Mózg + ChatGPT, zmiana złych wspomnień, muzyka a osobowość, emocje w świecie maszyn, smak czekolady
SeeWidely/ 16 kwietnia, 2023/ NeuroEfektywnie
Mózg połączony z ChatGPT, zmiana złych wspomnień w dobre, muzyka a osobowość, emocje w świecie maszyn, smak czekolady
Head of NeuroResearch @ Neuroinsight Lab by SeeWidely
Co w nowym wydaniu?
🤖 Jak połączyć ChatGPT z mózgiem?
⏳ Czy NeuroNauka potrafi zmienić 👎 złe wspomnienia w 👍 dobre?
🎵 To, jakiej muzyki słuchasz jest związane z Twoją osobowością?
🍫 Dlaczego uwielbiamy czekoladę?
📰 [Wywiad] Emocje w świecie maszyn
Zapraszam do nowego wydania biuletynu NeuroEfektywnie 🧠 – owocnej i przyjemnej lektury 🙂
🤖👀ChatGPT połączony z mózgiem interfejsem mózg-komputer - mi się udało i zdradzę Ci, jak to zrobiłem z pomocą EEG
Przez zeszły weekend między 🥗 krojeniem sałatki jarzynowej a 🎨 malowaniem pisanek postanowiłem sprawdzić, czy możliwe jest podłączenie ChatGPT z interfejsem mózg-komputer. Użyłem do tego EEG (sprawdzi się większość modeli z funkcją BCI).
Jak to działa?
🤔 Wywołujesz rozmowę myślami.
💬 Zadajesz pytanie.
💡Otrzymujesz / słyszysz odpowiedź.
Całość nie jest tak skomplikowana jak może się wydawać, bo opiera się na wyuczeniu wywoływania całej sekwencji myślami. Wtedy nasze myśli zastępują „przycisk” wywołujący całość. Są takim niemym „Hey Siri”. Cała reszta to już automatyzacja, którą większość może wykonać z pomocą platform tj. make, zapier czy ifttt.
Jak wygląda ten proces?
– Uczymy algorytm odczytywać chęć włączenia chataGPT – po kilkudziesięciu powtórzeniach system uczy się rozpoznawać neurokorelant dla tej akcji.
– Gdy pomyślimy o tym, co ma wywoływać uruchomienie chata, program włącza dyktowanie (speech to text).
– Wymawiamy nasze pytanie lub prompt.
– System przetwarza to na text i używając api zadaje je ChatGPT.
– ChatGPT generuje odpowiedź.
– Program za pomocą syntezatora mowy czyta nam odpowiedź.
– Możemy dopytać lub prowadzić rozmowę dalej 🙂
✨Bonusy:
– Możemy nauczyć syntezator danego głosu tak, by mówił do nas naszym głosem lub kogoś innego.
– Można zredefiniować część parametrów wcześniej, by uzyskiwać lepsze odpowiedzi.
– Można użyć prostszego EEG z mniejszą liczbą elektrod jak muse, które nie wygląda tak kosmicznie i można nosić nawet cywilnie – codziennie 😉
Czy ma to jakiekolwiek implikacje czy zastosowanie?
Raczej znikome 😉 Fajnie to wygląda i działa, aczkolwiek łatwiej jest wcisnąć przycisk czy powiedzieć Hey Siri – takie neuronaukowe klocki lego 😉
Czy 🧠 NeuroNauka potrafi zmienić 👎 złe wspomnienia w 👍 dobre?
Postanowił to sprawdzić na kilka sposobów zespół badaczy wybitnego noblisty Susumu Tonegawy.
Sposób 1 ♥️ zalotny.
W sytuacji dla myszy jednoznacznie przyjemnych w towarzystwie swoich partnerów, aktywowano neurony kodujące pomieszczenie B. W efekcie gdy myszy miały możliwość wejścia do pomieszczenia B, które przed tym badaniem źle im się kojarzyło, to już go nie unikały, ale ochoczo wskakiwały do niego szukając swoich partnerów.
Sposób 2 ⚡️ elektryzujący.
Badacze postanowili pobudzać pierwotną grupę neuronów podczas jednoczesnego osłabiania łączących je synaps. W efekcie myszy po kilku dniach nie wykazywały nawet najmniejszych oznak przeżytej traumy.
Bonus: Sposób 3 🙂 przyjemny.
Inny naukowiec – Karim Benchenane wykorzystał jeszcze inny mechanizm. Podczas snu nasz mózg „przeżywa” raz jeszcze cały dzień odtwarzając nawet kilkadziesiąt razy wszystkie wspomnienia i odpowiednio je przetwarzając. Wykorzystując to, badacz w momencie aktywności neuronów kodujących dane miejsce (neutralne) wstrzykiwał myszy zastrzyk dopaminy, znanej jako neuroprzekaźnik przyjemności.
Efekt?
Gdy tylko mysz się przebudziła, pobiegła w dane miejsce, tym razem już mocno skojarzone z przyjemnością.
Istnieje więc wiele sposobów przeobrażających neutralne czy złe wspomnienia w pozytywne.
Czy kiedykolwiek uda się wnioski z tych badań przenieść na grunt nauki np. nowych kompetencji lub też wykorzystując to w leczeniu traumy?
Zapewne tak, choć niebezpośrednio i niekoniecznie w najbliższym czasie.
Co przedstawia film?
Szacowany transfer informacji między regionami mózgu jest wizualizowany jako impulsy światła płynące wzdłuż ścieżek włókien łączących te regiony.
Każdy z kolorów reprezentuje moc źródła i łączność w innym paśmie częstotliwości (theta, alfa, beta, gamma).
Złote linie to anatomiczne pasma włókien istoty białej.
Na powyższym filmie widzimy anatomicznie realistyczną wizualizację mózgu 3D przedstawiającą zlokalizowaną aktywność źródła w czasie rzeczywistym (moc i „efektywną” łączność) z sygnałów EEG (elektroencefalograficznych).
🎵 Czy wiesz, że to jakiej muzyki słuchasz jest związane z Twoją osobowością?
Naukowcy z University of Cambridge przeanalizowali preferencje muzyczne ponad 356 000 uczestników z 50 krajów i 6 kontynentów i odkryli niezwykle ciekawą zależność 🤔
Badacze odkryli, że osoby o danych cechach osobowości mają podobny gust muzyczny i to niezależnie od miejsca, w którym mieszkają!
Ekstrawertycy z Wielkiej Brytanii, Argentyny czy Indii równie chętnie słuchają piosenki „Shivers” Eda Sheerana. Wykazują też silniejszą reakcję na współczesne style muzyczne, które charakteryzują się cechami rytmicznymi, optymistycznymi i elektronicznymi.
Osoby o cechach neurotycznych w USA, Danii czy RPA znajdą wspólny język w utworze „Smells Like Teen Spirit” zespołu Nirvana.
Otwartość natomiast była skorelowana z silniejszymi reakcjami na wyrafinowane style muzyczne, które charakteryzują się złożonymi cechami często spotykanymi w improwizacjach i muzyce instrumentalnej.
To odkrycie pokazuje, że nasze preferencje muzyczne posiadają uniwersalne wzorce preferencji, które nie są skorelowane bezpośrednio z cechami demograficznymi, a z osobowością.
Dr David Greenberg, prowadzący badania, stwierdza: „Byliśmy zaskoczeni, jak bardzo te wzorce między muzyką a osobowością powielały się na całym świecie. Ludzi można podzielić geografią, językiem i kulturą, ale jeśli introwertyk w jednej części świata lubi tę samą muzykę, co introwertycy gdzie indziej, sugeruje to, że muzyka może być bardzo potężnym pomostem. Muzyka pomaga ludziom zrozumieć się nawzajem i znaleźć wspólną płaszczyznę”.
Ciekawe, gdyby powtórzyć badanie z wykorzystaniem EEG 🤔
Zresztą sam autor badania dr David Greenberg wspominał, że będzie chciał rozwinąć badania właśnie o hiaperskaning z wykorzystaniem EEG.
Inne badanie pozwoliło za pomocą skanowania aktywności mózgu podczas słuchania niewydanych jeszcze utworów na określenie ich szans na zostanie hitami. To jednak temat na osobny post – jeśli chcesz bym o tym napisał, daj znać w komentarzu 😉
Sam słucham całego przekroju gatunków, od rocka, symphony metalu przez indie i pop po jazz, muzykę filmową i klasykę. I oczywiście muzykę z najlepszego okresu muzycznego, czyli lat 80. ♥️
A Ty, jakiej muzyki lubisz słuchać?
😍 Dlaczego uwielbiamy czekoladę?
Ze względu na tłuszcz. Chwila, co?
Badania pokazują, że nie do końca jest to zasługa wyłącznie słodyczy…
🔎 Badania prowadzone przez zespół naukowców z uniwersytetu w Leeds i ich odkrycia, mogą pozwolić w przyszłości tworzyć nie tylko lepsze czekolady, ale także takie, które będą też zdrowsze.
To dlaczego tak 🥰 kochamy czekoladę ich zdaniem?
Ogromną rolę odgrywa tutaj mechanizm przetwarzania sensorycznego, który sprawia nam taką rozkosz.
Wszystko przez uczucie rozpływania się w ustach. To połączenie śliny ze składnikami czekolady zapewnia wyjątkowe uczucie i wrażenia, którym nie możemy się oprzeć i przez które co chwilę sięgamy po „to już ostatnią kosteczkę”.
Tłuszcz zawarty w czekoladzie odgrywa kluczową rolę w pierwszej chwili zetknięcia kostki czekolady z naszym językiem. Wtedy właśnie uwalnia się tłusta warstwa pokrywająca język i wnętrze jamy ustnej, sprawiając, że czekolada wydaje się przez cały czas tak gładka. Następnie uwalniają się stałe cząsteczki kakao i co ciekawe, stanowią one istotny element w percepcji dotyku, ale tłuszcz zawarty w kolejnych warstwach czekolady odgrywa już coraz mniejszą rolę.
Oznacza to dwie ważne rzeczy:
👉 Tłuszcz powinien znajdować się w zewnętrznej warstwie czekolady.
👉 Dzięki temu można znacząco zmniejszyć ilość tłuszczu w czekoladzie – wg badaczy nawet z 50% do zaledwie 5%!
Jak podsumowuje swoje badania Dr Siavash Soltanahmadi:
„Dzięki zrozumieniu mechanizmów fizycznych, które zachodzą, gdy ludzie jedzą czekoladę, wierzymy, że można opracować kolejną generację czekolady, która zapewni smak i wrażenie wysokotłuszczowej czekolady, a jednocześnie będzie zdrowszym wyborem”.
To odkrycie może pozwolić także zmniejszyć efektywną ilość tłuszczu w innych produktach przechodzących przez podobny proces jak lody, margaryna czy sery.
A terasz szczerze!
👉 Jaka jest Twoja ulubiona czekolada? 😉
Emocje w świecie maszyn 🧠
Zostałem zaproszony przez Aleksander Piskorz do wywiadu, który ukazał się w wydaniu z dnia 15.04.23 jego newslettera Tech-pigułka. Dzięki za zaproszenie!
Poniżej znajdziecie soczysty fragment z wywiadu, a po resztę zapraszam do wywiadu dostępnego tutaj:
[Aleksander Piskorz] Czy Twoim zdaniem istnieje możliwość, że w przyszłości ludzka świadomość będzie mogła być przeniesiona do cyfrowego świata?
[Marcin P. Stopa] Wielu Noblistów nad tym się zastanawia. Mówi się, że jak już dostaniesz Nobla, to możesz się zabrać za zagadnienie świadomości i rzeczywiście wielu naukowców potwierdza to swoją historią.
Pomijając jednak, czym jest świadomość, a czym nie jest, to pozostaje nam paradoks, z którym nie poradziliśmy sobie od ponad 2000 lat, czyli Statek Tezeusza. Czy jeśli weźmiemy statek i będziemy w nim po kolei wymieniać każdy element, tak aż nie zostanie w nim żaden z pierwotnych elementów, to wciąż mamy do czynienia z tym samym statkiem? A co, jeśli złożylibyśmy ze starych elementów pierwotny statek? Czy to oznaczałoby, że jeden z nich jest bardziej Statkiem Tezeusza niż drugi?
Przechodząc jednak do czasów obecnych, to załóżmy, że całe życie od urodzenia chodzimy z kamerami i systemem monitorującym aktywność naszego mózgu. Przez 25 lat system zbierał dane, by stworzyć idealną naszą kopię – trochę taki ChatGPT 3000. System będzie się zachowywał tak samo jak my, jednak wciąż nie będzie świadom, chociaż może nawet tak twierdzić. Jednak nie jest nami…
Teraz przenieśmy się do przyszłości. Załóżmy, że zostałem Noblistą i rozwiązałem zagadkę świadomości (za co zgarnąłem kolejnego Nobla 🙂 Czy transferując świadomość do komputera naprawdę ją przenieśliśmy czy tylko skopiowaliśmy? Wiesz, pozostaje ciało w śpiączce farmakologicznej z taką samą świadomością i coś trzeba byłoby z tym zrobić, żeby nie mieć dwóch tych samych osób – bo która z nich będzie podejmować końcową decyzję w momencie, kiedy nie będą się zgadzać?
Natomiast widzę możliwość taką, że na podstawie wszystkich danych, jakie po sobie pozostawiamy nasi bliscy po naszej śmierci mogliby stworzyć naszą cyfrową kopię w formie ChatWYDF (czyli Chat With Yours Dead Family). Al byłoby w stanie to spokojnie opanować, pytanie – czy takie przenoszenie emocji bardziej by nam nie zaszkodziło i nie powodowało pogorszenia przeżywanej żałoby. Wciąż mamy więcej pytań niż odpowiedzi i raczej nie powinniśmy o to pytać ChatGPT.
[Aleksander Piskorz] Co sądzisz o inicjatywach typu Neuralink? To szansa dla rozszerzenia możliwości ludzkiego mózgu czy bardziej fanaberia? Jakie są potencjalne konsekwencje i wyzwania związane z integracją AI z ludzkim mózgiem, np. poprzez interfejsy mózg-komputer, w kontekście etyki, prywatności i ochrony zdrowia psychicznego?
[Marcin P. Stopa] To jest temat rzeka. Ogólnie w przypadku Neuralink to więcej rzeczy poszło nie tak niż tak jak miało być. Wydaje się, że na ten moment to nie jest optymalny kierunek rozwoju technologii na najbliższe lata, gdyż w wielu zastosowaniach o wiele efektywniejsze jest wykorzystanie technologii jak EEG.
Myślę, że zanim zaczniemy faszerować nasz mózg elektrodami, musimy o wiele lepiej zrozumieć jego funkcjonowanie i zależności w nim występujące. Jednak sam interfejs mózg-komputer uważam za coś, na czym warto się skupić w badaniach.
W pierwszej kolejności dają one całkowicie zmieniające życie możliwości osobom chorym. W drugiej kolejności pomagają nam w pracy i życiu. W kolejnej dekadzie powinniśmy widzieć coraz więcej ciekawych zastosowań tych technologii. Sami pracujemy nad kilkoma neurotechnologicznymi projektami w tym zakresie i możliwości są naprawdę ogromne.
Serdecznie zapraszam na ciąg dalszy wywiadu, który można przeczytać w całości tutaj:
https://techpigulka.substack.com/p/emocje-w-swiecie-maszyn-rozmowa-z
Co w następnym wydaniu?
- Biokomputer z ludzkich neuronów?
- Eye-tracking na wesoło
- Dlaczego w biznesie podejmujemy złe decyzje
- Wpływ muzyki na mózg
- I jeszcze więcej 🙂
Wspaniałego tygodnia i do usłyszenia w nowym wydaniu!
Marcin P. Stopa
Marcin P. Stopa
Specjalizuję się w zakresie neuronauk i ich zastosowań w badaniach biznesowych oraz nauce i rozwoju ludzi dorosłych przez NanoLearning na SeeWidely.com Swoją wiedzę zdobywałem na uczelniach takich jak Uniwersytet Ekonomicznym w Krakowie (socjologia i zarządzanie), Uniwersytet Jagielloński (psychologia), Ecole polytechnique fédérale de Lausanne (komórkowe mechanizmy funkcjonowania mózgu), Johns Hopkins University (badania Funkcjonalnym Rezonansem Magnetycznym) oraz Harvard University (neuronauka).
Wierzę, że jednym z podstawowych celów naszego pokolenia jest zrozumienie funkcjonowania naszego mózgu oraz stworzenie rozwiązań usprawniających naukę kompetencji potrzebnych do sprawnego funkcjonowania w coraz bardziej złożonym świecie.
Zobacz, jak wdrażamy neuronaukę w biznesie w Nauroinsight Lab: neuroinsightlab.pl
Wiedza jest po to, by się nią dzielić:
Źródła:
#1
[1] Badania własne
#2
[2] Josselyn SA, Tonegawa S. Memory engrams: Recalling the past and imagining the future. Science. 2020 Jan 3;367(6473):eaaw4325. doi: 10.1126/science.aaw4325. PMID: 31896692; PMCID: PMC7577560.
[3] Ramirez S, Liu X, Lin PA, Suh J, Pignatelli M, Redondo RL, Ryan TJ, Tonegawa S. Creating a false memory in the hippocampus. Science. 2013 Jul 26;341(6144):387-91. doi: 10.1126/science.1239073. PMID: 23888038.
[4] Zhang X, Kim J, Tonegawa S. Amygdala Reward Neurons Form and Store Fear Extinction Memory. Neuron. 2020 Mar 18;105(6):1077-1093.e7. doi: 10.1016/j.neuron.2019.12.025. Epub 2020 Jan 14. PMID: 31952856.
[5] Kitamura T, Ogawa SK, Roy DS, Okuyama T, Morrissey MD, Smith LM, Redondo RL, Tonegawa S. Engrams and circuits crucial for systems consolidation of a memory. Science. 2017 Apr 7;356(6333):73-78. doi: 10.1126/science.aam6808. PMID: 28386011; PMCID: PMC5493329.
[6] Laventure S, Benchenane K. Validating the theoretical bases of sleep reactivation during sharp-wave ripples and their association with emotional valence. Hippocampus. 2020 Jan;30(1):19-27. doi: 10.1002/hipo.23143. Epub 2019 Jul 23. PMID: 31334590.
Wizualizacja:
[7] Gazzaley Lab / Neuroscape lab, University of California San Francisco: Adam Gazzaley, Roger Anguera, Rajat Jain, David Ziegler, John Fesenko, Morgan Hough
[8] Swartz Center for Computational Neuroscience, University of California San Francisco: Tim Mullen & Christian Kothe
#3
[9] David M. Greenberg et al, Universals and variations in musical preferences: A study of preferential reactions to Western music in 53 countries., Journal of Personality and Social Psychology (2022). DOI: 10.1037/pspp0000397
#4
[10] Siavash Soltanahmadi, Michael Bryant, and Anwesha Sarkar, Insights into the Multiscale Lubrication Mechanism of Edible Phase Change Materials https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acsami.2c13017
#5
[11] Aleksander Piskorz, Emocje w świecie maszyn 🧠 – rozmowa z Marcinem Stopą https://techpigulka.substack.com/p/emocje-w-swiecie-maszyn-rozmowa-z
- Sprawdź pozostałe artykuły: