Intuicja – skąd się bierze, Mózg vs Apple, 4 filary nauki, Neuralink – przyszłość czy scam

SeeWidely/ 2 kwietnia, 2023/ NeuroEfektywnie

NeuroEfektywnie 🧠 | Wydanie nr 12

Intuicja - skąd się bierze, Mózg vs Apple, 4 filary nauki, Neuralink - przyszłość czy scam

Marcin P Stopa SeeWidely 2

Head of NeuroResearch @ Neuroinsight Lab by SeeWidely

Co w nowym wydaniu?

🔮 Intuicja, szósty zmysł, objawienie – co na ten temat mówi neuronauka?

💡 4 sekretne składniki powodzenia w nauce według neuronauki

🥊 Mózg vs najpotężniejszy procesor Apple M1 Ultra

🧬 Czy Neuralink – firma Elona Muska, która ma na celu połączenie mózgu z komputerem poprzez zaawansowany implant to przyszłość czy tylko scam?

Zapraszam do nowego wydania biuletynu NeuroEfektywnie 🧠 – owocnej i przyjemnej lektury 🙂

#1

🔮 Intuicja, szósty zmysł, objawienie - co na ten temat mówi neuronauka?

Zdarzyło Ci się kiedyś poczuć, że chyba jednak powinno się coś zrobić inaczej? Takie niewypowiedziane uczucie i przekonanie, że jednak powinniśmy zachować się inaczej?

🧠 A może zdarzyło Ci się zrobić odruchowo unik niczym w Matrixie?

Czy w takim razie szósty zmysł istnieje? Czy potrafimy wejrzeć w przyszłość?

Nie do końca…

To, co nazywamy intuicją to tak naprawdę nieuświadomione procesy zachodzące w naszym mózgu. Biorąc pod uwagę jak wiele nasz mózg musi robić i ile bodźców przetwarzać, naturalnie powstał mechanizm, który sprawia, że do naszej warstwy świadomości dociera tylko ułamek z tego wszystkiego.

Jednak pomimo iż świadomie możemy się na czymś wcale nie skupiać, to nasz mózg może znaleźć nowe połączenie informacji, rozwiązania lub podpowiedzieć coś jako bardziej prawdopodobne rozwiązanie. Wtedy jednak widzimy tylko wynik tego działania bez całego równania. Dlatego więc nie za bardzo wiemy, skąd to się pojawiło w naszej głowie, jednak mamy przeświadczenie, że to dobry wynik / rozwiązanie.

💡Podsumowując – intuicja to po prostu wynik procesów myślowych zachodzących poza naszą świadomością.

👉 Jak wykorzystać to w życiu codziennym?

Nie powiem, że zawsze należy słuchać intuicji. Ona także może być omylna i jest podatna na błędy poznawcze. Jednak gdy intuicyjnie „czujemy”, że inne rozwiązanie jest lepsze, to wystarczy, że zastanowimy się, na podstawie jakich informacji nasz mózg podsuwa nam właśnie takie rozwiązanie. Znajdując je, nie tylko zrozumiemy lepiej rozwiązanie, ale być może przy współpracy z intuicją odkryjemy jeszcze lepsze 😉

🤔 Pomimo iż wielu stawia myślenie intuicyjne w opozycji do myślenia analitycznego, to nie tylko uzupełniają się one, ale zachodzą równocześnie. Mimo to jedno z nich często przejmuje większą część zasobów, dlatego warto je kompensować i stosować równocześnie uzupełniając ich działanie.

Co do przewidywania przyszłości… nasz mózg działa na zasadzie określania prawdopodobieństwa możliwych zdarzeń, więc czasem nasza świadomość określa coś jako mało prawdopodobne, gdzie równocześnie nasz mózg za pomocą głębokich procesów określił tę samą sytuację jako bardzo prawdopodobną. Wtedy do gry wchodzi intuicja, sprawiając, że wbrew naszej logice coś może się wydarzyć – czy to unik wyglądający jak z Matrixa, czy co innego – ot takie „przewidywanie przyszłości”.

#2

🧠 Mózg vs 💻 najpotężniejszy procesor Apple M1 Ultra? Czy Twój mózg może konkurować z najnowszym procesorem Apple M1 Ultra?

Odkryj, czy nawet najmądrzejsze umysły na świecie mogą przegrać w tej bitwie.

Czy wiesz, co jest niezwykłego w Twoim mózgu?

To, że posiada on ok. 86 miliardów neuronów – to ponad 10 razy więcej niż wszystkich ludzi na Ziemi! Teraz porównaj to do procesora Apple M1 Ultra, który ma 114 miliardów tranzystorów.

Robi się ciekawie, prawda?

Wydajność mózgu osiąga ok. 120 teraflopów, a maksymalna pojemność danych wynosi aż 2500 terabajtów. To z pewnością imponujące, tym bardziej że Apple M1 Ultra osiąga wydajność ok. 21 teraflopów i posiada maksymalną pojemność danych 8 terabajtów, a przepustowość danych sięga do 68 GB/s.

A przepustowość danych w mózgu?

10 240 GB/s (150 razy szybciej)

A jak wypada energooszczędność mózgu?

Mózg jest niezwykle energooszczędny, zużywając tylko 25 W, podczas gdy procesor M1 Ultra wymaga aż 60 W (od 50 W do 120 W).

To oznacza, że Mac musiałby jeść 2-5 razy tyle co my 😉

👉 Czy to oznacza, że możemy szumnie ogłosić mózg najwydajniejszym procesorem?

Nie. W zależności od tego jakbyśmy chcieli mierzyć wydajność istnieje wiele, o wiele potężniejszych superkomputerów. Jednak pamiętajmy, że procesory i komputery to całkiem co innego niż ludzki mózg.

Traktujmy po prostu technologię jako coś, co poszerza i zwiększa nasze możliwości, ciesząc się tym jak niesamowity system znajduje się tuż za naszymi oczami 🙂

#3

💡 Jak się uczymy i co na ten temat mówi neuronauka? Jakie są 4 sekretne składniki powodzenia w nauce według neuronauki?

Okazuje, że odpowiedź może być zaskakująca, tym bardziej że często przeceniamy znaczenie tylko jednego filaru, całkowicie pomijając pozostałe, co jest doskonałym przepisem do utrudniania sobie nauki i życia 😉

Te 4 fundamentalne składniki, dzięki, którym możemy znacząco zoptymalizować proces uczenia i zwiększyć jego szanse na sukces to:

👉 Uwaga, czyli skoncentrowanie się na tym, by w pełni przetworzyć informację i móc ją utrwalić.

👉 Aktywne zaangażowanie, czyli coś, co lepiej kojarzymy z ciekawością, która mobilizuje nas i nasz mózg do ciągłego testowania hipotez i szukania nowych połączeń.

👉 Informacja zwrotna o błędach, która pozwala odpowiednio korygować nasze zachowania i hipotezy.

👉 Konsolidacja (sen) podczas której przenosimy nową wiedzę i doświadczenia do bardziej wydajnej pamięci, która pomaga nam lepiej zapamiętać i stworzyć jeszcze większą sieć połączeń informacji.

I to tyle. Tylko tyle i aż tyle.

Ważne jest to, by nie pomijać żadnego fundamentu, bo nawet godziny nauki ciągiem mogą pójść na marne, jeśli po nich nie zapewnimy sobie solidnego snu, który pozwoli na konsolidację i utrwalenie zapamiętanych informacji.

Tak samo te fundamenty prosto tłumaczą, dlaczego tak łatwo uczymy się wszystkiego, co dotyczy naszych pasji i hobby, a tak ciężko przychodzi nam nauka tego, co musimy się nauczyć, pomimo iż uważamy, że jest to bezsensowne.

Świadomie używając tych fundamentów możesz znacząco zmaksymalizować tempo i efektywność nauki.

#4

🧬 Czy Neuralink - firma Elona Muska, która ma na celu połączenie mózgu z komputerem poprzez zaawansowany implant to przyszłość czy tylko scam?

Na pierwszy rzut oka wydaje się to być niesamowitą i innowacyjną ideą – bezpośrednie połączenie mózgu z komputerem.

Jedynie sposób może być niepokojący – dlaczego?

Neuralink ma być implantem wielkości 5 złotowej monety z tysiącami ultra cieniutkich kabli wetkniętych w nasz mózg.

Dosłownie.

Do jego instalacji konieczne będzie wycięcie kawałka czaszki i w jego miejsce „zamontowanie” implantu.Same „kable” natomiast zostaną wszczepione w nasz mózg za pomocą niezwykle precyzyjnego robota chirurgicznego. Ładować będziemy implant przez magnetyczną ładowarkę indukcyjną „przyczepianą” do głowy.

Funkcjonalne prototypy już istnieją, lecz nigdy nie były testowane na ludziach – a po ostatniej decyzji Amerykańskiej Agencji Leków i Żywności (FDA) – takowe testy nie wydarzą się w najbliższym czasie.

Ok. A jakie są plusy i minusy Neuralinka?

Plusy:

+ Stworzenie zaawansowanego robota chirurgicznego będącego w stanie wszczepić 10 000 elektrod wielkości 24 mikronów.

+ Zwrócenie uwagi publicznej na neuronauki i ich potencjał.

+ Kadra wybitnych naukowców i inżynierów.

Minusy:

Możliwość zhakowania implantu.

Prywatność i dostęp do danych.

Inwazyjność metody.

Odrzucanie elektrod przez mózg.

Możliwość nieautoryzowanego wpływania i kontrolowania.

Podniesienie temperatury podczas ładowania.

(Nie)zawodność i modułowość.

Większość wybitnej kadry odeszła z projektu, łącznie ze współzałożycielem (Max Hodak).

Liczne kontrowersje etyczne (złe warunki pracy i mobbing, nieetyczne testy na zwierzętach etc.).

Dużą część z tych minusów można zniwelować z pomocą technologii, inne wymagają zmiany podejścia. Istnieją także dużo prostsze rozwiązania jak stosowanie interfejs mózg-maszyna za pomocą bezinwazyjnego EEG (tu jednak występują inne ograniczenia).

Czy Neuralink to przyszłość czy tylko kolejny scam? Co myślicie na ten temat? Czy chcielibyście, aby Wasz mózg był połączony z komputerem? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach!

Co w następnym wydaniu?

  • 🙌 To, jaki styl komunikacji wybierzemy wpływa na naszą reputację i nowe szanse projektowe – na co postawić według wyników badań?

  • 🧠 Od emocji do drona – 11 niesamowitych zastosowań EEG – o części nawet nie śniłeś(-aś)!

  • 🙄 Bycie w złym nastroju pomaga w lepszym wykonywaniu pracy?

  • ☕ Wybierasz się na zakupy? Dla dobra Twojego portfela lepiej nie pić kawy przed wyjściem…

  • §🎙️ [Zapis Live] Biuletyn na LinkedInie – Od 0 do 4500 Czytelników i Czytelniczek, czyli jak zbudowałem biuletyn, by dzielić się wiedzą, mówić o trudnych tematach w prosty sposób i popularyzować neuronaukę w Polsce

Wspaniałego tygodnia i do usłyszenia w nowym wydaniu!

Marcin P. Stopa

Marcin P. Stopa

Specjalizuję się w zakresie neuronauk i ich zastosowań w badaniach biznesowych oraz nauce i rozwoju ludzi dorosłych przez NanoLearning na SeeWidely.com Swoją wiedzę zdobywałem na uczelniach takich jak Uniwersytet Ekonomicznym w Krakowie (socjologia i zarządzanie), Uniwersytet Jagielloński (psychologia), Ecole polytechnique fédérale de Lausanne (komórkowe mechanizmy funkcjonowania mózgu), Johns Hopkins University (badania Funkcjonalnym Rezonansem Magnetycznym) oraz Harvard University (neuronauka).

Wierzę, że jednym z podstawowych celów naszego pokolenia jest zrozumienie funkcjonowania naszego mózgu oraz stworzenie rozwiązań usprawniających naukę kompetencji potrzebnych do sprawnego funkcjonowania w coraz bardziej złożonym świecie.

Zobacz, jak wdrażamy neuronaukę w biznesie w Nauroinsight Lab: neuroinsightlab.pl

Spodobał Ci się artykuł?
Wiedza jest po to, by się nią dzielić:

Źródła:

#1

[1] E. Nęcka, J. Orzechowski, B. Szymura, S. Wichary, Psychologia poznawcza. Wydanie nowe, Wydawnictwo Naukowe PWN SA, Warszawa 2020, s. 534-536.

#2

[2] M. Magrini, Mózg. Podręcznik użytkownika. Uproszczona instrukcja obsługi najbardziej skomplikowanej maszyny świata, JK Wydawnictwo, Łódź 2021, s. 18-19.

[3] Apple unveils M1 Ultra, the world’s most powerful chip for a personal computer, https://www.apple.com/newsroom/2022/03/apple-unveils-m1-ultra-the-worlds-most-powerful-chip-for-a-personal-computer/ (02.04.2023).

#3

[4] S. Dahaene, Jak się uczymy? Dlaczego mózgi uczą się lepiej niż komputery… jak dotąd, Copernicus Center PRESS, Kraków 2021.

#4

[5] Neuralink, https://neuralink.com (02.04.2023).

Rozmowa czy e-mail?
Chcesz dowiedzieć się jak neurobadania mogą pomóc w Twojej organizacji? Skontaktuj się z nami, używając formularza lub od razu zarezerwuj 30-minutową rozmowę w dogodnym dla siebie terminie.

Skontaktuj się z nami:





    Aby wysłać wiadomość musisz zaakceptować politykę prywatności.

    biuletyn neuroefektywnie