Fałszywe 10 000 h, NeuroBadania w biznesie, niespodzianka w mózgu, słońce a mózg

SeeWidely/ 26 marca, 2023/ NeuroEfektywnie

NeuroEfektywnie 🧠 | Wydanie nr 11

Fałszywe 10 000 h, NeuroBadania w biznesie, niespodzianka w mózgu, słońce a mózg

Marcin P Stopa SeeWidely 2

Head of NeuroResearch @ Neuroinsight Lab by SeeWidely

Co w nowym wydaniu?

🔥 Znasz regułę 10 000 godzin? A co, jeśli powiem, że jest wręcz odwrotnie niż ona opisuje?

🚀 NeuroBadania w biznesie – Ruszamy z Neuroinsight Lab!

🧠 TEGO się w swoim mózgu nie spodziewasz! Konik morski, migdały, drzewa, sypialnie i inne.

☀️ Jak światło słoneczne wpływa na nasz mózg?

🎙️ [Podcast] Loża Ekspertów – Porozmawiajmy o neurociekawostkach

Ten tydzień był dla nas jednym z najważniejszych w ostatnich miesiącach. Już w pełni oficjalnie uruchomiliśmy Neuroinsight Lab by SeeWidely, gdzie pełnię rolę Head of NeuroResearch, ale o tym więcej w dalszej części. Dziękujemy za ciepły odbiór i ogromne zainteresowanie. Harmonogram pracy Neuroinsight Lab momentalnie się zapełnił na najbliższe miesiące, ale już pracujemy nad zwiększeniem naszej „pojemności projektowej” 😉

Zapraszam do nowego wydania biuletynu NeuroEfektywnie 🧠 – owocnej i przyjemnej lektury 🙂

#1

🔥 Znasz regułę 10 000 godzin? 🔥
A co, jeśli powiem, że jest wręcz odwrotnie niż ona opisuje?

Zacznijmy jednak od początku, gdyż to fascynująca historia wielu błędów.

Wszystko zaczęło się od Ericssona, ale nie tego od telefonów, a profesora psychologii Andersa Ericssona i jego badania z 1993 roku.

Przeanalizował on wraz z zespołem, ile godzin poświęcały najlepsze osoby w grze na skrzypcach (analizując postępy 10 osób) i jak zgłaszali skrzypkowie, spędzali znaczniej więcej czasu na samotnej praktyce, a 10 000 godzin to średnia uzyskana dla najlepszej grupy.

Pomysł podchwycił Malcolm Gladwell i rozpowszechnił go w swojej książce „Outliers”, podając liczne przykłady sławnych osób. Od tego momentu reguła 10 000 godzin mówiąca, że właśnie tyle czasu potrzeba, by stać się ekspertem zaczęła obiegać świat i się popularyzować.

Koniec… tego dobrego 😉

Trzeba przyznać, że na pierwszy rzut oka wszystko wygląda spójnie i logicznie. Problem w tym, że czas potrzebny na osiągnięcie ekspertyzy, mistrzostwa czy bycia wśród najlepszych jest… różny.

🔥 Jak można przeczytać w artykule Ericssona, który musiał „naprostować” zbytnie uogólnienia Gladwella:

„W rzeczywistości reguła 10 000 godzin została wymyślona przez Malcolma Gladwella (2008, str. 40), który stwierdził, że »naukowcy zdecydowali się na to, co uważają za magiczną liczbę prawdziwej wiedzy: dziesięć tysięcy godzin«. Gladwell przytoczył nasze badania nad doświadczonymi muzykami jako bodziec do jego prowokacyjnego uogólnienia na magiczną liczbę”.

Liczne badania pokazały, że potrzebny czas odgrywa o wiele mniejszą rolę niż np. indywidualne możliwości i zdolności, motywacja, środowisko i otoczenie.

Najciekawsze badanie miało na celu zweryfikowanie badań Ericssona i przeprowadzenie ich w ten sposób, by zlikwidować możliwe błędy badawcze.

Przeanalizowano więc ustandaryzowane grupy, najlepszych skrzypków, dobrych skrzypków i tych, no cóż… którzy nie kwalifikowali się do wcześniejszych grup.

Wyniki były bardziej niż zaskakujące. Okazało się, że…


Najlepsze osoby:

👉 ćwiczyły o ok. 30% MNIEJ czasu z nauczycielem niż po prostu dobre osoby;

👉 poświęciły o ok. 25% MNIEJ czasu na samodzielne ćwiczenie niż osoby dobrze grające;

👉 większość najlepszych skrzypków dodatkowo poświęciła sumarycznie mniej czasu na samodzielną grę.


Czy to oznacza, że osoby, które są po prostu dobre mogą ćwiczyć więcej niż najlepsi, a i tak nie osiągną ich poziomu?

To oznacza, że na postępy w nauce wpływa wiele, wiele zmiennych. Czas można traktować jako luźną wskazówkę, typu jak chcesz nie być głodny, to jedz. Tak samo tutaj, chcesz być bardzo dobry w czymś? Rób to jak najczęściej i jak najwięcej.

💡 Dużo większą wagę jednak ma to, jak się uczymy. Robiąc to z głową z wykorzystaniem wiedzy z obszaru neuronauk możemy potrzebować o wiele mniej czasu niż osoby starające się zostać ekspertami robiące to intuicyjnie.

#2

🚀 NeuroBadania w Biznesie - ruszamy z Neuroinsight Lab!

Neurobadania nie powinny być dostępne tylko dla wybranych.


Chcemy, by rozwiązania płynące z neurobadań były prostsze i bardziej dostępne dla firm. W ten sposób jeszcze więcej organizacji będzie mogło podejmować najlepsze decyzje w oparciu o niedostępne wcześniej dane.

Pozwala to nie tylko na optymalizację miejsca pracy, materiałów szkoleniowych, ale także na tworzenie lepszej komunikacji, produktów usług i doświadczeń użytkowników.


Zwykłe badania nie zawsze dostarczają pełnego obrazu. Jednak teraz dzięki połączeniu AI + UCZENIA MASZYNOWEGO + ZAAWANSOWANEJ NEUROTECHNOLOGII można w czasie rzeczywistym mierzyć poziom:


🤔 skupienia i uwagi

💪 zaangażowania

😍 zainteresowania

🤩 podekscytowania

😌 odprężenia

🤯 przeciążenia poznawczego

🤓 zrozumienia

🧠 szansy na zapamiętanie

🤔 skupienia wzroku

…i znacznie więcej!

A co dla mnie jest najbardziej niesamowite to:

💡moment insightu i zrozumienia w chwili, zanim jeszcze badana osoba to sobie uświadomi!

Przyznaję, że choć wiele takich badań za nami, to za każdym razem wciąż robi to na mnie niesamowite wrażenie.

Dobrze, ale gdzie to można wykorzystać?

-> People Solutions – HR, EB I wellbeing

-> MarketBoost – marketing I sprzedaż

-> ExperienceFlow – UX / UI

-> ProductGrow – tworzenie i rozwój produktu

Korzystamy z tak kosmicznej technologii, że części z nich jeszcze nawet nie da się kupić 😉 Łączymy nie tylko eye-tracking, EEG, uczenie maszynowe i AI, ale wiele, wiele więcej…

Zresztą, nie będę się rozgadywać.

To trzeba po prostu zobaczyć:

👉 neuroinsightlab.pl

PS

Planujemy trochę badań pro publico bono – daj znać w komentarzu:


Co Twoim zdaniem byłoby ciekawie zbadać? 😉

Bądź na bieżąco i subskrybuj za darmo NeuroEfektywnie 🧠

Cotygodniowy biuletyn o NeuroOdkryciach w biznesie i na co dzień. Prosto o mózgu, neuronauce, efektywności. Dołącz do +5000 Czytelników i Czytelniczek.
.
#3

🧠 TEGO się w swoim mózgu nie spodziewasz! Konik morski, migdały, drzewa, sypialnie i inne.

Skąd wzięły się tak fantazyjne nazwy części mózgu?

Osoby nazywające części mózgu z pewnością należały do wyjątkowo kreatywnych i tak teraz w naszej głowie mamy części mózgu z nazwami:


👉 Konik morski

Hipokamp od Hippocampus – to rodzaj morskiej ryby zwanej potocznie konikiem morskim.

👉 Sypialnia

Thalamus – od greckiego thalamos czyli sypialnie.

👉 Pod sypialnią

Hypothalamus – dosłownie pod thalamusem.

👉 Migdał

Amygdala – z greckiego po prostu migdał. Nie mylić z migdałkami 😉

👉 Drzewo życia

Arbor Vitae – od łacińskiego drzewa życia.

👉 Z tyłu głowy

Occipital lobe – oznacza dosłownie „z tyłu głowy”.

👉 Bruzda wykonana pługiem

Sulcus.

#4

☀️ Jak światło słoneczne wpływa na nasz mózg?

Gdy tylko zaczyna się wiosna, to od razu czujemy się szczęśliwsi, łatwiej się wstaje, a i dni przyjemniej upływają. Dlaczego tak się dzieje?

Oczy to w zasadzie przedłużenie naszego mózgu (zobacz wideo poniżej). Całe dno gałki ocznej jest wyłożone wyspecjalizowanymi neuronami połączonymi bezpośrednio z naszym mózgiem.

Wiele odkryć naukowych dostarcza nam zaskakujących faktów jak te:

☀️😚

Światło słoneczne zwiększa poziom romantycznej namiętności zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Słońce, a dokładniej ekspozycja na promieniowanie UV typu B wpływa na regulację układu hormonalnego, odpowiedzialnego za uwalnianie hormonów płciowych.

☀️😄

Ilość czasu na słońcu wpływa na nasz poziom między innymi dopaminy i poczucie szczęścia. Jego niedobór (np. w zimie) może natomiast nasilać tendencję do smutnego nastroju jak np. w sezonowym zaburzeniu afektywnym zwanym też często depresją jesienną / zimową.

☀️🤔

Witamina D (znana też jako witamina słońca) produkowana przy ekspozycji na światło słoneczne wpływa u osób starszych na lepsze przechodzenie przez zaburzenia poznawcze i demencję.

☀️😴

Więcej czasu spędzonego na świeżym powietrzu w naturalnym świetle wiąże się nie tylko z poprawą nastroju, ale także z lepszą jakością snu i łatwiejszym budzeniem.

Podsumowując – korzystaj ze słońca, gdy tylko jest taka możliwość. Ustal sobie za cel minimum 15 minut dziennie na słońcu i zobacz, jakie efekty Ci to przyniesie 😎

Na wideo widać ruch gałek ocznych podczas badania Rezonansem Magnetycznym.

🎙️ [Podcast] Loża Ekspertów - Porozmawiajmy o NeuroCiekawostkach

W ostatnią środę na zaproszenie Agnieszka Okońska, MBA miałem przyjemność porozmawiać o neuronaukach w biznesie i na co dzień w 26. odcinku Loży Ekspertów.

Rozmawialiśmy o neuronauce, naszych mózgach i wpływie najnowszych badań na nasze zachowania i nawyki.

Zdecydowanie warto posłuchać!

🎧 Rozmowa dostępna jest na:

Co w następnym wydaniu?

#1

[1] Brooke N. Macnamara, Megha Maitra, The role of deliberate practice in expert performance: revisiting Ericsson, Krampe & Tesch-Römer (1993), https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31598236/

#2

[2] Neuroinsight Lab by SeeWidely, neuroinsightlab.pl

#3

[3] Zebra – wpisz w komentarzu zebra jeśli to czytasz. Taka mała ankieta czytania źródłem przez odbiorców. A nazwy pochodzą z licznych podręczników anatomicznych, mój ulubiony to Biologiczne Podstawy Psychologii

#4

[4] Roma Parikh, Eschar Sorek, Shivang Parikh, Ruth Percik, Aron Weller, Carmit Levy, Skin exposure to UVB light induces a skin-brain-gonad axis and sexual behavior, https://doi.org/10.1016/j.celrep.2021.109579

[5] M. Kyla Shea, Kathryn Barger, Bess Dawson-Hughes, Sue E. Leurgans, Xueyan Fu, Bryan D. James, Thomas M. Holland, Puja Agarwal, Jifan Wang, Gregory Matuszek, Nicholas E. Heger, Julie A. Schneider, Sarah L. Booth, Brain vitamin D forms, cognitive decline, and neuropathology in community-dwelling older adults, https://doi.org/10.1002/alz.12836

[6] Alessandra Porcu, Anna Nilsson, Sathwik Booreddy, Samuel A. Barnes, David K. Welsh, Davide Dulcis, Seasonal changes in day length induce multisynaptic neurotransmitter switching to regulate hypothalamic network activity and behavior, https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.abn9867

[7] Angus C. Burns, Richa Saxena, Céline Vetter, Andrew J.K. Phillips, Jacqueline M. Lane, Sean W. Cain, Time spent in outdoor light is associated with mood, sleep, and circadian rhythm-related outcomes: A cross-sectional and longitudinal study in over 400,000 UK Biobank participant, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0165032721008612

#5

[8] Agnieszka Okońska, Kariera Marzeń – Loża Ekspertów, https://www.youtube.com/watch?v=sbYE0NT6uuM

Bądź na bieżąco i subskrybuj za darmo NeuroEfektywnie 🧠

Cotygodniowy biuletyn o NeuroOdkryciach w biznesie i na co dzień. Prosto o mózgu, neuronauce, efektywności. Dołącz do +5000 Czytelników i Czytelniczek.
.

Marcin P. Stopa

Specjalizuję się w zakresie neuronauk i ich zastosowań w badaniach biznesowych oraz nauce i rozwoju ludzi dorosłych przez NanoLearning na SeeWidely.com Swoją wiedzę zdobywałem na uczelniach takich jak Uniwersytet Ekonomicznym w Krakowie (socjologia i zarządzanie), Uniwersytet Jagielloński (psychologia), Ecole polytechnique fédérale de Lausanne (komórkowe mechanizmy funkcjonowania mózgu), Johns Hopkins University (badania Funkcjonalnym Rezonansem Magnetycznym) oraz Harvard University (neuronauka).

Wierzę, że jednym z podstawowych celów naszego pokolenia jest zrozumienie funkcjonowania naszego mózgu oraz stworzenie rozwiązań usprawniających naukę kompetencji potrzebnych do sprawnego funkcjonowania w coraz bardziej złożonym świecie.

Zobacz, jak wdrażamy neuronaukę w biznesie w Nauroinsight Lab: neuroinsightlab.pl

Spodobał Ci się artykuł?
Wiedza jest po to, by się nią dzielić:

Źródła:

#1

[1] Brooke N. Macnamara, Megha Maitra, The role of deliberate practice in expert performance: revisiting Ericsson, Krampe & Tesch-Römer (1993), https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31598236/

#2

[2] Neuroinsight Lab by SeeWidely, neuroinsightlab.pl

#3

[3] Zebra – wpisz w komentarzu zebra jeśli to czytasz. Taka mała ankieta czytania źródłem przez odbiorców. A nazwy pochodzą z licznych podręczników anatomicznych, mój ulubiony to Biologiczne Podstawy Psychologii

#4

[4] Roma Parikh, Eschar Sorek, Shivang Parikh, Ruth Percik, Aron Weller, Carmit Levy, Skin exposure to UVB light induces a skin-brain-gonad axis and sexual behavior, https://doi.org/10.1016/j.celrep.2021.109579

[5] M. Kyla Shea, Kathryn Barger, Bess Dawson-Hughes, Sue E. Leurgans, Xueyan Fu, Bryan D. James, Thomas M. Holland, Puja Agarwal, Jifan Wang, Gregory Matuszek, Nicholas E. Heger, Julie A. Schneider, Sarah L. Booth, Brain vitamin D forms, cognitive decline, and neuropathology in community-dwelling older adults, https://doi.org/10.1002/alz.12836

[6] Alessandra Porcu, Anna Nilsson, Sathwik Booreddy, Samuel A. Barnes, David K. Welsh, Davide Dulcis, Seasonal changes in day length induce multisynaptic neurotransmitter switching to regulate hypothalamic network activity and behavior, https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.abn9867

[7] Angus C. Burns, Richa Saxena, Céline Vetter, Andrew J.K. Phillips, Jacqueline M. Lane, Sean W. Cain, Time spent in outdoor light is associated with mood, sleep, and circadian rhythm-related outcomes: A cross-sectional and longitudinal study in over 400,000 UK Biobank participant, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0165032721008612

#5

[8] Agnieszka Okońska, Kariera Marzeń – Loża Ekspertów, https://www.youtube.com/watch?v=sbYE0NT6uuM

Rozmowa czy e-mail?
Chcesz dowiedzieć się jak neurobadania mogą pomóc w Twojej organizacji? Skontaktuj się z nami, używając formularza lub od razu zarezerwuj 30-minutową rozmowę w dogodnym dla siebie terminie.

Skontaktuj się z nami:





    Aby wysłać wiadomość musisz zaakceptować politykę prywatności.

    biuletyn neuroefektywnie

    Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj darmowy newsletter Neuroinsight Lab Blog! Dołącz do +5000 Czytelników i Czytelniczek.

    Otrzymuj najnowsze artykuły i case studies z tajnej bazy wiedzy oraz najświeższe odkrycia z praktycznymi wskazówkami ze świata neuronauk do wykorzystania w biznesie, pracy i na co dzień.
    Zapisz mnie do newslettera