Mózg zdradza Twoją uwagę | Trendy w NeuroNauce 2024 | przycisk „kup” w mózgu | porządek vs. chaos na biurku | Wydanie 36

SeeWidely/ 14 stycznia, 2024/ NeuroEfektywnie

NeuroEfektywnie 🧠 | Wydanie nr 36
Mózg zdradza Twoją uwagę | Trendy w NeuroNauce 2024 | przycisk „kup” w mózgu | porządek vs. chaos na biurku | Wydanie 36

Mózg zdradza Twoją uwagę | Trendy w NeuroNauce 2024 | przycisk „kup” w mózgu | porządek vs. chaos na biurku | Wydanie 36

Marcin P Stopa SeeWidely 2

Head of NeuroResearch @ Neuroinsight Lab by SeeWidely

Co w nowym wydaniu?

🧠 Jak mózg zdradza jak poradzisz sobie w zadaniach na uwagę?

🔥 Trendy 2024 w NeuroNauce. W którym kierunku zmierzają odkrycia NeuroNauki i jakie będzie to miało implikacje dla biznesu i życia codziennego?

🛒 Czy w mózgu jest przycisk „kup”?

🧹 Dla naszego mózgu lepszy jest porządek na biurku czy może jednak nieład? Co mówią badania?

🗺️ Nowy konferencyjny rozkład jazdy 2024 – gdzie widzimy się na wiosnę?

Zapraszam do nowego wydania biuletynu NeuroEfektywnie 🧠 – owocnej i przyjemnej lektury 🙂

#1

Pokaż mi swój 🧠 mózg, a powiem Ci jak poradzisz sobie w zadaniach na uwagę.

Jak łatwo skupiasz się podczas wykonywania codziennych zadań?

Naukowcy z Yale pod kierownictwem Marvina Chuna, używając danych z rezonansu magnetycznego (fMRI), przewidzieli, jak dobrze ludzie poradzą sobie z zadaniem wymagającym uwagi, analizując tylko ich skany mózgu.

🔬 W badaniu wykorzystano skany mózgu (fMRI) 92 osób wykonujących różne zadania związane z uwagą.

Co ciekawe, zespół Chuna zbudował model, który na podstawie tylko samych skanów mózgu był w stanie przewidzieć, jak dobrze dana osoba poradzi sobie z zadaniami.

🧐 Uwaga ma wiele aspektów – od utrzymywania skupienia, przez dzielenie uwagi, po zdolność przechowywania zadań w pamięci operacyjnej.

Naukowcy stworzyli model, który jest tak wrażliwy, że może 👉 przewidzieć wyniki osób w zadaniach związanych z uwagą, nawet gdy ich mózg jest w stanie spoczynku.

Ciekawostka: Model ten okazał się na tyle czuły, że mógł przewidzieć nawet nasilenie przypadku zaburzenia deficytu uwagi i nadpobudliwości (ADHD).

Ale jak to możliwe? 🤔

Mózg jest siecią połączeń, która nieustannie pracuje, podobnie jak bijące serce. Badacze wykorzystali te skomplikowane wzorce aktywności mózgowej, aby stworzyć swoisty „odcisk palca” zdolności uwagi mózgu.

 

Czy można mierzyć uwagę na żywo w czasie rzeczywistym?

Obecnie by zmierzyć poziom uwagi, np. mierząc skuteczność projektów stron www, opakowań, spotów reklamowych czy innych materiałów marketingowych w Neuroinsight Lab wykorzystujemy do tego zadania mobilne EEG i Eye-tracking.

Dzięki temu możemy dokładnie obserwować i mierzyć, co skutecznie przyciąga uwagę, co ją utrzymuje lub rozprasza, a co po prostu zostało zauważone, ale nieprzetworzone. W ten sposób klienci mogą z łatwością znaleźć to czego potrzebują, a firmy nie muszą przepalać budżetów przez nieintuicyjne projekty i niezrozumiałe kreacje.

🎯 Badania Chuna natomiast pozwalają określić indywidualne możliwości radzenia sobie w zadaniach uwagowych na podstawie fMRI mózgu w stanie spoczynku.

#2

🔥 Trendy 2024 w NeuroNauce.

W którym kierunku zmierzają odkrycia NeuroNauki i jakie będzie to miało implikacje dla biznesu i życia codziennego?

🧠 Pop-Neuro: Popularność vs Fakty

Coraz więcej osób pisze o NeuroNauce, ale nie zawsze idzie za tym rzetelne zrozumienie, co tworzy ryzyko tworzenia mitów i rozpowszechniania zbyt uogólnionych, a nawet nieprawdziwych wniosków.

Mózg to złożony system oddziałujących na siebie milionów zmiennych. Bez odpowiedniej wiedzy na temat tego, jak interpretować wyniki badań NeuroNaukowych, jakie są zasady ich prawidłowego projektowania, analizowania i wnioskowania, istnieje ryzyko błędnej interpretacji tych wyników. Łatwo wpaść w huraoptymistyczne nadinterpretacje.

Z jednej strony social media wymagają krótkiego formatu, z drugiej strony wyjaśnienie czegoś prosto i zwięźle wymaga ogromu wiedzy i zrozumienia.

Im więcej głosów, tym trudniej odróżnić fakt od fikcji 🤔 

Czy moda na NeuroNaukę przyniesie więcej dobrego, popularyzując ten temat, czy dostarczy nam raczej góry mitów, z którą będziemy musieli walczyć przez następne dekady?

👉 Jedno jest pewne – mądrze wybierajmy autorytety w obszarze NeuroNauki.

🧠 Uwago-Centryczność

Rok 2024 to rok, w którym uwaga staje się walutą. Dosłownie. Nie tylko w sensie metaforycznym, ale jako kluczowy element komunikacji z użytkownikiem / klientem.

Nasz umysł jest bombardowany informacjami, więc to, na co zwracamy uwagę, staje się coraz ważniejsze. Firmy prześcigają się, aby przyciągnąć i utrzymywać naszą uwagę, a NeuroNauka staje się ich sekretną bronią. Finalnie nie chodzi o to, by zbombardować klientów wkurzającymi bodźcami, powiadomieniami czy reklamami, a pozwolić im sprawnie pozyskać wszystkie potrzebne informacje w ich podróży zakupowej.

🧠 NeuroTechnologia Plug&Play

🧠 NeuroTechnologia Plug&Play

Na rynku zaczyna pojawiać się coraz śmielej i więcej urządzeń wykorzystujących zaawansowaną NeuroTechnologię pozwalającą na prostą obsługę jak słuchawki z EEG. Ten rok według nieoficjalnych informacji może przynieść nam prawdziwie przełomowe rozwiązania, które wprowadzą NeuroTechnologię pod strzechy.

🧠 NeuroMarketing i NeuroBadania w Biznesie

To kontynuacja trendu z poprzednich lat. Firmy coraz częściej wykorzystują NeuroBadania, aby lepiej zrozumieć zachowania zakupowe i optymalizować strategie sprzedaży.

Dodatkowo sprzęt i metody analizy stają się coraz bardziej mobilne i zaawansowane, pozwalając na szybsze i łatwiejsze zdobycie holistycznego obrazu potrzeb i zachowań klientów opartych na solidnych danych, a nie tylko na intuicji czy niepewnych deklaracjach.

NeuroMarketing (zarówno teoretyczny, jak i w formie NeuroBadań) coraz mocniej zaznacza swoją obecność w polskich firmach. Podczas gdy spora część firm z listy Fortune 500 już na stałe włączyła go do swoich działań, w Polsce wciąż nie jest tak dobrze znany. To ogromna okazja dla wszelkich firm, które wdrożą go na polskim rynku przed swoją konkurencją.

Firmy, które zrozumieją, jak projektować doświadczenia zakupowe oparte na zrozumieniu NeuroNaukowym i rzeczywistych potrzebach będą przodować na rynku. Wykorzystując badania NeuroMarketingowe można precyzyjnie mierzyć reakcje klientów na projekty stron, reklam, opakowań i innych kreacji w celu maksymalizacji pozytywnych doświadczeń zakupowych. Potem pozostanie już tylko gonić konkurencję.

 

Jeszcze poczekamy, ale…

🧠 Rozszerzona Rzeczywistość ze Wskaźnikami Neuronalnymi

Wizualizacja rozwiązania Neuroinsight Lab by SeeWidely z wykorzystanim Apple Vison Pro

To prawdziwa rewolucja! Użytkownicy otrzymują w czasie rzeczywistym informacje o swoim poziomie stresu, uwagi, zaangażowania i przeciążenia poznawczego wraz z inteligentnymi rekomendacjami.

Dodatkowo wyobraź sobie aplikacje lub gry, które dostosowują się do Twojego stanu umysłowego, reagują na Twoje emocje i uczą się wraz z Tobą. To przyszłość nie tylko interakcji człowiek-maszyna, ale także człowiek-mózg.

🧠 Postępy w Leczeniu Chorób NeuroDegeneracyjnych

Jest światełko w tunelu dla osób cierpiących na choroby takie jak Alzheimer czy Parkinson. Badania nad nowymi terapiami i lekami przynoszą nadzieję na skuteczniejsze leczenie. Jest całkiem spora szansa, że w najbliższych latach czeka nas, jeśli nie przełom, to przynajmniej duże udoskonalenie obecnych terapii pozwalających na świadome i pamiętne życie w podczas września życia.

 

Podsumowując, 2024 rok w NeuroNauce zapowiada się jako rok pełen innowacji i wyzwań. Zachęcam do zapisania i sprawdzenia w grudniu, jak bardzo się (nie)myliłem 😉

Jak myślisz, które z tych trendów będą miały największy wpływ na nasze życie?

#3

Czy w 🧠 mózgu jest przycisk „kup”?

Aby rozwikłać sprawę, użyto nowoczesnych narzędzi do neuroobrazowania jak fMRI, a to, co znaleziono za jego pomocą przerosło oczekiwania badaczy.

Zaczęto szukać obszarów odpowiedzialnych za…

…coś łatwiejszego, czyli rozpoznawanie twarzy.

Po miesiącach badań i skanowania mózgu udało się wytropić wzorzec aktywności w obszarze, który od razu szumnie nazwano Wrzecionowatym Obszarem Twarzowym.

Jednak przez kolejne dwie dekady okazało się coś zdumiewającego – obszar ten aktywował się także:

🐦 Przy grafice ptaków – gdy oglądają je ornitolodzy.

🚗 Przy grafikach samochodów – gdy oglądają je fani motoryzacji.

Widzisz, do czego zmierzamy?

Postawiono hipotezę, że obszar ten aktywuje się w reakcji na… wyuczone w rozpoznawaniu obiekty. W tym twarze. I samochody… I ptaszki…

Potem łosoś zepsuł wszystkim NeuroBadania.

Był rok 2008, a jedną z najważniejszych prac w historii neuroobrazowania była ta o nazwie: „Neuronalne korelaty międzygatunkowego przyjmowania perspektywy u martwego łososia atlantyckiego: Argument za poprawką na porównania wielokrotne”.

Jakie zadanie miał badany łosoś?

Nie martwić się (suchar: był martwy – więc nie martwił się)

A tak trochę bardziej poważnie – zadaniem łososia była mentalizacja. Pokazywano mu serię zdjęć przedstawiających ludzi w różnych sytuacjach społecznych o różnym nacechowaniu emocjonalnym. Łosoś miał określić, jakie emocje doświadczyła osoba na zdjęciu.

Cały czas mówimy o rybie. Martwej rybie i przełomie.

Badacze umieścili łososia w MRI i dokonali pomiarów, przeprowadzając późniejszą analizę w myśl obecnie stosowanej przez innych badaczy i… znaleźli aktywacje w mózgu łososia w reakcji na zadanie! Aha! Czyli udowodnili życie pozagrobowe?

Nie. Zdecydowanie nie.

Pokazali, że dokonując pomiarów dziesiątek czy setek tysięcy małych sześcianów (wokseli), stosując te same metody, co wcześniejsi badacze, są w stanie uzyskać tak duży błąd pomiarowy, że nawet martwy łosoś zareaguje na czyjś uśmiech ze zdjęcia.

🚨 Niestety nie była to też dobra informacja dla entuzjastów przycisku „kup”, gdyż ten okazał się być… mitem.

Proces podejmowania decyzji w mózgu jest znacznie bardziej złożony niż mogłoby się wydawać. Nie jest to kwestia aktywacji pojedynczego obszaru mózgu, ale raczej precyzyjnego dostrojenia wielu różnych części.

W rzeczywistości, zamiast jednego „przycisku”, mamy do czynienia ze skomplikowaną siecią aktywności obejmującą wiele obszarów mózgu, które działają razem w różnej kolejności i z różnym natężeniem. To sprawia, że prosty mechanizm „przycisku kupna” jest bardziej mitem niż rzeczywistością. Nasz mózg działa jak zaawansowany panel sterowania z niezliczonymi pokrętłami i przełącznikami, każdy z nich wpływający na ostateczny wybór i decyzję.

Jednak to nie wszystko…

NeuroBadania odsłaniają fascynujące prawidłowości w podejmowaniu decyzji o czym więcej mówię i dzielę się wiedzą na:

👉 AkademiaNeuroMarketingu.pl

Nowa edycja już wystartowała – serdecznie zapraszam!

#4

Dla naszego 🧠 mózgu lepszy jest porządek na biurku, a może jednak nieład? Co mówią badania?

8 stycznia przypada Dzień Sprzątania Biurka, więc nie mógłbym odmówić sobie, aby w związku z tym nie podzielić się z Tobą kilkoma ciekawymi wynikami ze świata nauki 😉

🔎 Naukowcy z Uniwersytetu Princeton wykorzystując fMRI i inne metody odkryli, że po uprzątnięciu biurka nasza zdolność koncentracji potrafi się zwiększyć. Ciągłe szukanie rzeczy lub otaczanie się niepotrzebnymi przedmiotami może nie tylko rozpraszać, ale na dłuższą metę bywa dość wyczerpujące.

🔎 Przestrzeń, w której przebywamy wpływa na nasze zdolności poznawcze, emocje, a także na podejmowane decyzje i relacje z innymi.

🔎 Bałagan potrafi zwiększyć poziom stresu.

🔎 Z drugiej strony, jak pokazuje eksperyment przeprowadzony przez zespół psychologów z Uniwersytetu w Minnesocie badani, którzy mieli za zadanie wymyślić nowe zastosowania dla piłek pingpongowych, generowali więcej pomysłów w bałaganie niż w pomieszczeniu, gdzie panował porządek. Być może jest to sposób na większą kreatywność?

🔎 Jak bałagan czy porządek może wpływać na nasze relacje z innymi? Badani, którzy mieli odgadnąć cechy osobowości badacza na podstawie uporządkowania jego biurka w przypadku, gdy było ono nieco zabałaganione, oceniali go jako mniej sumiennego niż osobę, której biurko było zorganizowane i uporządkowane. Jeśli więc zależy nam, żeby zrobić dobre wrażenie, to może jednak warto wcześniej uprzątnąć swoje miejsce pracy 😉

A Ty, jakie masz sztuczki i triki na organizację biurka?

Daj znać w komentarzu ✍️

#5

Nowy konferencyjny rozkład jazdy 2024 - gdzie widzimy się na wiosnę?

Powoli zbliża się sezon konferencji i już na ten moment mogę potwierdzić swoją obecność i zaprosić Cię do spotkania podczas:

🧠 Konferencja Holisitic Talk – Dobro, Prawda, Humanizm

📍 Bielsko-Biała

🗓️ 17 lutego 2024

Opowiem o tym dlaczego fakty i dane nie przekonują mózgu oraz czym jest prawda dla niego. Na scenie wystąpi ze mną m.in. Daniel Susskind.

Bilety dostępne są tutaj– z kodem [ HTparner24 ] bilet kupisz za 99 zł

 

🧠 CRASH Mondays

📍 Wrocław

🗓️ 19 lutego 2024

oraz

📍 Warszawa

🗓️ 26 lutego 2024

Na dwóch prelekcjach razem z Gabi Lupa opowiemy o NeuroMarketingu i NeuroNauce Konsumeckiej. Więcej informacji już niebawem 😉

 

🧠 Mobie Trends Conference 2024 by ESCOLA | 🤖 AI 📱 Mobile 🖥️ Web | Software Developer

📍 Kraków

🗓️ 21 – 22 marca 2024

Wraz z Gabi Lupa opowiemy o tym „Czy AI przekroczyło granice percepcji klientów? 
Wyniki neurobadań przeprowadzonych z MobileTrends.pl

Bilety są już dostępne tutaj – ceny niebawem wzrosną, więc warto się pośpieszyć 😉

 

🧠 Shopper Marketing Conference 2024

📍 Warszawa

🗓️ 16 maja 2024

Opowiemy z Gabi Lupa o wykorzystaniu NeuroMarketingu w FMCG (choć nie tylko) – szczegóły już niebawem.

 

Kolejne konferencje, na których się pojawię potwierdzę już wkrótce – jak tylko dogram kalendarz 😉 Mam nadzieję, że do zobaczenia i usłyszenia!

Co w następnym wydaniu?

  • Twój 🧠 mózg podpowiada Ci inaczej w sprawie ruchu – dlaczego?

  • 1. urodziny NeuroEfektywnie – zza kulis, sekrety biuletynu, kto go czyta, ile źródeł naukowych w nim skonsolidowałem w 2023 oraz jak po drodze dostałem bana na LI.

  • Gdy Ty wybierasz jogurt, Twój mózg toczy prawdziwą wojnę.

  • Czy nadmierny 😍 optymizm to pułapka myślowa? A może 🤨 pesymizm to cecha ludzi inteligentnych?

  • Czy praca do późna może zrujnować Twoje decyzje 🧠 następnego dnia?
  • … i jeszcze więcej 😉

Wspaniałego tygodnia i do usłyszenia w nowym wydaniu!

Marcin P. Stopa

Chcesz zwiększyć skuteczność w swojej firmie, dzięki najnowszej wiedzy z zakresu neuronauk i neuromarketingu?

Zapraszam do NeuroinsightLab.pl, gdzie:

Realizujemy badania neuromarketingowe – odkrywając to, co niewidzialne, aby być bliżej percepcji klientów. Dostarczamy praktyczne wskazówki dla biznesu, które pomagają w optymalizacji strategii, zwiększając skuteczność marketingu i sprzedaży, a także ulepszając projektowanie produktów, usług i interfejsów w zgodzie z rzeczywistymi potrzebami i oczekiwaniami klientów.

Pomagamy budować strategię opartą o najnowszą wiedzę z neuronauk i neuromarketingu – prowadzimy konsultacje i projekty doradcze, podczas których pomagamy firmom wykorzystać w praktyczny sposób zdobycze neuronauki i wdrożyć wiedzę o tym, jak działa mózg.

Edukujemy – prowadzimy dedykowane szkolenia, warsztaty i webinary, a także zbieramy najbardziej aktualną i wyselekcjonowaną wiedzę na:

Zastanawiasz się, jak NeuroNauka może pomóc Twojej firmie? Omówmy to podczas bezpłatnej konsultacji – wystarczy, że zarezerwujesz dogodny dla siebie termin na stronie: umow.NeuroinsightLab.pl

Gdzie ostatnio można było mnie usłyszeć?

O mnie:

Marcin P. Stopa

Jestem ekspertem w wykorzystaniu neuronauki i NeuroTechnologii w biznesie, marketingu, HR oraz badaniach konsumenckich.

Specjalizuję się w zakresie neuronauk i ich zastosowań w badaniach biznesowych oraz nauce i rozwoju ludzi dorosłych przez NanoLearning na SeeWidely.com Swoją wiedzę zdobywałem na uczelniach takich jak Uniwersytet Ekonomicznym w Krakowie (socjologia i zarządzanie), Uniwersytet Jagielloński (psychologia), Ecole polytechnique fédérale de Lausanne (komórkowe mechanizmy funkcjonowania mózgu), Johns Hopkins University (badania Funkcjonalnym Rezonansem Magnetycznym) oraz Harvard University (neuronauka).

Wierzę, że jednym z podstawowych celów naszego pokolenia jest stworzenie rozwiązań usprawniających nasze możliwości poznawcze, tak potrzebne do sprawnego funkcjonowania w coraz bardziej złożonym świecie.

W skrócie: wykorzystuję i przekuwam wiedzę o funkcjonowaniu mózgu w praktyczne i efektywne rozwiązania biznesowe.

Zobacz, jak wdrażamy neuronaukę w biznesie w Nauroinsight Lab: neuroinsightlab.pl

Spodobał Ci się artykuł?
Wiedza jest po to, by się nią dzielić:

Źródła:

#1

[1] Yoo K, Rosenberg MD, Kwon YH, Lin Q, Avery EW, Sheinost D, Constable RT, Chun MM. A brain-based general measure of attention. Nat Hum Behav. 2022 Jun;6(6):782-795. doi: 10.1038/s41562-022-01301-1. Epub 2022 Mar 3. PMID: 35241793; PMCID: PMC9232838.

[2] Kardan O, Stier AJ, Cardenas-Iniguez C, Schertz KE, Pruin JC, Deng Y, Chamberlain T, Meredith WJ, Zhang X, Bowman JE, Lakhtakia T, Tindel L, Avery EW, Lin Q, Yoo K, Chun MM, Berman MG, Rosenberg MD. Differences in the functional brain architecture of sustained attention and working memory in youth and adults. PLoS Biol. 2022 Dec 21;20(12):e3001938. doi: 10.1371/journal.pbio.3001938. PMID: 36542658; PMCID: PMC9815648.

#3

[3] Gabriela Lupa, Marcin P. Stopa, (2023) Od cegły i łososia do przycisku „kup” w mózgu – webinar https://akademianeuromarketingu.pl/od-cegly-i-lososia-do-przycisku-kup-w-mozgu/

[4] Kanwisher, N., McDermott, J., & Chun, M. M. (1997). The fusiform face area: a module in human extrastriate cortex specialized for face perception. Journal of Neuroscience, 17(11), 4302-4311. https://doi.org/10.1523/JNEUROSCI.17-11-04302.1997

[5] Gauthier, I., Tarr, M. J., Anderson, A. W., Skudlarski, P., & Gore, J. C. (1999). Activation of the middle fusiform ‘face area’ increases with expertise in recognizing novel objects. Nature Neuroscience, 2(6), 568-573. https://doi.org/10.1038/9224

[6] Rossion, B., & Caharel, S. (2011). Human brain electrophysiology of face processing: the sequential neural processing of sensory information. Neuroimage, 57(4), 1127-1137. https://doi.org/10.1016/j.neuroimage.2010.09.018

[7] Haxby, J. V. (2012). Multivariate pattern analysis of fMRI: the early beginnings. Neuroimage, 62(2), 852-855. https://doi.org/10.1016/j.neuroimage.2012.02.044

[8] M. Bennett, A.A. Baird, M.B. Miller, G.L. Wolford, „Neural Correlates of Interspecies Perspective Taking in the Post-Mortem Atlantic Salmon: An Argument for Multiple Comparisons Correction”, Prefrontal.org, 2009, http://prefrontal.org/files/posters/Bennett-Salmon-2009.pdf.

[9] Poldrack, R. A. (2022). Nauka czytania w myślach: Co neuroobrazowanie może powiedzieć o naszych umysłach. Copernicus Center Press.

#4

[10]Sander, E. J., Caza, A., & Jordan, P. J. (2018). Psychological perceptions matter: Developing the reactions to the physical work environment scale.

[11] McMains S, Kastner S. Interactions of top-down and bottom-up mechanisms in human visual cortex. J Neurosci. 2011 Jan 12;31(2):587-97. doi: 10.1523/JNEUROSCI.3766-10.2011. PMID: 21228167; PMCID: PMC3072218.

[12] Saxbe, D. E., & Repetti, R. (2010). No Place Like Home: Home Tours Correlate With Daily Patterns of Mood and Cortisol. Personality and Social Psychology Bulletin, 36(1), 71-81. https://doi.org/10.1177/0146167209352864

[13] Vohs, K. D., Redden, J. P., & Rahinel, R. (2013). Physical order produces healthy choices, generosity, and conventionality, whereas disorder produces creativity. Psychological Science. Retrieved from

[14] Horgan, T. G., Herzog, N. K., & Dyszlewski, S. M. (2019). Does your messy office make your mind look cluttered? Office appearance and perceivers’ judgments about the owner’s personality. Personality and Individual Differences, 138, 370-379.

Rozmowa czy e-mail?
Chcesz dowiedzieć się jak neurobadania mogą pomóc w Twojej organizacji? Skontaktuj się z nami, używając formularza lub od razu zarezerwuj 30-minutową rozmowę w dogodnym dla siebie terminie.

Skontaktuj się z nami:





    Aby wysłać wiadomość musisz zaakceptować politykę prywatności.

    biuletyn neuroefektywnie