pożądanej trudności, czyli jak nie przedobrzyć z nauką.

„Szkoleniowcy go nienawidzą! Demaskuje ich dewastujące praktyki!” – w zasadzie tak też mógłby brzmieć ten nagłówek 😁

Badania z użyciem fMRI (funkcjonalnego rezonansu magnetycznego) pokazują, że upychanie całej nauki w jednej sesji zmniejsza aktywność mózgu, którą wzbudzają nowe informacje z tego zagadnienia. Dzieje się tak z kilku powodów:

💤 Kolejne informacje w tym samym obszarze tracą walor nowości i nie wzbudzają już takiej ciekawości jak na początku sesji nauki.

💤 Powtarzanie ciągle tych samych informacji umacnia nas w przekonaniu, że je zapamiętaliśmy, a więc nie widzimy powodu, by się nimi dłużej zajmować. Jednak posiadamy je jedynie w pamięci roboczej, co oznacza, że na następny dzień większość z nich zniknie w odmętach niepamięci.

👉 Rozłożenie nauki w czasie za to wzmaga aktywność mózgu, ponieważ nie możemy wydobyć informacji z pamięci roboczej, co oznacza, że trudniej nam sobie je przypomnieć. Jednak! Oznacza to również, że lepiej je zapamiętamy.

Przywołanie informacji po czasie wymaga od nas więcej energii, ale lepiej utrwala te informacje. Trwalszy efekt w nauce osiągamy, gdy w procesie uczenia się napotykamy utrudnienia i mierzymy się z wyzwaniami – to właśnie nazywamy 🏋️ efektem pożądanej trudności 😉

Jak podsumowuje swoje badania zespół M. M. Bradley rozproszone powtarzanie skłania mózg do odzyskiwania wcześniejszych informacji z pamięci, podczas gdy masowe powtarzanie skłania mózg do krótkotrwałego utrzymania informacji w pamięci krótkotrwałej.

Podsumowując:

✅ Rozkładając naukę, zapamiętujesz na dłużej;

✅ Ucząc się na raz, będzie Ci się wydawać, że więcej pamiętasz 🙂

3

🔥 Co, jeśli zainwestujemy w rozwój pracowników, a oni odejdą?

Znasz tę przypowieść:

Przychodzi CFO do CEO i pyta:
„Co, jeśli zainwestujemy w rozwój pracowników, a oni odejdą?”

Na co CEO odpowiada pytaniem:
„Co, jeśli ich nie będziemy rozwijać i zostaną?”

W tej historii ważna jest jedna często pomijana rzecz. Kompetencje potrzebne do funkcjonowania w firmie można:

💸 kupić – zatrudniając nowych pracowników;
🪴 nauczyć – obecnych już pracowników.

W obu przypadkach występuje ryzyko, że pracownik odejdzie. Często pojawia się też tutaj temat umów lojalnościowych.

🔎 Jak szkolenia wpływają na lojalność pracowników? – postanowili to sprawdzić naukowcy z Uniwersytetu w Wurzburgu, którzy przeprowadzili badanie, aby zweryfikować, czy szkolenia zwiększają lojalność pracowników i zmniejszają ich chęć poszukiwania nowej pracy, a może jednak jest odwrotnie.

Co udało się ustalić?

𝗔𝗻𝗮𝗹𝗶𝘇𝗮 𝟰𝟯𝟬𝟬 𝗽𝗿𝗮𝗰𝗼𝘄𝗻𝗶𝗸𝗼́𝘄 𝟭𝟱𝟬 𝗳𝗶𝗿𝗺 pokazała, że lojalność pracowników może 👉 wzrosnąć nawet o 10 punktów procentowych dzięki szkoleniom.

Co ciekawe, efekt jest korzystny dla firmy nawet w przypadku gdy pracownicy po szkoleniu mogliby z nowymi kompetencjami otrzymać gdzie indziej lepiej płatną pracę.

Podsumowując: można odetchnąć 😉

Przy okazji, zapraszam do darmowego programu rozwojowego dla pracowników i firm 𝘚𝘦𝘦𝘞𝘪𝘥𝘦𝘭𝘺 𝘓𝘪𝘵𝘦, a także do zajrzenia na stronę naszego nowego planu 𝘚𝘦𝘦𝘞𝘪𝘥𝘦𝘭𝘺 𝘚𝘵𝘢𝘯𝘥𝘢𝘳𝘥, gdzie pomagamy już ponad 250 organizacjom rozwijać kompetencje w zaledwie 5 minut dziennie za 4,99 zł/mies.

Na linkedin zapytałem także w ankiecie czy zgadzacie się z twierdzeniem
„Szkolenia w obecnej pracy, zmniejszają lojalność i zwiększają szanse na to, że pracownik będzie szukać nowej.”
Wyniki to:

Szkolenia w obecnej pracy, zmniejszają lojalność i zwiększają szanse na to, że pracownik będzie szukać nowej.-min
4

🥇🥪 Jaki jest najśmieszniejszy dowcip świata wg badań i dlaczego tak dobrze działa?

Dwóch myśliwych idzie przez las i nagle jeden z nich traci przytomność. Ma wytrzeszczone oczy i niewyczuwalny oddech. Jego kolega wyciąga więc telefon i dzwoni na telefon alarmowy. Gdy ktoś odbiera, krzyczy w słuchawkę.
– Mój przyjaciel nie żyje! Co mam robić?
Operator próbuje opanować sytuację.
– Proszę się uspokoić. Pomogę panu. Przede wszystkim proszę się upewnić, że na pewno nie żyje.
W słuchawce zapada cisza, po czym słychać strzał w tle i zdyszany głos pyta:
– Dobra. Co teraz?

Dowcip ten został wyłoniony jako najśmieszniejszy na świecie przez badanie Richarda Wisemana z University of Hertfordshire, gdzie pod lupę wzięto 40 000 dowcipów, na które zagłosowało ponad 350 000 ludzi z 70 krajów świata, wybierając w ten sposób najśmieszniejszy kawał na świecie.
To, że śmiech pozytywnie wpływa na nasze zdrowie jest znane od dawna, ale jak się okazuje wpływa też bardzo pozytywnie na naszą pamięć. Dzieje się tak między innymi z dwóch powodów.

  • Po pierwsze śmiech redukuje wytwarzanie hormonów stresu takich jak kortyzol. Stres natomiast jest jednym z największych przeszkadzaczy przy efektywnej nauce.
  • Po drugie śmiechem reagujemy często na rzeczy niespodziewane jak np. w najśmieszniejszym żarcie świata.

Zaskoczenie, które przeradza się w śmiech to nic innego jak przyznanie się mózgu, że się pomylił w przewidywaniu, co się wydarzy. Aby zapewnić nam przetrwanie, poszerza wachlarz dostępnych możliwości o te właśnie zasłyszane, czyli się uczy. Mózg natomiast uczy się, aby zapewnić nam przetrwanie i często nagradza nas dopaminą, czyli neuroprzekaźnikiem zwiększającym m.in. poziom odczuwalnego szczęścia.

Warto więc uczyć się z przymrużeniem oka i pozwolić sobie na dobry humor 😉

5

👉 Szkoda życia na pesymizm - dosłownie 😉
Pesymizm zabija? Czy optymiści żyją dłużej?

Jak łatwo zwiększyć swoje szanse na długie życie i przekroczenie magicznych 90 lat?

Wystarczy być optymist(k)ą 🙂

🔎 W 2022 roku opublikowano wyniki badań przeprowadzonych na grupie 159 255 kobiet, które wykazały, że wyższy poziom optymizmu wiąże się z dłuższym życiem i większym prawdopodobieństwem przekroczenia 90 lat.

Co roku 02.02. świętujemy Dzień Pozytywnego Myślenia – optymiści powiedzą, że żyjemy w świecie pełnym możliwości, natomiast pesymiści będą obawiać się, że to prawda.

Niech każda chwila będzie dla nas inspiracją do działania i realizacji marzeń/celów. Niech każdy dzień przynosi radość i spełnienie.

Pomyśl o tym, co dobrego dziś lub wczoraj Cię spotkało? 

Carpe Diem!

#Bonus

3 najważniejsze wnioski o uwadze, koncentracji i technologii z mojej rozmowy w Radiowej Czwórce Polskiego Radia

1
Nie technologia i dystraktory sprawiają, że nie jesteśmy w stanie się skupić.Po prostu nie nauczyliśmy się skupiać i kierować świadomie uwagą.
2
Stworzyliśmy rozwiązania technologiczne, które miały się do nas dopasować.Teraz my musimy się dopasować do nich.
3
Nauka to nie jest zapamiętywanie jak największej liczby informacji. Nauka to wykorzystanie informacji do określania skutków działań i dobierania odpowiednich narzędzi i metod.

Technologia ma uwalniać naszą uwagę i zasoby poznawcze, abyśmy mogli robić to, czego ona nie potrafi i przesuwać granice zrozumienia i wyobraźni coraz dalej.

Stopniowo będę więcej o tym pisać i opowiadać w biuletynie NeuroEfektywnie 🧠 więc upewnij się, czy już go subskrybujesz 😉

#ŚmiechToZdrowie😉

Na koniec kontynuujemy nową tradycję z poprzedniego wydania i wracamy do tematu lojalności pracowników a możliwości rozwoju i przytoczmy komentarz, który tym razem “zrobił mi dzień” 😉

Już w tym następnym wydaniu:

  • Kawa dobra na współpracę zespołową?
  • Dokonywanie odkryć podczas snu
  • Dlaczego myślimy, że używamy 10% mózgu?
  • Niespodzianka 🙂

Dziękuję, że czytasz to wydanie do końca! 🙂 
Jeśli masz jakiekolwiek pytania, uwagi lub przemyślenia to pamiętaj, że zawsze z chęcią się z nimi zapoznam w komentarzach czy wiadomości prywatnej.

Widzimy się w kolejnym wydaniu już w następny weekend 🙂

Wspaniałego tygodnia!
Spodobał Ci się artykuł?
Wiedza jest po to, by się nią dzielić:

Źródła:

#1
[1] A self-regulatory perspective of work-to-home undermining spillover/crossover: Examining the roles of sleep and exercise. Barber, L. K., Taylor, S. G., Burton, J. P., & Bailey, S. F. (2017) https://psycnet.apa.org/doiLanding?doi=10.1037%2Fapl0000196

#2
[2] Margaret M. Bradley, Vincent D. Costa, Vera Ferrari, Maurizio Codispoti, Jeffrey R. Fitzsimmons, Peter J. Lang; „Imaging Distributed and Massed Repetitions of Natural Scenes: Spontaneous Retrieval and Maintenance” https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1002/hbm.22708

#3
[3] Daniel Dietz, Thomas Zwick, The retention effect of training: Portability, visibility, and credibility https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/09585192.2020.1737835

#4
[4] Richard Wiseman, THE SCIENTIFIC SEARCH FOR THE WORLD’S FUNNIEST JOKE, https://richardwiseman.files.wordpress.com/2011/09/ll-final-report.pdf

#5
[5] Hayami K. Koga, Optimism, Lifestyle, and Longevity in a Racially Diverse Cohort of Women, https://agsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/jgs.17897

Spodobał Ci się artykuł?
Wiedza jest po to, by się nią dzielić:

Autor:

Marcin P Stopa SeeWidely 2

Specjalizuję się w zakresie nauki i rozwoju ludzi dorosłych przez NanoLearning z wykorzystaniem neuronauk. Swoją wiedzę zdobywałem między innymi na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (socjologia i zarządzanie), Uniwersytecie Jagiellońskim (psychologia), Politechnice Federalnej w Lozannie (komórkowe mechanizmy funkcjonowania mózgu) oraz Uniwersytecie Harvarda (neuronauka).

Skupiam się zarówno na optymalizowaniu procesów rozwojowych w organizacjach, jak i maksymalizowaniu efektywności uczenia się w miejscu pracy, m.in. poprzez rozwój nowoczesnych form zdobywania kompetencji jak np. NanoLearning. Współtworząc Platformę NanoLearningową SeeWidely obraliśmy za cel sprawienie, żeby nauka kompetencji była niezwykle efektywna i przyjemna, a dodatkowo trwała jedynie 5-minut dziennie.

Wierzę, że jednym z podstawowych celów naszego pokolenia jest zrozumienie funkcjonowania naszego mózgu oraz stworzenie rozwiązań usprawniających naukę kompetencji potrzebnych do sprawnego funkcjonowania w coraz bardziej złożonym świecie.

Obecnie zarządzam SeeWidely, gdzie transferujemy najnowsze odkrycia i sprawdzone rozwiązania ze świata nauki do przedsiębiorstw, tworząc praktyczne rozwiązania związane z nauką i rozwojem pracowników. Dzięki temu SeeWidely może w pełni wspierać firmy w rozwoju pracowników, dostarczając nieosiągalne dla innych rezultaty i kompletne doświadczenia z nauki, która trwa zaledwie 5-minut dziennie.

Inni Czytelnicy czytali również:
Wydnie nr 3 | NeuroEfektywnie 🧠 – o NeuroOdkryciach w rozwoju, zarządzaniu i pracy zespołowej. Sprawdź co nowego w tym wydaniu!
Dlaczego i jak uczy się mózg z punktu widzenia neuronauki oraz jak to wykorzystać w swojej pracy i życiu codziennym? Odpowiedz znajdziesz w poniższym artykule.
Po latach mnóstwa wyzwań, trudów i zmagań w końcu możemy ogłosić, że zrobiliśmy to! Od teraz efektywny rozwój pracowników w zaledwie 5 minut dziennie jest możliwy za mniej niż kubek kawy w ramach nowego planu SeeWidely Standard.
biuletyn neuroefektywnie
Dołącz do społeczności tysięcy obserwujących: