Czy niemowlę posiada świadomość? | dlaczego uwaga ucieka? | znieczulica Netflixowa | tajemnice AI | Wydanie 43

SeeWidely/ 23 czerwca, 2024/ NeuroEfektywnie

NeuroEfektywnie 🧠 | Wydanie nr 43

Czy niemowlę posiada świadomość? | dlaczego uwaga ucieka? | znieczulica Netflixowa | tajemnice AI

Marcin P Stopa SeeWidely 2

Head of NeuroResearch @ Neuroinsight Lab by SeeWidely

Co w nowym wydaniu?

👶 Czy niemowlęta posiadają świadomość?

💥 Możesz się starać skupić, ale mózg i tak przerzuci uwagę na co innego, dlaczego?

🚨 Czy Netflix pozbawia młodzieży empatii bólu?

🤖 Nie rozpoznalibyśmy AI nawet gdybyśmy mieli je przed oczami?

🧠 Geometryczna tajemnica „umysłu” AI – czyli dlaczego AI jest tak zdumiewająco skuteczne?

📰 [Komentarz dla Puls Biznesu] Reklama online: trendy i wyzwania dla firm

Zapraszam do nowego wydania biuletynu NeuroEfektywnie 🧠 – owocnej i przyjemnej lektury 🙂

#1

Czy niemowlęta posiadają świadomość?

Czy maluchy mają „światełko” świadomości już od samego początku?

Dzieci są niewątpliwie fascynujące, ale ich niemożność wyrażenia tego, co czują lub myślą, stanowi zagadkę, która przez wieki intrygowała nie tylko świeżo upieczonych rodziców, ale i filozofów oraz naukowców. 🧠

W XVII wieku Kartezjusz zasugerował, że nawet niemowlęta mogą mieć myśli, choć prostsze niż dorośli. Pomimo upływu czasu, pytanie o moment pojawienia się świadomości wciąż pozostaje otwarte i fascynujące.

Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham przedstawili nową metodę, która może pomóc w odkryciu, kiedy dokładnie niemowlęta stają się świadome. Metoda ta opiera się na identyfikacji markerów świadomości, które są obserwowane u dorosłych, a następnie na poszukiwaniu tych znaczników u niemowląt.

Wyobraź sobie, że istnieje określone zachowanie lub wzorzec aktywności mózgowej, który zawsze towarzyszy świadomości. Jeśli możemy zaobserwować to u niemowląt, mamy solidne przesłanki, by sądzić, że w tym momencie pojawia się świadomość.

Zrozumienie, kiedy zaczynamy być świadomi, ma ogromne znaczenie nie tylko dla neuronauki, ale także dla filozofii, psychologii rozwojowej i nawet pedagogiki. Wyzwanie polega na tym, że niemowlęta nie mogą nam po prostu powiedzieć, co przeżywają, co sprawia, że tradycyjne metody badawcze są tu niewystarczające.

Najnowsze badania sugerują, że świadomość może pojawiać się znacznie wcześniej niż sądziliśmy – być może już w ostatnim trymestrze ciąży.

Ale co, jeśli istnieje więcej niż jeden „marker” świadomości?

Czy to możliwe, że świadomość nie jest momentem, a raczej procesem, który rozpoczyna się przed narodzinami i stopniowo rozwija w pierwszych latach życia?

Obecnie w zależności od przyjętych kryteriów i markerów świadomości mamy kilka pretendentów do wieku „powstania” świadomości i są to:

🤰🏼ostatni trymestr ciąży;

🧑🍼okres niemowlęcy;

👼 ok. 1. roku życia;

👶 a nawet dopiero między 3. a 4. rokiem życia!

Dodatkowo sprawę komplikuje, że część markerów może pojawić się np. w pierwszym roku życia, a inne dopiero w 3.

Pozostaje czekać na kolejne badania Profesora Bramera, gdzie prawdopodobnie będziemy mogli liczyć na dokładniejszą odpowiedź 😉
#2

Możesz się starać skupić, ale mózg 🧠 i tak przerzuci uwagę na co innego, dlaczego?

Czy kontrola nad tym, co dostrzegamy i na co zwracamy uwagę, jest faktycznie w naszych rękach?

I dlaczego tak łatwo się rozpraszamy?

Każdy z nas doświadczył momentu, gdy podczas próby skupienia, nagle nasza uwaga zostaje przechwycona przez coś nieoczekiwanego – na przykład powiadomienie, czy osobę nas mijającą. Dlaczego jednak nasze mózgi są tak programowane, by reagować automatycznie i mimowolnie?

Zjawisko to, znane jako egzogeniczna uwaga, sprawia, że nasza uwaga automatycznie przeskakuje na coś, co wydaje się dla mózgu ważne – bez względu czy to powiadomienie, e-mail reklamowy, baner czy przechodząca osoba.

Dlaczego jednak nasz mózg tak reaguje i co właściwie dzieje się w tych momentach?

🔍 W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania, Tal Seidel Malkinson wraz z zespołem z Uniwersytetu w Lotaryngii zastosowali elektrody głębokie u pacjentów z oporną na leki epilepsją. Dzięki temu uzyskali bezprecedensowy wgląd w aktywność neuronalną podczas testów uwagi.

Uczestnicy badania mieli za zadanie zwracać uwagę na dwa kwadraty, między którymi umieszczono mały krzyżyk. Czasem w jednym z kwadratów pojawiał się cel, a zadaniem uczestnika było szybkie naciśnięcie przycisku. Co ciekawe, cele były poprzedzone wizualnymi wskazówkami, które albo zwiastowały pojawienie się celu (wskazówka ważna), albo pojawienie się w przeciwnym miejscu (wskazówka nieważna).

Okazało się, że uwaga rozwija się stopniowo w korze mózgowej – przemieszcza się po mózgu od tyłu do przodu, czyli od obszarów zajmujących się przetwarzaniem wizualnym, aż do tych, które decydują o naszej odpowiedzi – tworząc most między postrzeganiem a działaniem.

Co więcej!

Odkryto mechanizm „inhibicji zwrotu”, który pomaga nam ignorować znane już informacje wizualne, umożliwiając skupienie się na nowych.

Wyobraź sobie, że szukasz wiewiórki na drzewie – dzięki inhibicji zwrotu, gałęzie, które już zbadałeś, nie będą Cię rozpraszać, nawet jeśli się poruszają.

🐿️ Czasem też zdarzy się, że wiewiórka sama będzie zabiegać o naszą uwagę, by… warto zobaczyć poniższym filmie 😉

💡 Fascynujące jest to, jak nasz mózg filtruje i decyduje, co jest godne naszej uwagi, a co można pominąć, pomagając nam nawigować w złożonym świecie bodźców.
#3

Czy Netflix pozbawia młodzieży empatii bólu?

Analizując popularne seriale i filmy, można zauważyć, że ból – fizyczny aspekt cierpienia – jest obecny niemal na każdym kroku, lecz rzadko kiedy przedstawiany jest w sposób, który promuje empatię i zrozumienie.

🔎 Niedawne badania przeprowadzone przez zespoły naukowców z Kanady i Wielkiej Brytanii pokazały, jak często młodzież jest eksponowana na sceny bólu podczas oglądania ulubionych produkcji filmowych.

Przeanalizowali oni 10 popularnych filmów i seriali wśród młodzieży z udziałem w głównych rolach ich rówieśników jak: „Stranger Things”, „Enola Holmes” czy „To All The Boys I’ve Loved Before”.

👉 10,24 – tyle epizodów bólu przypadało średnio na godzinę oglądania serialu, z czego większość stanowi ból wynikający z przemocy i urazów.

Jednak!

🚨 O wiele bardziej znaczące jest to, jak postacie reagują na cierpienie – często z brakiem empatii, krytyką lub humorem.

🎞️ Stereotypowe cliché?

Badanie ujawniło również, że 👨🦱 chłopcy są częściej przedstawiani jako osoby doświadczające bólu oraz jako ci, którzy przychodzą z pomocą, podczas gdy 👩 dziewczyny częściej są pokazywane jako bardziej emocjonalne w odpowiedzi na czyjś ból.

💡 Dlaczego to jest tak ważne?

Media mają potężny wpływ na kształtowanie postaw i emocji – zwłaszcza wśród nastolatków. Przedstawienie bólu i reakcji na niego w taki sposób może wpływać na nasze postrzeganie cierpienia innych i naszą zdolność do empatii.

Dr Noel podsumowuje badanie słowami:

Chcę, aby Netflix potraktował to poważnie i był podekscytowany i zainspirowany możliwością bezpośredniego wpływu na miliony dzieci na całym świecie. Mają monumentalną okazję, aby wpłynąć na współczucie i człowieczeństwo, które widzimy w naszych dzieciach i naszym przyszłym świecie.

Niezależnie, czy mówimy tu o Netflix, HBO (Max), Apple TV, Disney czy Instagramie, TokToku lub innych SM. Jeśli chcemy, by nasze dzieci doczekały „najlepszego możliwego jutra”, to musimy budować świat, gdzie media nie tylko bawią, ale także uczą i inspirują do większej empatii i zrozumienia.

Na koniec dnia – o przyszłości decyduje to, jak siebie nawzajem traktujemy jako ludzie.

#4

Nie rozpoznasz AI nawet mając je przed oczami?

Czy AI już „nas przechytrzyło”? Nowe odkrycia w percepcji treści. 🤖✍️

Czy zastanawiasz się czasem, czy artykuł, który czytasz lub grafika,, którą podziwiasz zostały wygenerowane przez AI?

Zapewne tak, jednak…

… wiele razy nie zastanawiając się nad tym przypisujesz działo AI ludzkiej ręce.

Jak często?

Częściej niż myślisz.

Nasze ostatnie badanie Neuroinsight Lab (by SeeWidely.com – Odkryj moc (neuro)nauki 🧠) dostarcza odpowiedzi, które mogą zaskoczyć.

🔎 W badaniu uczestnicy próbowali rozpoznać, czy treści są dziełem AI czy ludzkich twórców. Wydaje się proste, prawda?

A co mówią wyniki?

W zaledwie 56% przypadków badani byli w stanie poprawnie wskazać, czy autorem jest człowiek czy AI. To praktycznie jak zgadywanie w rzucie monetą 🪙

Jednak!

Przy treściach wygenerowanych tylko przez AI skuteczność ich rozpoznawania spadała do 51%!

Gdy natomiast treści były jedynie stworzone przez ludzi, skuteczność rosła do 65% – czyli jednak mamy ten „human touch” 😉

Czy jesteśmy zatem jeszcze w stanie odróżnić „dzieło maszyny” od „dzieła człowieka”?

W większości przypadków nie.

I ma to kolosalne konsekwencje, które mogą całkowicie zniweczyć Twoją pracę…

…ale o tym w kolejnych publikacjach i oczywiście w pełnym raporcie z neurobadań:

„Człowiek vs. AI: Czy AI przekroczyło granice ludzkiej percepcji?”

dostępnym teraz bezpłatnie na:

ai.neuroinsightlab.pl

#5

Geometryczna tajemnica „umysłu” AI - czyli dlaczego AI jest tak zdumiewająco skuteczne? 🧠

To pytanie, które nurtuje wielu z nas, zwłaszcza gdy zastanawiamy się, jak technologia ta potrafi z łatwością odpowiadać na nasze pytania, rozpoznawać obrazy, przewidywać tendencje rynkowe, czy nawet diagnozować choroby lepiej niż niektórzy specjaliści.

Sekret tkwi w… geometrii informacyjnej!

🔎 Naukowcy z University of Pennsylvania wraz z Cornell University przeprowadzili fascynujące badanie, pokazujące, że mimo astronomicznej złożoności sieci neuronowych, proces ich uczenia jest niespodziewanie jednorodny i prostszy niż się wydawało.

Czyżbyśmy znaleźli złoty środek AI?

Wyobraź sobie zadanie klasyfikacji zdjęć psów i kotów.

Mógłbyś / Mogłabyś użyć wąsów do ich rozróżnienia, a ja kształtu uszu.

Różne sieci neuronowe mogą wykorzystywać różne cechy obrazów.

Co jednak zaskakujące, naukowcy odkryli, że wszystkie one podążają podobną ścieżką uczenia – niezależnie od rozmiaru, architektury czy metody treningu.

W świecie niewyobrażalnej złożoności kluczem jest… prostota?

Trening AI to jak nawigacja w niewyobrażalnie złożonym labiryncie… miliardach wymiarów. Jednak wszystkie sieci neuronowe zdają się podążać tą podobną, stosunkowo prostą ścieżką.

Czy to nie brzmi jakby AI znalazło szybką drogę przez metaforyczny labirynt?

🔥 To odkrycie sugeruje, że proces optymalizacji w głębokim uczeniu jest w gruncie rzeczy nisko wymiarowy.

Oznacza to, że potencjalnie możemy opracować bardziej efektywne algorytmy szkoleniowe, które będą wymagały znacznie mniej zasobów.

Marzenie o szybkim i tanim trenowaniu sieci neuronowych do rozpoznawania obrazów, przewidywania trendów lub pomocy w diagnozowaniu może być bliższe realizacji niż myśleliśmy!

Czy to przełom, który pozwoli nam osiągnąć nowe horyzonty w AI?

Czas pokaże, ale jedno jest pewne: nasze podróże w głąb „umysłów” maszyn stają się coraz bardziej fascynujące.

#6

[Komentarz dla Puls Biznesu] Reklama online: trendy i wyzwania dla firm

Na łamach Puls Biznesu jakiś czas temu miałem przyjemność podzielić się perspektywą NeuroNaukową w artykule @Anna Maj – serdecznie dziękuję za zaproszenie! Cały artykuł można przeczytać pod poniższym linkiem: https://www.pb.pl/reklama-online-trendy-i-wyzwania-dla-firm-1208813

Anna Maj: Jak wykorzystać aspekt psychologiczny w tworzeniu skutecznej reklamy online? Co podkreślać w komunikacji, co pomijać? Jakie zauważa Pan najczęstsze błędy w tym obszarze – czyli dlaczego moje reklamy nie przynoszą klientów?

Marcin P. Stopa: Widzimy tak dużo reklam, że nauczyliśmy się je ignorować i pomijać. Kluczem do umysłu klientów jest zawsze uwaga, jej odpowiednie przyciągnięcie i utrzymanie daje jedynie pewne efekty.

Aby skutecznie to robić, nie trzeba „krzyczeć najgłośniej” reklamami, a wystarczy odpowiednio zbudować wartość, odwołać się do ciekawości i skojarzeń, by dać mózgowi powód do podążania za naszym przekazem.

Marka to nic innego jak sieć połączeń neuronowych skojarzeń z produktem czy usługą i aby była silna w umyśle klienta, by była pamiętana i przywoływana w momencie podejmowania decyzji zakupowej, musi być świadomie i skutecznie budowana przez komunikację marketingową. […]

AM: Które kanały reklamowe są obecnie i będą w najbliższym czasie najbardziej opłacalne i dlaczego?

MS: Te, w których możemy przyciągnąć i utrzymać uwagę klientów, równocześnie będąc w odpowiednim otoczeniu kontekstowym. […] Grunt to zastanowić się, w jakim kontekście chcemy pokazywać i przypominać się klientom, tak by być jak najbliżej ich decyzji zakupowej. Idealnie jeśli nasze rozwiązanie może być pokazane w kontekście możliwe jak najbliżej skojarzeniowym dla problemu czy zadania do wykonania przez klienta – to zdecydowanie sprawi, że maksymalnie wykorzystamy możliwości dotarcia danym kanałem.

AM: Jak według Pana powinna wyglądać prawidłowo opracowana reklama, która będzie miała przełożenie na konwersję?

MS: Musi być dopasowana do percepcji klientów oraz sposobu, w jaki mózg przetwarza informację i podejmuje decyzje.

Na początku musi przyciągnąć uwagę, by w ogóle została przetworzona świadomie, następnie musi utrzymać uwagę, dając wartość, zaciekawiając czy też sprawiając, że klient zacznie o niej aktywnie myśleć. To pozwala na zaplanowanie, jak chcemy budować markę w umyśle, czyli z czym chcemy, by się kojarzyła. Im większą i silniejszą sieć skojarzeń zbudujemy, tym łatwiej klientowi będzie przypomnieć sobie markę w momencie podejmowania decyzji zakupowej.

Finalnie chodzi o to, by reklama zbudowała połączenie z kontekstem decyzji zakupowej tak, by klient, myśląc o jej wybraniu, czuł, że wybiera najpewniejsze rozwiązanie pozwalające zminimalizować zagrożenie złego wyboru.

Po więcej, zapraszam do lektury artykułu, gdzie swojego eksperckiego komentarza udzieliły również Anna Ledwoń-Blacha i Alina L.

 

Co w następnym wydaniu?

  • Jak fentanyl wpływa na mózg? Dlaczego zamienia ludzi w zombie?
  • Jak muzyka wpływa na Twój mózg podczas pracy w skupieniu?
  • Samozachwyt czy autoumniejszanie? – wybierz dobrze.
  • … i jeszcze więcej 😉

Chcesz zwiększyć skuteczność w swojej firmie, dzięki najnowszej wiedzy z zakresu neuronauk i neuromarketingu?

Zapraszam do NeuroinsightLab.pl, gdzie:

Realizujemy badania neuromarketingowe – odkrywając to, co niewidzialne, aby być bliżej percepcji klientów. Dostarczamy praktyczne wskazówki dla biznesu, które pomagają w optymalizacji strategii, zwiększając skuteczność marketingu i sprzedaży, a także ulepszając projektowanie produktów, usług i interfejsów w zgodzie z rzeczywistymi potrzebami i oczekiwaniami klientów.

Pomagamy budować strategię opartą o najnowszą wiedzę z neuronauk i neuromarketingu – prowadzimy konsultacje i projekty doradcze, podczas których pomagamy firmom wykorzystać w praktyczny sposób zdobycze neuronauki i wdrożyć wiedzę o tym, jak działa mózg.

Edukujemy – prowadzimy dedykowane szkolenia, warsztaty i webinary, a także zbieramy najbardziej aktualną i wyselekcjonowaną wiedzę na:

Zastanawiasz się, jak NeuroNauka może pomóc Twojej firmie? Omówmy to podczas bezpłatnej konsultacji – wystarczy, że zarezerwujesz dogodny dla siebie termin na stronie: umow.NeuroinsightLab.pl

Gdzie ostatnio można było mnie usłyszeć?

O mnie:

Marcin P. Stopa

Jestem ekspertem w wykorzystaniu neuronauki i NeuroTechnologii w biznesie, marketingu, HR oraz badaniach konsumenckich.

Jako Head of NeuroResearch w Neuroinsight Lab wykorzystuję najnowocześniejsze narzędzia takie jak EEG i eye-tracking wspierane przez AI do identyfikacji nieuświadomionych insightów konsumenckich. Celem mojego zespołu w Neuroinsight Lab jest dostarczanie rzetelnej wiedzy o mechanizmach ludzkiego umysłu, która zapewnia klientom przewagę konkurencyjną i sukces rynkowy. W ten sposób umożliwiamy firmom korzystanie z przewagi, którą mają takie firmy jak Apple, Microsoft, TikTok, Google, Procter and Gamble i nie tylko.

Jestem także współtwórcą Platformy NanoLearningowej SeeWidely.com umożliwiającej efektywny rozwój kompetencji pracowników w zaledwie 5 minut dziennie, która w 2023 r. została wyróżniona, zdobywając tytuł HR TECH Changer przyznawany przez Polskie Forum HR w partnerstwie z Pracuj Ventures. Dzięki implementacji zdobyczy (neuro)nauki SeeWidely.com wywiera pozytywny wpływ na sektor HR, rozwijając już ponad 300 organizacji, w tym topowe firmy z GPW i S&P500

Wierzę, że jednym z podstawowych celów naszego pokolenia jest stworzenie rozwiązań usprawniających nasze możliwości poznawcze, tak potrzebne do sprawnego funkcjonowania w coraz bardziej złożonym świecie.

Chętnie dzielę się swoją wiedzą o NeuroTechnologii, mózgu, praktycznym zastosowaniu neuronauki w marketingu, biznesie i na co dzień. Występowałem na scenach między innymi Mobile Trends for Experts, SAP Lab, Linkedin Local, IKEA Industry, Virtual Summit, DIMAQ, TXB.digital.

W skrócie: wykorzystuję i przekuwam wiedzę o funkcjonowaniu mózgu w praktyczne i efektywne rozwiązania biznesowe.

Zobacz, jak wdrażamy neuronaukę w biznesie w NeuroinsightLab.pl

Spodobał Ci się artykuł?
Wiedza jest po to, by się nią dzielić:

Źródła:

#1

[1] Nota informacyjna od Tony Moran – Uniwersytet w Birmingham. Wyniki pojawią się w Trends in Cognitive Science

#2

[2] Seidel Malkinson, T., Bayle, D.J., Kaufmann, B.C. et al. Intracortical recordings reveal vision-to-action cortical gradients driving human exogenous attention. Nat Commun 15, 2586 (2024). https://doi.org/10.1038/s41467-024-46013-4

[3] Sitt, J., et al. (2024). “Intracortical recordings reveal Vision-to-Action cortical gradients driving human exogenous attention.” Preprint, DOI:10.1101/2021.01.02.425103.

#3

[4] Cormier, Allisona; Mueri, Kendraa; Pavlova, Mariaa; Hood, Annab; Li, Queeniea; Thurston, Idiac; Jordan, Abbied; Noel, Melaniea, The sociocultural context of adolescent pain: portrayals of pain in popular adolescent media. PAIN ():10.1097/j.pain.0000000000003216, March 27, 2024. | DOI: 10.1097/j.pain.0000000000003216

#4

[5] Neuroinsight Lab (by SeeWidely). „AI vs. Człowiek: Czy AI przekroczyło granice ludzkiej percepcji?”, Raport z Neurobadań, 2024, red. Marcin P. Stopa, dostęp: ai.neuroinsightlab.pl

#5

[6] Mao, J., Griniasty, I., Teoh, H. K., Chaudhari, P. (2024). The training process of many deep networks explores the same low-dimensional manifold. Proceedings of the National Academy of Sciences, 121(12), e2310002121. https://doi.org/10.1073/pnas.2310002121

#6

[7] Puls Biznesu (2024) Reklama online: trendy i wyzwania dla firm, https://www.pb.pl/reklama-online-trendy-i-wyzwania-dla-firm-1208813

 

Rozmowa czy e-mail?
Chcesz dowiedzieć się jak neurobadania mogą pomóc w Twojej organizacji? Skontaktuj się z nami, używając formularza lub od razu zarezerwuj 30-minutową rozmowę w dogodnym dla siebie terminie.

Skontaktuj się z nami:





    Aby wysłać wiadomość musisz zaakceptować politykę prywatności.

    biuletyn neuroefektywnie