Neuroinsight Lab Blog

Jak Unilever wykorzystał badania neuromarketingowe, by poprawić doświadczenie zakupowe klientów

Organizacja:
Unilever

Branża:
FMCG

Techniki neuromarketingowe:

EEG

EEG (elektroencefalografia) - metody badania aktywności mózgu za pomocą elektrod na głowie.

EEG

EEG (elektroencefalografia) - metody badania aktywności mózgu za pomocą elektrod na głowie.

Eye-tracking Metoda badania ruchów gałek ocznych, służąca analizie, gdzie dokładnie kierowany jest wzrok, czego badany szuka lub co przyciąga uwagę.
Eye-tracking Metoda badania ruchów gałek ocznych, służąca analizie, gdzie dokładnie kierowany jest wzrok, czego badany szuka lub co przyciąga uwagę.
Wyzwanie:
Firma Unilever chciała zidentyfikować „punkty szczęścia” i „punkty niezadowolenia” podczas zakupów, aby dzielić się tą wiedzą z detalistami i pomagać im w kreowaniu bardziej przyjemnego środowiska zakupowego, co przyczyni się do zwiększenia sprzedaży. Dodatkowo chcieli zrozumieć, gdzie klienci patrzą, jak się czują widząc dany produkt, jak powinny być zaprojektowane półki, aby ulepszyć doświadczenia zakupowe.
Efekt:
Badanie neuromarketingowe wykazało, że odpowiednie planowanie półek, kolorystyka opakowań produktów, a także sposoby komunikacji z klientami, takie jak stosowanie odpowiednich słów i języka ciała, mają ogromny wpływ na poziom zadowolenia konsumentów i ich decyzje zakupowe. Dzięki temu Unilever mógł przekazać szczegółowe informacje i sugestie sprzedawcom detalicznym, co pozwoliło na poprawę jakości doświadczenia zakupowego klientów.
Szczegóły:
Firma Unilever zdecydowała się na wykorzystanie technik neuromarketingowych, takich jak EEG i eye tracking, aby zidentyfikować „punkty szczęścia” i „punkty niezadowolenia” podczas zakupów oraz przedstawić dobre praktyki sprzedawcom detalicznym w celu poprawy doświadczeń klientów. Badanie zostało przeprowadzone w pięciu różnych sieciach handlowych z udziałem 120 ochotników, w tym 70% kobiet. Techniki neuromarketingowe, takie jak EEG i eye tracking, zostały wykorzystane, aby zbadać reakcje konsumentów na różne bodźce. Unilever dokonał korekty niektórych elementów opakowań produktów, wdrożył zmiany w komunikacji w sklepach i układzie wizualnym sklepów, co przyczyniło się do poprawy doświadczeń klientów.
Wskazówka dla profesjonalistów:
Dobre planowanie półek, wybór odpowiedniej kolorystyki opakowań produktów oraz stosowanie odpowiedniego języka w komunikacji z klientami mają ogromny wpływ na decyzje zakupowe i poziom zadowolenia. Wykorzystanie EEG i eye tracking może pomóc w lepszym zrozumieniu emocjonalnych reakcji klientów na różne bodźce w sklepie, co pozwala na wdrożenie skuteczniejszych działań marketingowych.
Rozmowa czy e-mail?

Skontaktuj się z nami, używając formularza lub od razu zarezerwuj 30-minutową rozmowę w dogodnym dla siebie terminie.

Skontaktuj się z nami:





    Aby wysłać wiadomość musisz zaakceptować politykę prywatności.

    biuletyn neuroefektywnie