Jak oszukuje Cię mózg, Przeciwieństwo ciekawości, Dlaczego pamiętamy marki
SeeWidely/ 7 czerwca, 2023/ NeuroEfektywnie
Sprawdź, jak oszukuje Cię mózg | Przeciwieństwo ciekawości | Dlaczego pamiętamy marki?
Head of NeuroResearch @ Neuroinsight Lab by SeeWidely
Co w nowym wydaniu?
👁️ Sprawdź, jak oszukuje Cię mózg 🧠
🔥 Co jest przeciwieństwem ciekawości?
🎯 Dlaczego pamiętamy jedne marki, a inne nie?
Zapraszam do nowego wydania biuletynu NeuroEfektywnie 🧠 – owocnej i przyjemnej lektury 🙂
Sprawdź, jak oszukuje Cię mózg 🧠
Na początek małe wyzwanie 😉
1 animacja i aż 3 możliwe iluzje.
- Śledź oczami ruch różowej kropki, by po chwili zobaczyć tylko kolor różowy 💞
- Spójrz na czarny znak + na środku, a po chwili poruszająca się kropka zmieni kolor na zielony 🟢
- Skup swój wzrok i uwagę na czarnym znaku + w centrum, a po chwili różowe kropki zaczną znikać i pozostanie jedynie krążąca zielona 🪀
Skąd tak wiele iluzji? 👀
Nasz mózg trochę nas oszukuje w kwestii tego, co widzimy.
Świadomie przetwarzamy tylko obraz wielkości 2-złotówki, więc bardzo łatwo o to, by mózg wprowadził nas przypadkiem w błąd.
Gdy to zauważymy, mówimy na to iluzja 🧠
Gdy tego nie zauważamy, mówimy na to życie 😉
🧠🔥 Co jest przeciwieństwem ciekawości?
Neuronauka pokazuje, że odpowiedź na to pytanie jest o wiele ciekawsza niż możesz nawet przypuszczać 😉
Zacznijmy od początku!
Ciekawość pojawia się za każdym razem, gdy mózg trafia na lukę pomiędzy tym, co już wie i jest mu znane, a tym, co chcielibyśmy się dowiedzieć.
W każdej sekundzie dokonujemy wyboru pomiędzy setkami możliwych czynności, które będziemy wykonywać. Część z nich pozwoli nam wypełnić tę lukę, zdobywając użyteczne dla nas informacje – i tutaj wchodzi ciekawość.
👉 Zadaniem ciekawości jest „utrzymywać ciśnienie” na zdobywanie nowej wiedzy. Jest istnym regulatorem mózgu, który ma nas popychać w stronę tego, co nieznane, ale może być użyteczne.
I tutaj dobijamy do jej przeciwieństwa.
Co, jeśli nie ma tej luki, jeśli już znamy odpowiedzi?
To trochę tak jakbyśmy trafili na lekcję matematyki dla 2-klasistów.
Co zapewne będziemy robić?
Nudzić się – to jest przeciwieństwem ciekawości. Nuda odstręcza nas od tego, co znane i od dziedzin, które jak wynika z naszego doświadczenia, niekoniecznie dostarczą nam możliwości do nauki. Nasz mózg po prostu nie widzi w tym nagrody, więc zanudza nas, tak abyśmy nie brnęli w rzeczy nam już znane.
💊 W takim razie, czy istnieje lekarstwo na nudę?
Tak, ciekawość. Wystarczy zacząć eksplorować i dać okazję naszemu mózgowi do znalezienia czegoś, co rozbudzi w nas ciekawość, a wtedy jedno jest pewne – nie będziemy się nudzić 🙂
Czy jest sposób na to, żeby sprawdzić, czy wzbudziliśmy ciekawość u innych? 👀
Robi się to między innymi za pomocą EEG i eye-trackingu, o czym więcej można przeczytać i zobaczyć na naszej stronie Neuroinsight Lab: http://neuroinsightlab.pl
Chcesz dowiedzieć się więcej ciekawych rzeczy na temat NeuroMarketingu? Koniecznie dołącz do grona 1800 osób subskrybujących biuletyn Gabi Lupa – NeuroMarketing pod lupą
🧠🎯 Dlaczego pamiętamy jedne marki, a inne nie?
Jak sprawić, aby Twoja marka została zapamiętana przez klientów na dłużej? Jakie wskazówki dają odkrycia neuronauki?
Dzisiaj będzie o mechanizmach uczenia się, zapamiętywania i kluczu do sukcesu, czyli kampanii przypominającej.
Co zrobić, jeśli chcemy zbudować trwałe skojarzenie czy reprezentacje w umyśle odbiorcy? Zasadniczo najprościej ujmując mamy trzy opcje:
1️⃣ Zbudować ogromną skrajną emocję – taki mechanizm działa np. z traumami.
2️⃣ Zaskoczyć tak, by mózg odbiorcy musiał zmienić swoje przywidywania dla przyszłych zdarzeń lub uzupełnił lukę informacyjną – to częściej wykorzystywana i bardziej humanitarna opcja.
3️⃣ Przypominać – jak najczęstsza ekspozycja ma ogromny sens, ale(!) jeśli jest świadomie przetwarzana. To znaczy, że nasz odbiorca świadomie kieruje na nią swoją uwagę i rozumie przekaz, który zawiera.
To bezpośrednie metody uczenia się, ale tym razem zastosowane z innej strony.
🧠💡 Nasz mózg uczy się:
1️⃣ Podczas wydarzeń wstrząsających, by ich unikać w przyszłości, jak np. wypadek.
2️⃣ Podczas zaskoczenia – kiedy jego przewidywania są niezgodne z biegiem zdarzeń i musi poprawić swoje predykcje. Wtedy właśnie dowiaduje się czegoś nowego, co pomaga mu sprawniej funkcjonować.
3️⃣ Podczas częstej ekspozycji – gdyż z każdym przywołaniem danego przekazu, marki, produktu, wzmacnia połączenia sieci neuronalnej ją reprezentujące. Im częściej mózg ma z czymś do czynienia, tym ważniejsze to dla niego jest, a dokładniej bardziej użyteczne, bo zakłada, że znowu spotka go w przyszłości.
🗓️ Jaka jest idealna przerwa między kolejnym przekazem? Zależy od tego, na jak długo ma zostać zapamiętane skojarzenie / wiedza / rzecz. Jeśli dana rzecz ma być zapamiętana na:
👉 kilka tygodni – to powinna być przywoływana codziennie.
👉 miesiące – co ok. 6 dni / tydzień.
👉 lata – co ok. 2 miesiące.
[ProTIP]
Ogólna zasada mówi, że jeśli chcemy, aby dana rzecz została zapamiętana na X czasu, to powinniśmy zrobić powtórkę po 20% tego czasu, czyli:
100 dni x 20% = 20 dni
Jeśli przypomnimy się po 20 dniach mamy szanse na zostanie zapmiętanym(-ą) na kolejne 80 dni.
🔥Czy istnieje idealna strategia zapadnięcia na stałe w pamięci odbiorcy?
Optymalnie wyglądałaby ona następująco:
1️⃣ Na początku przypominaj się codziennie.
2️⃣ Wróć później po tygodniu.
3️⃣ Następnie wróć po miesiącu.
4️⃣ Wracaj co roku.
Zaledwie 1x powtórka po kilku tygodniach —> 3x liczba szczegółów, które sobie przypominamy po kilku miesiącach.
🎯 Pamiętaj jednak, że ostateczny sukces zależy od momentu, kiedy odbiorca potrzebuje Twojego produktu lub usługi. Powyższa zasada ma zastosowanie do dowolnego okresu i jest użyteczna, gdy mówimy o budowaniu trwałej reprezentacji w umyśle.
Po więcej podobnych ciekawostek zapraszam na bezpłatny webinar „Neuromarketing: Odkodowując Mózg Klienta” we wtorek, 13.06 o godz. 10:00
Okazja do spotkania
Już w 14.06 w Krakowie będziemy na konferencji „Budowanie zaangażowania w świecie BANI”
Podczas prelekcji Gabi Lupa podzieli się 10 nieznanymi faktami o budowaniu zaangażowania, które zdradzają marketing i neurobadania. Zrozumienie, co kieruje ludzkim zachowaniem jest kluczem do budowania kultury organizacyjnej, która inspiruje, angażuje i motywuje. Ujawnię tajniki połączenia naukowego podejścia z praktycznymi rozwiązaniami, które możesz wykorzystać, aby zwiększyć zaangażowanie i efektywność w swojej organizacji.
Mam nadzieję, że do zobaczenia!
Kiedy? 14.06.2023 godz. 10:00-14:00
Gdzie? Formuła online i stacjonarnie w Krakowie – w Dworku Białoprądnickim, ul. Papiernicza 2, Kraków
Co w następnym wydaniu?
- Chcesz by zapamiętali? 😂 Rozśmiesz ich!
- Jak rozmawiają neurony? Największe badanie odtworzenia mózgu.
- Jak tworzyć przekaz, który zostanie w umyśle odbiorcy?
- i jeszcze więcej ciekawostek 😉
Wspaniałego tygodnia i do usłyszenia w nowym wydaniu!
Marcin P. Stopa
Gdzie ostatnio można było mnie usłyszeć?
- Neuromarketing i marka osobista? – program Twój Branding w telewizji Biznes24 prowadzony przez Bartłomiej Machnik, PhD, EMBAhttps://youtu.be/DAb50jqoZRQ
- 🎁 Jak wykorzystać neuromarketing w biznesie? – Strategiczne Piątki Dawid Czoska – https://youtu.be/yQe887pVt84
- Jak się lepiej skupić – Nieliniowy Michal Dulemba – https://nieliniowy.pl/jak-lepiej-sie-koncentrowac-marcin-stopa-seewidely/
- Loża Ekspertów z Marcinem P. Stopa o neuronauce i jej wpływie – Agnieszka Okońska, MBA – https://www.youtube.com/live/sbYE0NT6uuM?
- Jak neuronauka pomaga w uczeniu się programowania – devmentor.pl– Mateusz Bogolubow – https://youtu.be/Q7rS42tKZBM
Do Twórców i Organizatorów:
Chcesz, żebym wystąpił u Ciebie lub żebyśmy razem zrobili coś niesamowitego – napisz do mnie 🙂
Bądź na bieżąco i subskrybuj za darmo NeuroEfektywnie 🧠
Mamy to! Wszystko gotowe 🙂
Od teraz będziesz już na bieżąco - do napisania! Masz pytania lub coś poszło nie tak? Napisz na kontakt@seewidely.com
Marcin P. Stopa
Specjalizuję się w zakresie neuronauk i ich zastosowań w badaniach biznesowych oraz nauce i rozwoju ludzi dorosłych przez NanoLearning na SeeWidely.com Swoją wiedzę zdobywałem na uczelniach takich jak Uniwersytet Ekonomicznym w Krakowie (socjologia i zarządzanie), Uniwersytet Jagielloński (psychologia), Ecole polytechnique fédérale de Lausanne (komórkowe mechanizmy funkcjonowania mózgu), Johns Hopkins University (badania Funkcjonalnym Rezonansem Magnetycznym) oraz Harvard University (neuronauka).
Wierzę, że jednym z podstawowych celów naszego pokolenia jest zrozumienie funkcjonowania naszego mózgu oraz stworzenie rozwiązań usprawniających naukę kompetencji potrzebnych do sprawnego funkcjonowania w coraz bardziej złożonym świecie.
Zobacz, jak wdrażamy neuronaukę w biznesie w Nauroinsight Lab: neuroinsightlab.pl
Wiedza jest po to, by się nią dzielić:
Źródła:
#1
[1] Józef Bremer, Neuronauka poznawcza. Jak mózg tworzy umysł”
[2] Spillmann, L. (2009). Phenomenology and neurophysiological correlations: two approaches to perception research. Vision Research, 49(12), 1507-1521.
[3] McAnany, J. J., & Levine, M. W. (2007). Magnocellular and parvocellular visual pathway contributions to visual field anisotropies. Vision Research, 47(17), 2327-2336.
#2
[4] Celeste Kidd, Benjamin Y.Hayden, „The Psychology and Neuroscience of Curiosity” https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0896627315007679#bib70
[5] Celeste Kidd., Stevena T. Piantadosiego, Richarda N. Aslina „The Goldilocks Effect in Infant Auditory Attention” https://srcd.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/cdev.12263
[6] Celeste Kidd., Stevena T. Piantadosiego, Richarda N. Aslina „The Goldilocks Effect: Human Infants Allocate Attention to Visual Sequences That Are Neither Too Simple Nor Too Complex” https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0036399
[7] Kang, M. J., Hsu, M., Krajbich, I. M., Loewenstein, G., McClure, S. M., Wang, J. T., & Camerer, C. F. (2009). „The Wick in the Candle of Learning: Epistemic Curiosity Activates Reward Circuitry and Enhances Memory.” Psychological Science, 20(8), 963–973. https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1111/j.1467-9280.2009.02402.x
#3
[8] Bradley R Postle, The cognitive neuroscience of visual short-term memory, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26516631/
[9] Nathan S Rose 1 , Fergus I M Craik, Bradley R Buchsbaum, Levels of processing in working memory: differential involvement of frontotemporal networks, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25313657/
[10] Margaret M. Bradley, Vincent D. Costa, Vera Ferrari, Maurizio Codispoti, Jeffrey R. Fitzsimmons, Peter J. Lang, Imaging distributed and massed repetitions of natural scenes: Spontaneous retrieval and maintenance, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/hbm.22708
- Sprawdź pozostałe artykuły:
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj darmowy newsletter Neuroinsight Lab Blog! Dołącz do +5000 Czytelników i Czytelniczek.
Newsletter Neuroinsight Lab Blog 🧠
Dołącz do +5000 społeczności.
Mamy to! Wszystko gotowe 🙂
Od teraz będziesz już na bieżąco - do napisania! Masz pytania lub coś poszło nie tak? Napisz na kontakt@neuroinsightlab.pl