Hack mózgu na postanowienia noworoczne | Co „przepraszam” robi z mózgiem | jak RNA dyryguje zapamiętywaniem | Wydanie 35

SeeWidely/ 6 stycznia, 2024/ NeuroEfektywnie

NeuroEfektywnie 🧠 | Wydanie nr 35

Hack mózgu na postanowienia noworoczne | Co „przepraszam” robi z mózgiem | jak RNA dyryguje zapamiętywaniem | Wydanie 35

Marcin P Stopa SeeWidely 2

Head of NeuroResearch @ Neuroinsight Lab by SeeWidely

Co w nowym wydaniu?

🏆 Chcesz łatwiej dotrzymać noworocznych postanowień? Idź spać – czyli 5 korzyści i 4 postanowienia ułatwiające osiągnięcie celów w nowym roku (i nie tylko).

🧠 Czy słowo „przepraszam” działa na mózg jak miękki reset? O ile procent przeprosiny zwiększają szanse na przebaczenie?

💡 Jak niewidoczne cząsteczki RNA dyrygują Twoją zdolnością do uczenia się i zapamiętywania?

🎉 Osobiste podsumowanie 2023 roku – czyli przekraczając granicę +30 000 obserwujących na Linkedin.

Zapraszam do nowego wydania biuletynu NeuroEfektywnie 🧠 – owocnej i przyjemnej lektury 🙂

#1

🏆 Chcesz łatwiej dotrzymać noworocznych postanowień?

Idź spać – czyli 5 korzyści i 4 postanowienia ułatwiające osiągnięcie celów w nowym roku (i nie tylko).

🎉 Nowy Rok, nowe postanowienia, nowy(-a) ja – jednak ten sam mózg może sabotować nasze działania z powodu… snu.

Dlaczego sen może być naszym sprzymierzeńcem w realizacji celów?

🍎 „Chcę jeść zdrowiej”

Niedobór snu rozstraja naszą dietę, podnosząc poziom greliny (hormonu głodu) i obniżając leptynę (hormon sytości), przez co zwiększa się nasza skłonność do sięgania po kaloryczną i niezdrową żywność. Więcej snu = mądrzejsze wybory żywieniowe.

🚴 „Chcę więcej ćwiczyć”

Gdy czujemy się zmęczeni, mamy mniejszą skłonność do dodatkowego wysiłku. Niedobór snu sprawia, że w trakcie dnia (lub nawet na jego początku) jesteśmy szybciej zmęczeni. Dobry sen poprawia naszą siłę, wytrzymałość i szybkość oraz pozwala dłużej ćwiczyć.

🏆 „Chcę awansować”

Spadająca koncentracja i większa drażliwość w pracy? Może to brak snu. Sen regeneruje nasz mózg, przygotowując go do wyzwań kolejnego dnia. Dobry sen dzisiaj = jutro lepsza efektywność w pracy. Dodatkowo niedobór snu skutkuje większą skłonnością do cyberloafing – czyli bezmyślnego przewijania social mediów.

❤️ „Chcę poprawić mój związek”

Wszyscy znamy to uczucie, gdy wszystko nas irytuje po złej nocy. Sen to nasz osobisty negocjator w trudnych sytuacjach społecznych. Wypoczęci = bardziej cierpliwi i empatyczni wobec innych.

A w kwestii związków… lepszy sen, wpływa także na możliwości i odczuwaną przyjemność 😉

💪 „Chcę rzucić palenie”

Brak snu wiąże się z wyższym wskaźnikiem uzależnień od palenia. Osoby niewyspane łatwiej sięgają po papierosa, by się zrelaksować lub skoncentrować.

😴 Jak poprawić jakość snu?

Przygotowując jakiekolwiek postanowienia noworoczne, zacznij od poniższego zestawu:

⏳ Codziennie 7-8 Godzin Snu: 

W tym roku zobowiązuję się do codziennego osiągania 7-8 godzin snu. Wiem, że jakość i ilość snu mają ogromny wpływ na moje zdrowie, samopoczucie i wydajność w ciągu dnia.

⏰ Stałe Godziny Snu i Pobudki: 

Aby pomóc mojemu ciału i umysłowi wejść w naturalny rytm, postanawiam ustalić i przestrzegać stałych godzin kładzenia się spać (np. 22:00) i wstawania (np. 6:00) – tak, nawet w weekendy!

🕶️ Zaciemnienie Sypialni: 

W tym roku zamierzam zadbać o to, aby moja sypialnia była oazą spokoju i ciemności. Zainwestuję w zasłony blokujące światło lub użyję innych metod, aby zaciemnić pokój, co sprzyja lepszej produkcji melatoniny i głębszemu, bardziej odprężającemu snu.

📖 Brak Elektroniki w Sypialni: 

Zacznę od 30 minut bez urządzeń przed snem, stopniowo zwiększając ten czas każdego tygodnia, dążąc do pozbycia się smartfona z sypialni.

Przez pierwsze dni i tygodnie może być trudno – ale zdecydowanie warto. Unikaj drzemek, utrzymuj ciśnienie na sen i nie przejmuj się, jeśli nie wszystko będzie szło zgodnie z planem. Najważniejsza jest konsekwencja.


 

Nowy rok – Nowa wiedza – Nowa cena

Wznawiamy sprzedaż do Akademii NeuroMarketingu w nowej cenie na Nowy Rok 🎉 dla Pakietu Podstawowego za zaledwie 999 zł zamiast 1500 zł. Jak wkraczać z przytupem w 2024 rok, to z wiedzą, dzięki której:

👉 Zrozumiesz, jak działa mózg i co wpływa na decyzje zakupowe.

👉 Wygrasz walkę o uwagę i zwiększysz skuteczność marketingu.

👉 Unikniesz błędnych założeń, które przepalają budżety na nieefektywne działania.

Zapraszam serdecznie:

AkademiaNeuroMarketingu.pl

#2

Czy słowo „przepraszam” działa na 🧠 mózg jak miękki reset?

O ile procent przeprosiny zwiększają szanse na przebaczenie?

Jak to się dzieje, że słowo „przepraszam” potrafi zmienić nasze nastawienie i szanse na wybaczenie?

🔎 Grupa naukowców postanowiła to sprawdzić. W eksperymencie uczestnicy byli podzieleni na dwie grupy, gdzie jedna grupa podejmowała decyzje, które miały wpływ na drugą.

W sytuacjach, gdy decyzja była niekorzystna, osoba podejmująca decyzję miała możliwość wysłania przeprosin do drugiej strony, która następnie decydowała o wybaczeniu.

To o ile procent zwiększają się szanse na wybaczenie, gdy przeprosimy?

O ok. 150% – zatem słowo „przepraszam” ma w sobie tę moc i znacząco zwiększa szanse na wybaczenie 😉

Co się dzieje w 🧠 mózgu, gdy słyszymy „przepraszam”?

Reakcja mózgu na otrzymane przeprosiny wykazała aktywację w obszarach związanych z empatią, takich jak lewy dolny zakręt czołowy oraz lewy środkowy zakręt skroniowy.

Co ciekawe, decyzje o wybaczeniu aktywowały prawy zakręt kątowy 👉 region mózgu, który odgrywa kluczową rolę w procesach społecznych.

Czy PRZEPRASZANIE może nie tylko łagodzić nastroje, ale i przeprogramować nasz mózg?

To odkrycie sugeruje, że przeprosiny mogą uruchamiać w naszych mózgach mechanizmy empatii i zrozumienia, prowadzące do wybaczenia.

Czy zatem warto przepraszać?

Tak – choć nie zawsze jest to proste. Zrozumienie, jak nasz mózg reaguje na empatię i przeprosiny może pomóc nam lepiej zrozumieć siebie i innych.

Przepraszanie spotkamy nawet wśród zwierząt – tak jak na dołączonym filmiku 😉

#3

Jak niewidoczne cząsteczki RNA dyrygują Twoją zdolnością do uczenia się i zapamiętywania 💡

Co tak naprawdę kieruje naszą zdolnością do uczenia się i zapamiętywania?

Otóż odpowiedź może być bardziej zaskakująca niż się spodziewasz!

🔎 Naukowcy z University of Queensland dokonali fascynującego odkrycia, które rzuca nowe światło na rolę RNA w procesach uczenia się i tworzenia pamięci związanej ze strachem.

Ale czym właściwie jest to tajemnicze RNA?

To rybonukleinowy kierowca naszych neuronów, który koordynuje ich działanie w czasie rzeczywistym, wpływając na ich pobudliwość. Wyobraźcie sobie dyrygenta, który precyzyjnie kieruje całym zespołem neuronów podczas naszych codziennych doświadczeń.

W centrum uwagi znalazł się niekodujący RNA o nazwie Gas5, który pełni rolę dyrygenta, kierującego ruchem innych molekuł RNA wewnątrz neuronów.

To Gas5 okazał się niezbędny w procesie „gaszenia” strachu – znanego jako ekstynkcja strachu.

Dlaczego jest to takie ważne? 🤔 

Zaburzenia w tej funkcji są związane z PTSD (zaburzeniem stresu pourazowego). Zozumienie, jak RNA wpływa na nasz mózg, może otworzyć nowe drzwi dla terapii PTSD i fobii.

Ale co to ma do pamięci i uczenia się?

W badaniach odkryto również RNA – Malat1, który po modyfikacji chemicznej interaguje z różnymi białkami w synapsach, zmieniając mechanizmy tworzenia pamięci ekstynkcji strachu.

To kolejny krok w podróży do lepszego zrozumienia procesów uczenia się i zapamiętywania.

Jeśli chcesz w praktyczny sposób dowiedzieć się jak w prostych krokach wykorzystać odkrycia NeuroNaukowe, by ulepszyć naukę swoją lub innych, zapraszam serdecznie na Linkedinowy LIVE:

🧠 Jak uczy się mózg? Fakty i mity wg NeuroNauki

📅 10 stycznia (środa)

🕙 godzina 10:00

👉 https://www.linkedin.com/events/jakuczysi-m-zg-faktyimitywgneur7134259695585742848/theater/

▶ Poznasz 4 filary efektywnej nauki wraz z przykładami i dobrymi praktykami.

▶ Dowiesz się, które metody nauki i rozwoju naprawdę się sprawdzają, a które możemy wsadzić między bajki.

▶ Poznasz fakty i mity, które zaskakują i zmieniają punkt widzenia na rozwój i naukę.

▶ Nie zabraknie również wskazówek, które każdy z nas może od razu wdrożyć w swoją pracę i życie, a które znacznie ułatwią naukę i rozwój.

#4

🎉 Osobiste podsumowanie 2023 roku - czyli przekraczając granicę +30 000 obserwujących na Linkedin.

Dziękuję! Za kolejny wspólny rok razem 🎉 Dziękuję wszystkim, którzy ze mną byli, a jest Was +30 tys. i to na samym LinkedIn. Za Wasze zaufanie i obecność. To był intensywny rok! Pełen cennych lekcji, niezapomnianych wyzwań i wspaniałych chwil.

Rozpiera mnie duma i wdzięczność, bo dzięki wspólnej pracy, zaangażowaniu i wytrwałości razem z całym Zespołem SeeWidely.com – Odkryj moc (neuro)nauki 🧠 dodatkowo uruchomiliśmy i rozwinęliśmy w 2023 roku między innymi:

🧠 Biuletyn NeuroEfektywnie.pl by popularyzować najnowsze odkrycia NeuroNauki, pisząc prosto o mózgu i efektywności w biznesie i na co dzień.

🧠 NeuroinsightLab.pl i Akademia NeuroMarketingu by pomóc marketerom lepiej rozumieć swoich klientów, demokratyzując wiedzę o NeuroMarketingu i udostępniając całe laboratorium z najnowszą NeuroTechnologią, między innymi mobilne EEG i eye-tracking.

Co więcej!

🧠 Wykorzystując zdobycze (neuro)nauki na SeeWidely.com, gdzie rozwijamy pracowników w zaledwie 5 minut dziennie, wywieramy pozytywny wpływ na sektor HR za co zostaliśmy wyróżnieni zdobywając tytuł 🏆 HR TECH Changer przyznawany przez Polskie Forum HR w partnerstwie z Pracuj Ventures | @Magdalena Trąba

W tym miejscu pragnę podziękować również Organizatorom i Twórcom za możliwość dzielenia się wiedzą, szerzenia najnowszych odkryć NeuroNauki oraz dziękuję za wspólny czas i niezapomniane doświadczenia 🧠❤️

Mateusz Bogolubow | Podcast DevMentor.pl

Dawid Czoska | Strategiczne Piątki

Dawid Straszak | Podcast Charyzmatyczny

Michal Dulemba | Podcast Nieliniowy

Magdalena Dydyszko | Sensorycznie i na serio

Adrian Gamoń

Wiktoria Grzanka | MobileTrends.pl

Marta Jakubczak | Leniwce HR

Jarek Jarzebowski | Leniwce HR

Bartłomiej Machnik, PhD, EMBA | Program Twój Branding w telewizji BIZNES24. Firma, giełda, pieniądze.

Paweł 🧙♂️ Marszalec | Podcast Technologicznie Produktywni

Igor Mróz | Zero Bullshit Management Meetup

Agnieszka Okońska, MBA | Podcast Loża Ekspertów

Wojciech Popiela | txb.digital

Robert Rachwał | Mobile Trends

Ewelina Rogóz | SAP Labs <d>com

Marcin Schoen | Networking Club

Wojciech Strózik | Podcast Rozwój Osobisty Dla Każdego

Kasia Ubysz | Leniwce HR

Konrad Wiśniewski | Networking Club

Co w 2024? Właśnie przygotowuję nowe wydania Biuletynu NeuroEfektywnie z najnowszymi NeuroOdkryciami 😉

Zatem za nowe początki i nowe możliwości 🥂 Mnóstwa sukcesów i szczęśliwego nowego roku 🎊

Dziękuję wszystkim i każdemu z osobna za zaufanie i wsparcie!

Niech moc (neuro)nauki będzie z Wami 😉

 

Co w następnym wydaniu?

  • Trendy 2024 w NeuroNauce – w którym kierunku zmierzają odkrycia NeuroNauki i jakie będzie to miało implikacje dla biznesu i życia codziennego?

  • Dla naszego mózgu lepszy jest porządek na biurku, a może jednak nieład? Co mówią badania?

  • Pokaż mi swój mózg, a powiem Ci jak poradzisz sobie w zadaniach na uwagę.

  • Czy w mózgu jest przycisk „kup”? Aby rozwikłać sprawę, użyto nowoczesnych narzędzi do neuroobrazowania jak fMRI, a to, co znaleziono za jego pomocą przerosło oczekiwania badaczy.

  • … i jeszcze więcej 😉

Wspaniałego tygodnia i do usłyszenia w nowym wydaniu!

Marcin P. Stopa

Chcesz zwiększyć skuteczność w swojej firmie, dzięki najnowszej wiedzy z zakresu neuronauk i neuromarketingu?

Zapraszam do NeuroinsightLab.pl, gdzie:

Realizujemy badania neuromarketingowe – odkrywając to, co niewidzialne, aby być bliżej percepcji klientów. Dostarczamy praktyczne wskazówki dla biznesu, które pomagają w optymalizacji strategii, zwiększając skuteczność marketingu i sprzedaży, a także ulepszając projektowanie produktów, usług i interfejsów w zgodzie z rzeczywistymi potrzebami i oczekiwaniami klientów.

Pomagamy budować strategię opartą o najnowszą wiedzę z neuronauk i neuromarketingu – prowadzimy konsultacje i projekty doradcze, podczas których pomagamy firmom wykorzystać w praktyczny sposób zdobycze neuronauki i wdrożyć wiedzę o tym, jak działa mózg.

Edukujemy – prowadzimy dedykowane szkolenia, warsztaty i webinary, a także zbieramy najbardziej aktualną i wyselekcjonowaną wiedzę na:

Zastanawiasz się, jak NeuroNauka może pomóc Twojej firmie? Omówmy to podczas bezpłatnej konsultacji – wystarczy, że zarezerwujesz dogodny dla siebie termin na stronie: umow.NeuroinsightLab.pl

Gdzie ostatnio można było mnie usłyszeć?

[Webinary]

 

[Podcasty]

 

Do Twórców i Organizatorów:

Chcesz, żebym wystąpił u Ciebie lub żebyśmy razem zrobili coś niesamowitego – napisz do mnie 🙂

Marcin P. Stopa

Jestem ekspertem w wykorzystaniu neuronauki i NeuroTechnologii w biznesie, marketingu, HR oraz badaniach konsumenckich.

Specjalizuję się w zakresie neuronauk i ich zastosowań w badaniach biznesowych oraz nauce i rozwoju ludzi dorosłych przez NanoLearning na SeeWidely.com Swoją wiedzę zdobywałem na uczelniach takich jak Uniwersytet Ekonomicznym w Krakowie (socjologia i zarządzanie), Uniwersytet Jagielloński (psychologia), Ecole polytechnique fédérale de Lausanne (komórkowe mechanizmy funkcjonowania mózgu), Johns Hopkins University (badania Funkcjonalnym Rezonansem Magnetycznym) oraz Harvard University (neuronauka).

Wierzę, że jednym z podstawowych celów naszego pokolenia jest stworzenie rozwiązań usprawniających nasze możliwości poznawcze, tak potrzebne do sprawnego funkcjonowania w coraz bardziej złożonym świecie.

W skrócie: wykorzystuję i przekuwam wiedzę o funkcjonowaniu mózgu w praktyczne i efektywne rozwiązania biznesowe.

Zobacz, jak wdrażamy neuronaukę w biznesie w Nauroinsight Lab: neuroinsightlab.pl

Spodobał Ci się artykuł?
Wiedza jest po to, by się nią dzielić:

Źródła:

#1

[1] Haley Otman, Cathy Goldstein, A Sleep Expert’s Shut-Eye Setback: Join Dr. Goldstein’s Challenge, Uniwersytet Michigan

[2] Spiegel, K., Tasali, E., Penev, P., & Van Cauter, E. (2004). Brief communication: Sleep curtailment in healthy young men is associated with decreased leptin levels, elevated ghrelin levels, and increased hunger and appetite. Annals of Internal Medicine, 141(11), 846-850.

[3] Mah, C. D., Mah, K. E., Kezirian, E. J., & Dement, W. C. (2011). The effects of sleep extension on the athletic performance of collegiate basketball players. Sleep, 34(7), 943-950.

[4] Alhola, P., & Polo-Kantola, P. (2007). Sleep deprivation: Impact on cognitive performance. Neuropsychiatric Disease and Treatment, 3(5), 553-567.

[5] Walker, M. P., & van der Helm, E. (2009). Overnight therapy? The role of sleep in emotional brain processing. Psychological Bulletin, 135(5), 731-748.

[6] Patterson, F., Grandner, M. A., Lozano, A., Satti, A., & Ma, G. (2010). Transitioning from adequate to inadequate sleep duration associated with higher smoking rate and greater nicotine dependence in a population sample. Addiction, 105(11), 2042-2050.

#2

[7] Strang, S., Utikal, V., Knoch, D. (2014). Neural Correlates of Receiving an Apology and Active Forgiveness: An fMRI Study. PLOS ONE, 9(2): e87654. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0087654

#3

[8] Liau, W.-S., Zhao, Q., Bademosi, A., et al. (2023). Fear extinction is regulated by the activity of long noncoding RNAs at the synapse. Nature Communications, 14(1). DOI: 10.1038/s41467-023-43535-1.

[9] Madugalle, S. U., et al. (2023). Role of m6A-modified RNAs in synaptic plasticity and memory. Journal of Neuroscience.

 

Rozmowa czy e-mail?
Chcesz dowiedzieć się jak neurobadania mogą pomóc w Twojej organizacji? Skontaktuj się z nami, używając formularza lub od razu zarezerwuj 30-minutową rozmowę w dogodnym dla siebie terminie.

Skontaktuj się z nami:





    Aby wysłać wiadomość musisz zaakceptować politykę prywatności.

    biuletyn neuroefektywnie