Dlaczego potrzebujemy głasków | jak rozmawiają neurony | premiera utworu – Elektryczne Neurony | jak uczy się mózg
SeeWidely/ 26 listopada, 2023/ NeuroEfektywnie
Dlaczego potrzebujemy głasków | jak rozmawiają neurony | premiera utworu - Elektryczne Neurony | jak uczy się mózg
Head of NeuroResearch @ Neuroinsight Lab by SeeWidely
Co w nowym wydaniu?
👋 Nieświszczuk w każdym z nas – dlaczego zwierzęta i ludzie potrzebują głaskania?
🧠 Jak neurony „rozmawiają” ze sobą? Nowe odkrycie!
🎵 [Premiera] Elektryczne Neurony – NeuroEfektywnie
💡 Jak uczy się mózg? Fakty i mity wg NeuroNauki
🎬 Powołaj na Świadka Mózg Klienta i zobacz to, co niewidzialne z EEG i Eye-Tracking
Zapraszam do nowego wydania biuletynu NeuroEfektywnie 🧠 – owocnej i przyjemnej lektury 🙂
Dlaczego zwierzęta i ludzie potrzebują głaskania?
Dlaczego zarówno my, jak i pieski preriowe cieszymy się z dotyku innych osób?
Co o tym mówi NeuroNauka?
👀 W NeuroNauce wiemy, że dotyk ma ogromne znaczenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. U zwierząt, podobnie jak u ludzi, stymulacja dotykowa aktywuje określone obszary mózgu, które są związane z przyjemnością i nagrodą.
Dlaczego jest to ważne?
🔍 Badania przeprowadzone na różnych gatunkach, w tym na szczurach i psach, wykazały, że dotyk człowieka, a nawet od innego zwierzęcia może znacząco obniżyć poziom stresu. To przekłada się na zmniejszenie poziomu kortyzolu (hormonu stresu) i zwiększenie wydzielania oksytocyny, znanego jako „hormon miłości”.
W przypadku powyższego Pieska Preriowego (zwanego także Nieświszczuk) z filmu, zachowanie to może być interpretowane jako poszukiwanie kontaktu fizycznego, który jest źródłem przyjemności i spokoju.
👉 Ale co to oznacza dla nas, ludzi?
Ta sama zasada dotyku i nagrody stosuje się również w kontekście ludzkich interakcji. Dotyk, jak uścisk dłoni, przytulenie czy głaskanie, może mieć głęboki wpływ na nasze samopoczucie psychiczne.
🧠 Przytulając swojego pupila, nie tylko sprawiasz mu przyjemność, ale też korzystasz z neurobiologicznych korzyści dotyku.
Jak Twój pupil wymusza Twoją uwagę czy głaskanie? 🙂
🧠 Jak neurony „rozmawiają” ze sobą? Nowe odkrycie!
Badacze z Uniwersytetu Nottingham odkryli, jak „sposób komunikacji” w synapsach może wpływać na choroby psychiczne i neurodegeneracyjne.
🔬 Jak rozmawiają ze sobą neurony?
Komórki nerwowe komunikują się w synapsach, gdzie uwalniają cząsteczki sygnałowe. Gdy się uczymy, te sygnały są wzmacniane. Zaburzenia prowadzą do zerwania połączeń nerwowych.
Im więcej takich przerw, tym gorzej działa nasz mózg, np. w chorobie Alzheimera.
🔑 Kluczową rolę odgrywają białka produkowane na bazie RNA. Uważa się, że RNA trafia dokładnie tam, gdzie trzeba, bo jakiś “znacznik” oznacza właściwą aktywną synapsę.
🏷️ Okazało się, że na RNA może być „oznaczane” przez metylową grupę.
Takie oznaczanie wpływa na produkcję białek. Odwracanie „znacznikowania” RNA może zachodzić w synapsach i pełnić rolę “synaptycznego znacznika”.
🌩 Zaburzenie tego procesu może powodować błędne działanie synaps i neuronów, między innymi przez tworzenie toksycznych skupisk białkowych (np. beta amyloidu).
🎯 Zrozumienie tego mechanizmu jest kluczowe dla chorób odwracalnych, jak choroby lękowe czy uzależnienia, a także neurodegeneracyjnych jak Alzheimer czy otępienie.
To odkrycie poszerza naszą wiedzę o komunikacji w mózgu i może pomóc znaleźć nowe metody leczenia chorób neurologicznych i psychiatrycznych!
——
Na gifie poniżej inne ciekawe odkrycie z Albert Einstein College of Medicine którego zespół badawczy uchwycił momenty, w których mózg tworzy wspomnienia, śledząc mRNA beta-aktyny za pomocą fluorescencyjnych „znaczników”.
[Premiera muzyczna] Elektryczne Neurony - NeuroEfektywnie
Mało kto wie, ale jakieś dwie dekady temu moglibyście mnie spotkać z irokezem w glanach na koncertach rockowych, punkowych czy metalowych.
Mało który biuletyn doczekał się swojej piosenki, ale jak to mówią jak szaleć to szaleć – zwłaszcza że do pomocy miałem nie lada pomocników o pseudonimie „Byte Rebel” i „Suno”.
Zanim więcej o nich, to przesłuchaj naszego singla 🙂
„Byte Rebel” odpowiada za tekst i wygenerował go na prośbę o stworzenie słów piosenki do utworu o biuletynie NeuroEfektywnie. W swojej pracy jest znany jak chat gpt 😉
„Suno” natomiast to utalentowany twórca muzyki, gitarzysta, wokalista, klawiszowiec, perkusista i co tylko sobie wymyślimy. Zresztą zachęcam do sprawdzenia suno ai 😉
Łukasz 🎧 Jędraszkiewicz mawia, że piątek brzmi dobrze – a przy tym jak samemu można stworzyć sobie własną piosenkę, to każdy dzień może brzmieć dobrze 😌
To jak myślisz, jest szansa na hit? 😁
Nagranie webinaru + zaproszenie na Linkedin Live
Tym razem mam dla Ciebie, aż dwie okazje, gdzie można mnie posłuchać:
1. [Nagranie] 🧠 NeuroMarketing: Powołaj na Świadka Mózg Klienta – EEG + ET w marketingu
Na którym nie tylko mówiliśmy o tym, co zabija sprzedaż i konwersję, ale także pokazywaliśmy nigdy wcześniej niepublikowane fragmenty nagrań naszych neurobadań na stronach czy produktach Wedel, Mieszko, Zara, HSBC, Temu, Amazon, Allegro, AliExpress, Frosta, Booking czy Apple.
Dostęp do nagrania jest jeszcze do odebrania bezpłatnie na Platformie Akademii NeuroMarketingu pod poniższym linkiem – zapraszam serdecznie do obejrzenia:
2. 🧠 Jak uczy się mózg? Fakty i mity wg NeuroNauki [ LIVE LinkedIn ]
Jak uczy się mózg i dlaczego nie zawsze robi to wtedy, kiedy byśmy tego chcieli? Co zrobić, abyśmy efektywnie uczyli się wtedy, kiedy my tego chcemy, a nie kiedy chce tego konik morski w naszej głowie? Czyli webinar, który da Ci więcej czasu i efektywności niż 100 innych. To najlepsze co zrobisz dla swojego rozwoju w 2024 roku 😉
Zapraszam serdecznie!
🧠 Jak uczy się mózg? Fakty i mity wg NeuroNauki
🗓️ wtorek, 12 Grudnia 2023
🕰️ godz. 10:00
📍 LinkedIn (transmisja LIVE): https://www.linkedin.com/events/jakuczysi-m-zg-faktyimitywgneur7134259695585742848/theater/
Widzimy się?
Jeśli jesteś z Krakowa lub będziesz akurat w okolicy, to czekają Cię w grudniu co najmniej dwie okazje do spotkania ze mną na żywo i porozmawiania.
O tym jak wykorzystać odkrycia neuronauki w praktyczny sposób w pracy liderów i liderek będziemy rozmawiać z Igor Mróz podczas trzeciej edycji Zero BS Management Meetup.
Dodatkowo czeka na Was:
7 ciekawych mini-warsztatów
pozytywna atmosfera
nowe znajomości
Pełen program i wejściówki: zerobs.pl/meetup
👉 7 Grudnia, Startujemy o 17:45
👉 Kraków, ul. Pawia 9 (siedziba firmy Shoper )
Co neuronauka mówi o podejmowaniu decyzji – czyli dlaczego zamiast klientów kupuje konik morski – to tytuł kolejnego wystąpienia, które szykuję na:
Spotkanie networking club:
👉 14 grudnia 2023, 17:30
👉 Kraków, Centrum Konferencyjne, Fabryczna 13
Więcej szczegółów na stronie: networkingclub.pl
Wspaniałego tygodnia i do usłyszenia w nowym wydaniu!
Marcin P. Stopa
Gdzie ostatnio można było mnie usłyszeć?
[Webinary]
Od cegły i łososia do przycisku „kup” w mózgu – webinar z Gabi Lupa akademianeuromarketingu.pl/od-cegly-i-lososia-do-przycisku-kup-w-mozgu
NEURONAUKA: Skup się, odpocznij, ucz się efektywnie i zadbaj o swój mózg – Podcast Charyzmatyczny Dawid Straszak – youtube.com/watch?v=HugPdQrugco
Deklaracje vs. rzeczywistość – co zdradzają neurobadania? – webinar z Gabi Lupaakademianeuromarketingu.pl/deklaracje-vs-rzeczywistosc-co-zdradzaja-neurobadania
Uwaga – jak działa i co przyciąga uwagę klientów – webinar z Gabi Lupa akademianeuromarketingu.pl/uwaga-jak-dziala-i-co-przyciaga-uwage-klientow – youtube.com/watch?v=h9PJsstvVBw
[Podcasty]
Pracuj mądrze, a nie ciężko, czyli o skupieniu i neuronauce w biznesie – podcast Technologicznie ProduktywniPaweł 🧙♂️ Marszalec – youtu.be/8n9OwxftChw
#RODK #236 Marcin P. Stopa – 4 filary efektywnego uczenia się – podcast Rozwój Osobisty Dla Każdego Wojciech Strózik – youtube.com/watch?v=h9PJsstvVBw
Neuromarketing: Odkodowując Mózg Klienta – webinar z Gabi Lupa akademianeuromarketingu.pl/Kurs/odkodowujac-mozg-klienta
Neuromarketing i marka osobista? – program Twój Branding w telewizji Biznes24 prowadzony przez Bartłomiej Machnik, PhD, EMBAhttps://youtu.be/DAb50jqoZRQ
Jak wykorzystać neuromarketing w biznesie? – Strategiczne PiątkiDawid Czoska – https://youtu.be/yQe887pVt84
Jak się lepiej skupić – Nieliniowy Michal Dulemba – https://nieliniowy.pl/jak-lepiej-sie-koncentrowac-marcin-stopa-seewidely/
Loża Ekspertów z Marcinem P. Stopa o neuronauce i jej wpływie – Agnieszka Okońska, MBA – https://www.youtube.com/live/sbYE0NT6uuM?
Biuletyny (newslettery) na LinkedInie – Adrian Gamoń – https://www.youtube.com/live/olPMgYA_BCw
Jak neuronauka pomaga w uczeniu się programowania – devmentor.pl– Mateusz Bogolubow – https://youtu.be/Q7rS42tKZBM
Do Twórców i Organizatorów:
Chcesz, żebym wystąpił u Ciebie lub żebyśmy razem zrobili coś niesamowitego – napisz do mnie 🙂
Wspaniałego tygodnia i do usłyszenia w nowym wydaniu!
Marcin P. Stopa
Znajdziesz mnie też na innych platformach:
X (Twitter) | Instagram | TikTok
Jestem ekspertem w wykorzystaniu neuronauki i NeuroTechnologii w biznesie, marketingu, HR oraz badaniach konsumenckich.
Specjalizuję się w zakresie neuronauk i ich zastosowań w badaniach biznesowych oraz nauce i rozwoju ludzi dorosłych przez NanoLearning na SeeWidely.com Swoją wiedzę zdobywałem na uczelniach takich jak Uniwersytet Ekonomicznym w Krakowie (socjologia i zarządzanie), Uniwersytet Jagielloński (psychologia), Ecole polytechnique fédérale de Lausanne (komórkowe mechanizmy funkcjonowania mózgu), Johns Hopkins University (badania Funkcjonalnym Rezonansem Magnetycznym) oraz Harvard University (neuronauka).
Wierzę, że jednym z podstawowych celów naszego pokolenia jest stworzenie rozwiązań usprawniających nasze możliwości poznawcze, tak potrzebne do sprawnego funkcjonowania w coraz bardziej złożonym świecie.
W skrócie: wykorzystuję i przekuwam wiedzę o funkcjonowaniu mózgu w praktyczne i efektywne rozwiązania biznesowe.
Zobacz, jak wdrażamy neuronaukę w biznesie w Nauroinsight Lab: neuroinsightlab.pl
Wiedza jest po to, by się nią dzielić:
Źródła:
#1
[1] Beetz, A., Uvnäs-Moberg, K., Julius, H., & Kotrschal, K. (2012). Psychosocial and psychophysiological effects of human-animal interactions: The possible role of oxytocin. Frontiers in Psychology, 3, 234.
[2] Grandin, T. (1997). Assessment of stress during handling and transport. Journal of Animal Science, 75(1), 249-257.
[3] Barker, S. B., & Dawson, K. S. (1998). The effects of animal-assisted therapy on anxiety ratings of hospitalized psychiatric patients. Psychiatric Services, 49(6), 797-801.
[4] Kikusui, T., Winslow, J. T., & Mori, Y. (2006). Social buffering: relief from stress and anxiety. Philosophical Transactions of the Royal Society B: Biological Sciences, 361(1476), 2215-2228.
[5] Uvnäs-Moberg, K., Handlin, L., & Petersson, M. (2015). Self-soothing behaviors with particular reference to oxytocin release induced by non-noxious sensory stimulation. Frontiers in Psychology, 5, 1529.
[6] Hennessy, M. B., Williams, M. T., Miller, D. D., Douglas, C. W., & Voith, V. L. (1998). Influence of male and female petters on plasma cortisol and behaviour: Can human interaction reduce the stress of dogs in a public animal shelter? Applied Animal Behaviour Science, 61(1), 63-77.
#2
[1] Knight, H. M., Heron, N., Lott, M., Isaacs, A.M. (2022). RNA modification dynamics and protein synthesis at synapses. Molecular Psychiatry. https://doi.org/10.1038/s41380-022-01655-5
[2] Sanes, J. R., & Lichtman, J. W. (1999). Development of the vertebrate neuromuscular junction. Annual review of neuroscience, 22(1), 389-442.
[3] Südhof, T. C. (2008). Neuroligins and neurexins link synaptic function to cognitive disease. Nature, 455(7215), 903-911.
Selkoe, D. J. (1991). The molecular pathology of Alzheimer’s disease. Neuron, 6(4), 487-498.
[4] Holt, C. E., & Schuman, E. M. (2013). The central dogma decentralized: new perspectives on RNA function and local translation in neurons. Neuron, 80(3), 648-657.
[5] Martin, K. C., & Zukin, R. S. (2006). RNA trafficking and local protein synthesis in dendrites: an overview. The Journal of neuroscience, 26(27), 7131-7134.
[6] Meyer, K. D., Saletore, Y., Zumbo, P., Elemento, O., Mason, C. E., & Jaffrey, S. R. (2012). Comprehensive analysis of mRNA methylation reveals enrichment in 3′ UTRs and near stop codons. Cell, 149(7), 1635-1646.
[7] Tuck, A. C., & Tollervey, D. (2013). RNA in pieces. Trends in genetics, 29(10), 422-432.
[8] Reddi, A. H., & Anderson, W. A. (1976). Collagenous bone matrix-induced endochondral ossification and hemopoiesis. The Journal of cell biology, 69(3), 557-572.
[9] Campbell, B. C., & Morrison, J. H. (2007). Monoaminergic innervation of primary visual cortex in the macaque monkey. Cerebral Cortex, 17(10), 2486-2498.
[10] Mattson, M. P. (2004). Pathways towards and away from Alzheimer’s disease. Nature, 430(7000), 631-639.
—
[11] Singer Robert, Bin Wu, Ph.D., Young J. Yoon, Ph.D., Melissa Lopez-Jones and Xiuhua Meng, Molecular Basis of Memory: Watching Molecules Morph into Memories, Albert Einstein College of Medicine
#3
Dla fanów od fanów:
Muzyka: suno.ai
Słowa piosenki: ChatGTP 4 (który wybrał sobie pseudonim „Byte Rebel”)
Grafika: DALL-E (także przez ChatGPT)
- Sprawdź pozostałe artykuły: