NanoLearning, czyli jak zmienia się sposób, w jaki się uczysz.

NanoLearning, czyli jak zmienia się sposób, w jaki się uczysz.

Marcin P Stopa SeeWidely 2

Learning & Development Partner w SeeWidely
Czas czytania: ok. 9 minut.

Żyjemy w świecie nanotechnologii. Korzystamy z procesorów produkowanych w procesie 5 nm, co oznacza, że na 1 centymetrze kwadratowym będzie znajdowało się 15 000 000 000 tranzystorów. To prawie dwa razy tyle, co liczba osób żyjących na Ziemi tylko skupiona na 1 centymetrze kwadratowym!
Korzystamy z nanotechnologii kompletnie zapominając, jak niesamowitym jest tworem. A jak wygląda sytuacja z podejściem nano w nauce i rozwoju?

Pierwsza praca na temat NanoLearningu miała zaledwie 691 słów!

W grudniu 2005 roku Elliott Masie opublikował jednostronicową pracę na temat NanoLearningu. Pokazał ogólny pomysł na tego rodzaju naukę oraz kilka obszarów jej zastosowania i… tyle. Koncepcja ta była tak innowacyjna, że w tamtym momencie brakowało rozwiązań technologicznych, które umożliwiłyby wykorzystanie jej potencjału.
Jednak nic w internecie nie przepada, a koncepcję kilka lat później podchwycili inni badacze, chcąc ją dopasować do potrzeb swojej branży. Prowadzono więc badania i prace nad wdrożeniem ich w takich obszarach jak:
  • medycyna (A. Afolabi, H. Aworinde & S. Falohun, „Application Of Nanotechnology In Medical Diagnosis”),
  • armia (J. Psotka z U.S. Army Research Laboratory w Waszyngtonie),
  • księgowość (Amerykański Związek Księgowych),
  • prawo (Uniwersytet Cambridge),
  • cyberbezpieczeństwo, cyfrowa prywatność i etyka w IT (JungleMap),
  • rozwój kluczowych kompetencji (SeeWidely).
Co ciekawe, według ich badań NanoLearning poleca, aż 90% użytkowników!

Dobrze, ale czym tak właściwie jest NanoLearning?

NanoLearning to koncepcja nauczania poprzez bardzo małe fragmenty nauki, które z jednej strony są samowystarczalne i gotowe do wcielenia w życie, z drugiej wspólnie tworzą szerszy obraz kompetencji. Czas jednego modułu oscyluje w okolicach od 3 do 5 minut.
NanoLearning łączy w sobie kilka podejść w nauce tj.: oraz koncepcję kluczowych kompetencji.

Jaki jest NanoLearning?

1. Krótki
Typowy czas trwania jednego elementu oscyluje w okolicach 5 minut. Przeważnie jest to między 3 a 5 minutami.
2. Praktyczny
Przekazywana jest konkretna wiedza, gotowa do wprowadzenia i wykorzystania w życiu prywatnym i zawodowym.
3. Modularny
Każdy moduł jest zarówno samowystarczalny, jak i tworzy spójną całość z innymi filmami. Nie wymusza na użytkowniku dalszego oglądania kolejnych części.
4. Dostępny
Zaprojektowany jest w ten sposób, aby mogło z niego korzystać wielu użytkowników w tym samym czasie.
5. Mobilny
Jest dostosowany do urządzeń mobilnych, dzięki temu każdy może chłonąć wiedzę niezależnie od miejsca i czasu.
6. Komplementarny
Jest uporządkowany, a każdy z elementów jest częścią większego rozdziału.
7. Multimedialny
Zawiera różnego rodzaju udogodnienia, pozwalające na wygodne korzystanie z NanoLearningu, np. tylko przez samo słuchanie treści lub oglądanie filmów.
8. Interaktywny
Dostarcza możliwość dodatkowej aktywności, mającej na celu efektywniejsze zapamiętanie nowo zdobytej wiedzy, np. poprzez rozwiązanie quizu na stronie.
9. Efektywny
Wykorzystuje wielokanałowe kodowanie i rekodowanie pamięciowe. Oznacza to, że stosuje wiele technik wspomagających zapamiętywanie i odtwarzanie zapisanych informacji z pamięci. Dzięki temu nauka jest o wiele bardziej efektywna.
Moduły NanoLearning są przede wszystkim krótkie, praktyczne, komplementarne, interaktywne i efektywne.
Brzmi fantastycznie i możesz się zastanawiać, dlaczego jeszcze o tym nie słyszałeś. Koncepcja jest genialna, ale bardzo trudna w wykonaniu i wdrożeniu. Największymi przeszkodami, a zarazem wyzwaniami jest krótki czas trwania, ciągłe utrzymanie maksymalnej uwagi uczącego się, odpowiednie przedstawienie zagadnienia, przekazanie kompetencji. Nie jest to jednak niemożliwe!

NanoLearning wychodzi naprzeciw współczesnym wyzwaniom i pokonuje je z niespotykaną wcześniej łatwością. Jakie to wyzwania?

Wyzwanie nr 1: Ograniczony dostęp
Czasy, gdzie danej rzeczy mogliśmy się nauczyć tylko w konkretnym miejscu o określonym czasie jak np. na szkoleniu czy w szkole nie do końca już pasują do współczesnych czasów. Gdy potrzebujemy nauczyć się czegoś, to chcemy mieć taką możliwość od razu, bez względu na to, gdzie jesteśmy i która jest godzina. Tak samo jak Netflix pozwala na to z filmami, Spotify z muzyką, czytnik e-booków z książkami, tak NanoLearning z nauką. Takie podejście umożliwia naukę 24 h na dobę i 7 dni w tygodniu (24 h i 37 minut na dobę, jeśli akurat jesteś na Marsie).
Wyzwanie nr 2: Stacjonarna nauka
Jak daleko od Ciebie znajduje się Twój smartfon? Prawdopodobnie w odległości maksymalnie pół metra, a może kilku centymetrów. Według raportu Docebo „E-learning trends 2019” przeciętnie spędzamy dziennie 2 h i 52 min na smartfonie, spoglądając na niego 221 razy i dotykając ekran ponad 2 600 razy. Na 57% czytasz to teraz na smartfonie. Właśnie dokładnie tyle użytkowników LinkedIna korzysta z niego na smartfonach, na YouTube – 70%, a na Facebooku – aż 88%. Używamy go, by już nie tylko dzwonić, SMSować, konsumować treści, kupować, robić zdjęcia, słuchać muzyki, oglądać filmy, ale także, by uczyć się nowych rzeczy. Naturalnym wydaje się, że w XXI w. wszystkie formy uczenia się powinny być dostępne na smartfonie lub chociaż wykorzystywać jego potencjał, by wzmocnić efekty nauki. Jak pokazuje raport Docebo, mobilni uczestnicy kursów kończą je o 45% szybciej niż osoby używające w tym celu komputera. Dzięki niemu możemy chłonąć wiedzę niezależnie od miejsca i czasu.
Wyzwanie nr 3: Niepraktyczny
Obecnie nauka powinna być dostępna, gdy jej potrzebujemy. Nieoceniony wkład wniósł internet, który dał nam dostęp do wszystkich informacji natychmiast. Teraz gdy potrzebujesz dowiedzieć się czegoś, to po prostu to wyszukujesz i od razu wykorzystujesz. Dostęp do nauki także powinien być dokładnie wtedy, gdy tego potrzebujesz. Tak byś nie musiał za każdym razem iść na wykład, szukać książek w bibliotece, czy umawiać się na rozmowę z ekspertem. To uczący się powinien decydować, czego w danej chwili potrzebuje i co chce się nauczyć. Dzięki temu podejściu możesz od razu wdrożyć nowo zdobytą wiedzę i natychmiast rozwiązać problem, na który natrafiłeś.
Wyzwanie nr 4: Zmarnowany czas
Czas jest bardzo egalitarny – każdy ma go tyle samo – dokładnie 24 godziny w ciągu doby. Żyjemy w świecie, gdzie mamy coraz mniej wolnego czasu, a nasza uwaga jest bombardowana wszelkimi możliwymi rozpraszaczami, przez co jej utrzymanie to nie raz nie lada wyzwanie. Te jakże trudne dla nas warunki nie przekreślają szansy na zdobywanie nowych kompetencji. Łatwiej w końcu znaleźć 5 minut w ciągu dnia, niż jeden cały dzień w ciągu miesiąca czy tygodnia.
Wyzwanie nr 5: Rozwój od święta
Jak pokazują badania Harrego Bahrica z Ohio Wesleyan University, nauka rozproszona w czasie np. 5 minut dziennie jest efektywniejsza i pozwala nauczyć się nie tylko więcej, ale i na dłużej. Kropla drąży kamień – to powiedzenie najlepiej oddaje ideę LifelongLerningu, gdzie przez konsekwentne i ciągłe uczenie się jesteśmy w stanie osiągać niesamowite efekty. O ile dawniej LifeLong Learning był niejako atrybutem ludzi wybitnych, stanowiących mniej niż procent społeczeństwa, obecnie jest standardem i wymogiem sprawnego funkcjonowania w społeczeństwie (Link do całego artykuł o LifeLong Learningu wraz ze wskazówkami jak go wykorzystać znajdziesz na końcu artykułu).
Wyzwanie nr 6: Nieatrakcyjny
Wyobraź sobie, że masz 5 minut, aby przekonać do siebie miłość swojego życia, albo rekrutera do zaoferowania Ci pracy. Tutaj po prostu nie ma miejsca na błędy. Każde zdanie musi być wyważone i prowadzić słuchacza przez meandry tego, co chcesz przekazać. Ale to jeszcze nic! Oczywiście liczy się wnętrze, ale jakoś mało osób jeździ Multiplą… Forma przekazywania wiedzy musi być wciągająca i atrakcyjna jak Gra o Tron i House of Cards (z wyłączeniem ostatnich sezonów). W przeciwnym razie uczący się zrezygnuje z przyswajania wiedzy, tak jak przerywamy oglądanie nie do końca udanych seriali czy nieatrakcyjnych wizualnie filmów na YouTubie.
Wyzwanie nr 7: Wyciągamy karteczki
Spocone ręce, drżący długopis i strach. Wiele osób kojarzy testy w formie quizów jako narzędzie do sprawdzania wiedzy i egzaminowania. To wspaniałe narzędzie dydaktyczne nie powinno służyć do weryfikacji wiedzy przez nauczyciela, lecz do utrwalania własnej wiedzy. Bez względu na to czy udzielamy dobrych czy złych odpowiedzi, wzmacniamy w ten sposób ślad pamięciowy danej informacji, dzięki temu nasza wiedza zostaje jeszcze lepiej utrwalona.
Jak sam widzisz, NanoLearning nie ma łatwych przeciwników. Zwłaszcza gdy zobaczymy, jak głęboko zakorzenione w nas są tradycyjne metody nauki. Technologia i świat idą do przodu, a stosowanie 200-letninch metod nauczania niekoniecznie jest efektywnym rozwiązaniem. Dlatego postanowiliśmy pomóc NanoLearningowi i razem z nim nie tylko pokonać wyzwania, ale i zrewolucjonizować sposób zdobywania kompetencji.
Od lat toczymy wspólnie tę walkę o nowoczesne zdobywanie kompetencji dopasowane do potrzeb obecnych czasów i właśnie przygotowaliśmy narzędzie, które przechyla szalę zwycięstwa w stronę nowoczesnej edukacji.


Edukacja to najpotężniejsza broń,
dzięki której możesz zmienić świat. 

– Nelson Mandela

Spodobał Ci się artykuł?
Wiedza jest po to, by się nią dzielić:

O Autorze

Marcin P Stopa SeeWidely 2

Learning & Development Partner w SeeWidely

Specjalizuje się w zakresie nauki i rozwoju ludzi dorosłych przez NanoLearning z wykorzystaniem neuronauk. Swoją wiedzę zdobywał między innymi na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (socjologia i zarządzanie), Uniwersytecie Jagiellońskim (psychologia), Politechnice Federalnej w Lozannie (komórkowe mechanizmy funkcjonowania mózgu) oraz Uniwersytecie Harvarda (neuronauka).

W swojej pracy skupia się zarówno na optymalizowaniu procesów rozwojowych w organizacjach, jak i maksymalizowaniu efektywności uczenia się w miejscu pracy, m.in. poprzez rozwój nowoczesnych form zdobywania kompetencji jak np. NanoLearning. Współtworząc Platformę NanoLearningową SeeWidely obraliśmy za cel sprawienie, żeby nauka kompetencji była niezwykle efektywna i przyjemna, a dodatkowo trwała jedynie 5-minut dziennie.

Wierzy, że jednym z podstawowych celów naszego pokolenia jest zrozumienie funkcjonowania naszego mózgu oraz stworzenie rozwiązań usprawniających naukę kompetencji potrzebnych do sprawnego funkcjonowania w coraz bardziej złożonym świecie.

Inni Czytelnicy czytali również:
Luki kompetencyjne zmniejszają efektywność całej organizacji. Potrafią skutecznie sabotować każde działanie, przyczyniając się do ogromnych strat. Ich temat często jest niesłusznie pomijany. Oto jak krok po kroku znaleźć lukę kompetencyjną w swojej organizacji.
Luki kompetencyjne zmniejszają efektywność całej organizacji. Potrafią skutecznie sabotować każde działanie, przyczyniając się do ogromnych strat. Ich temat często jest niesłusznie pomijany. Oto jak krok po kroku znaleźć lukę kompetencyjną w swojej organizacji.
Luki kompetencyjne zmniejszają efektywność całej organizacji. Potrafią skutecznie sabotować każde działanie, przyczyniając się do ogromnych strat. Ich temat często jest niesłusznie pomijany. Oto jak krok po kroku znaleźć lukę kompetencyjną w swojej organizacji.
Nie przegap nowości!
Zapisz się do naszego newslettera HR-owa Piątka 👋 i bądź na bieżąco z najnowszymi artykułami, najlepszymi wskazówkami i dobrymi praktykami z HR.
.
Dołącz do społeczności tysięcy obserwujących: