(Nie)prawdopodobieństwo sukcesu | nie tylko 5 zmysłów | alkohol a jazda autem | mimikra wiewiórki | Wydanie 28
SeeWidely/ 2 listopada, 2023/ NeuroEfektywnie
(Nie)prawdopodobieństwo sukcesu | nie tylko 5 zmysłów | alkohol a jazda autem | mimikra wiewiórki
Head of NeuroResearch @ Neuroinsight Lab by SeeWidely
Co w nowym wydaniu?
🥸 Mylisz się jeśli chodzi o prawdopodobieństwo Twojego sukcesu. Prawdopodobnie…
🫀Nie tylko 5 zmysłów – jakie jeszcze mamy możliwości percepcji?
🍻 Jak alkohol wpływa na mózg w przypadku prowadzenia pojazdów – wyniki niecodziennego badania
🧠 Ile trwają „okienka” uwagi w nauce i pracy?
🐿️ Nie martw się o wiewiórkę! Nasze zwierzęta mają z nami więcej wspólnego niż przypuszczasz!
Zapraszam do nowego wydania biuletynu NeuroEfektywnie 🧠 – owocnej i przyjemnej lektury 🙂
Mylisz się jeśli chodzi o prawdopodobieństwo Twojego sukcesu. Prawdopodobnie…
Prawdopodobieństwo bywa zdradliwe – zobacz, jak 🧠 mózg je zniekształca.
Dlaczego instynkt podpowiada, że wygrasz w loterii, choć matematyka temu przeczy?
Ryzyko katastrofy lotniczej jest znikome, a jednak są osoby, które i tak boją się latać.
Chorzy częściej zgadzają się na podjęcie terapii, gdy słyszą, że mają 90% szans na wyzdrowienie, niż gdy powie się im, że śmiertelność tej terapii wynosi 10%.
Dlaczego?
Oto jak działa zniekształcona percepcja prawdopodobieństwa.
Ludzka percepcja prawdopodobieństwa, zwłaszcza ekstremalnie małych i dużych wartości, bywa znacząco zniekształcona, prowadząc do potencjalnie ryzykownych decyzji.
Skąd biorą się te zniekształcenia?
Nowe badanie naukowców z Uniwersytetu Nowojorskiego i Pekińskiego wskazuje, że kluczowe są ograniczenia poznawcze ludzkiego mózgu.
Badacze przeprowadzili eksperymenty badające podejmowanie decyzji w warunkach ryzyka oraz oszacowania częstości względnej zdarzeń.
Ich model matematyczny przewiduje zniekształcenia prawdopodobieństwa wynikające z następujących ograniczeń:
👉 Mózg koduje informacje o prawdopodobieństwie na skali logarytmicznej, co powoduje zawyżanie małych szans i zaniżanie dużych.
👉 Zakres reprezentacji jest ograniczony i dynamicznie dostosowuje się do wymagań zadania.
👉 Kodowanie częściowo kompensuje niepewność co do rzeczywistych wartości prawdopodobieństwa.
Badacze tłumaczą: „Podobnie jak mikroskop o zmiennym powiększeniu, mózg może reprezentować szeroki zakres prawdopodobieństw, ale niezbyt dokładnie lub wąski zakres z dużą precyzją”.
Choć zniekształcenia te bywają kosztowne, ludzie radzą sobie najlepiej jak potrafią, biorąc pod uwagę wspomniane ograniczenia.
Wnioski z badania sugerują, że mózg optymalizuje przetwarzanie informacji probabilistycznej mimo tych wszystkich ograniczeń.
Zrozumienie mechanizmów stojących za zniekształceniami prawdopodobieństwa pozwala podejmować lepsze decyzje i osądy o prawdopodobieństwie.
Warto docenić złożoność ludzkiego umysłu i nie lekceważyć pozornych „błędów” w osądach – często są one przejawem optymalizacji w obliczu ograniczeń.
Mózg zawsze wybiera optymalne rozwiązanie…
…nawet jeśli nie jest ono najlepsze.
Chcesz wiedzieć więcej o tym jak działa mózg i co wpływa na decyzje, również te zakupowe? Jak ból płacenia wpływa na motywację zakupu?
Udostępniliśmy już nagrania na Platformie Akademii NeuroMarketingu w 31 modułach. Łącznie z webinarami to ponad 10h konkretnej wiedzy, praktycznych wskazówek, licznych badań i case studies.
Zapraszam 👉 AkademiaNeuroMarketingu.pl
Nie tylko 5 zmysłów, a od 22 do nawet 33 - jakie jeszcze mamy możliwości percepcji? 🧠
Choć powszechnie uważa się, że ludzie mają 5 podstawowych zmysłów, wielu filozofów i neurobiologów debatuje, czy w rzeczywistości nie mamy ich znacznie więcej – od 22 do nawet 33!
Wśród tych mniej znanych zmysłów są między innymi zmysł równowagi, propriocepcja – wyczuwanie położenia części ciała bez patrzenia czy chronocepcja – wyczuwanie upływu czasu.
A to tylko u ludzi! Inne gatunki mają zmysły, których my nie posiadamy, np. zmysł magnetyczny u pszczół.
🔎 Rozważany jest też tzw. szósty zmysł. W niektórych filozofiach indyjskich umysł uznawany jest za szósty zmysł koordynujący 5 podstawowych z innymi zdolnościami umysłu.
Na Zachodzie szósty zmysł utożsamiany jest z pozazmysłowym postrzeganiem – w kulturze celtyckiej znany jako „drugie widzenie”. Uważano, że obdarzeni tym darem potrafili przewidzieć np. czyjąś śmierć.
Czy istnieje jakiś nieznany zmysł poza 5 podstawowymi? Wiele osób opowiada o doświadczeniach, które zdają się temu przytakiwać. Jednak wiara w zdolności paranormalne nie jest konieczna, by sądzić, że nasze postrzeganie wykracza poza fizyczne zmysły.
👉 Jak mówi prof. Antonio Damasio, w podświadomości kryje się wiele warstw umysłu, do których świadomy dostęp jest utrudniony. Stąd nagłe olśnienia czy intuicja.
Naukowcy badają też wpływ psychodelików, np. psylocybiny z grzybów na wywoływanie wizji, które mogą przynosić głębokie przeżycia. Może mają zastosowanie w leczeniu zaburzeń psychicznych, choć niosą też ryzyko.
Podsumowując, choć nasze postrzeganie zdaje się być ograniczone do 5 zmysłów, badania pokazują, że rzeczywistość jest o wiele bogatsza. Nasz umysł potrafi znacznie więcej, niż nam się wydaje na pierwszy rzut oka!
Co myślisz o tych odkryciach? Jakie masz doświadczenia z tym związane?
Jak alkohol wpływa na mózg za kółkiem 🚘?
Co NeuroBadania zdradzają o jeździe pod wpływem alkoholu?
2540 wypadków
2308 rannych
314 ofiar śmiertelnych – tyle co połowa średniej wielkości liceum.
To roczne statystyki wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców.
Jak będąc pod wpływem zmienia się sposób prowadzenia pojazdu?
Postanowiła to sprawdzić JAF – Japońska Federacja Samochodowa korzystając z Eye-trackingu.
W nowoczesnym symulatorze jazdy przebadano 6 osób (3 kobiety i 3 mężczyzn). Uczestnicy jechali trasami miejskimi i górskimi przed alkoholem, zaraz po i nazajutrz.
Wyniki?
Liczba błędów prowadzenia i kolizji wzrosła po alkoholu nawet 8-krotnie!
Obniżone zdolności prowadzenia pojazdów utrzymały się także następnego dnia.
Eyetracking pokazał węższe pole widzenia i częstsze przeoczanie zagrożeń. Uczestnicy rzadziej patrzyli w lusterka, a starali się skupiać na tym, co przed nimi.
Jeden z badanych nie zauważył motocykla i spowodował wypadek.
Następnego dnia połowa badanych wciąż miała problemy z dostrzeganiem pieszych i rowerzystów oraz wąskie pole widzenia.
Alkohol wpływa na zdolność prowadzenia jeszcze rano, zwiększając ryzyko poważnych kolizji, co często bywa bagatelizowane. Jestem zwolennikiem jeszcze większego zaostrzenia kar dla kierowców jeżdżących pod wpływem alkoholu. I nie chodzi o to, że się o nich martwię. Martwię się o ich niewinne ofiary na drodze…
Widzisz jak inne osoby mimo spożycia alkoholu wsiadają za kierownicę?
Zareaguj – prawdopodobnie ratujesz właśnie życie niewinnej postronnej osoby.
🧠 Ile trwają „okienka” uwagi w nauce i pracy?
🔥 Jak maksymalnie je wykorzystać i nie marnować czasu na nieefektywne działania?
O tym co neuronauka zdradza o naszej uwadze i jakie tajemnice odkrywa o mózgu rozmawialiśmy z Dawid Straszak w Podcast Charyzmatyczny.
Zachęcam również do odsłuchania całej rozmowy pod tym linkiem:
[ Nie martw się o wiewiórkę! ]
Nasze zwierzęta mają z nami więcej wspólnego niż przypuszczasz!
Dlaczego słodka wiewiórka symuluje kontuzję?
Kryje się za tym ciekawe zjawisko z obszaru neuronauki i psychologii zwierząt.
Zachowanie wiewiórki to przykład mimikry bólu, czyli symulowania oznak bólu lub kontuzji w celu uzyskania korzyści.
U zwierząt występuje to najczęściej w kontekście relacji rodzinnych np. młode osobniki symulują ból, by skłonić rodziców do opieki. Co ciekawe, przekłada się to też na relacje zwierząt domowych z ludźmi – jakby nie było jesteśmy dla nich często jedyną rodziną 😉
Jeszcze ciekawsze są badania, które pokazują, że zjawisko to występuje tylko u zwierząt społecznych, które mają bardziej złożone umysły. Uważa się, że świadczy to o posiadaniu przez nie tzw. teorii umysłu. Oznacza to zdolność do rozumienia stanów mentalnych innych osobników, ich emocji, intencji czy przekonań.
Wiewiórka z filmiku doskonale wie, jak zachowuje się kontuzjowane zwierzę i jaką reakcję to wywoła u człowieka. Dlatego celowo naśladuje oznaki bólu.
Tym samym nasza futrzasta przyjaciółka daje popis umiejętności poznawczych, które dotychczas przypisywano głównie naczelnym 🐒. Jak widać, zwierzęta mają znacznie większe zdolności, niż nam się wydaje!
Jak myślicie – mamy pewną kandydatkę do Oscara? 😁
Co w następnym wydaniu?
Zalew informacji przytłacza nasz mózg 🤯 Jak sobie z tym radzić? 🧠
Czy ból sprawia, że nie chcemy nagrody?
Dlaczego fakty i dowody nie przemawiają do ludzi?
Popełniasz mniej błędów, automatyzujesz nowe zachowania i działasz sprawniej. To zasługa genialnego systemu “izolacji kabli” w twoim mózgu, czyli otoczki mielinowej 🧠
I jeszcze więcej 😉
Wspaniałego tygodnia i do usłyszenia w nowym wydaniu!
Marcin P. Stopa
Gdzie ostatnio można było mnie usłyszeć?
[Webinary]
Od cegły i łososia do przycisku „kup” w mózgu – webinar z Gabi Lupa akademianeuromarketingu.pl/od-cegly-i-lososia-do-przycisku-kup-w-mozgu
NEURONAUKA: Skup się, odpocznij, ucz się efektywnie i zadbaj o swój mózg – Podcast Charyzmatyczny Dawid Straszak – youtube.com/watch?v=HugPdQrugco
Deklaracje vs. rzeczywistość – co zdradzają neurobadania? – webinar z Gabi Lupaakademianeuromarketingu.pl/deklaracje-vs-rzeczywistosc-co-zdradzaja-neurobadania
Uwaga – jak działa i co przyciąga uwagę klientów – webinar z Gabi Lupa akademianeuromarketingu.pl/uwaga-jak-dziala-i-co-przyciaga-uwage-klientow – youtube.com/watch?v=h9PJsstvVBw
[Podcasty]
Pracuj mądrze, a nie ciężko, czyli o skupieniu i neuronauce w biznesie – podcast Technologicznie ProduktywniPaweł 🧙♂️ Marszalec – youtu.be/8n9OwxftChw
#RODK #236 Marcin P. Stopa – 4 filary efektywnego uczenia się – podcast Rozwój Osobisty Dla Każdego Wojciech Strózik – youtube.com/watch?v=h9PJsstvVBw
Neuromarketing: Odkodowując Mózg Klienta – webinar z Gabi Lupa akademianeuromarketingu.pl/Kurs/odkodowujac-mozg-klienta
Neuromarketing i marka osobista? – program Twój Branding w telewizji Biznes24 prowadzony przez Bartłomiej Machnik, PhD, EMBAhttps://youtu.be/DAb50jqoZRQ
Jak wykorzystać neuromarketing w biznesie? – Strategiczne PiątkiDawid Czoska – https://youtu.be/yQe887pVt84
Jak się lepiej skupić – Nieliniowy Michal Dulemba – https://nieliniowy.pl/jak-lepiej-sie-koncentrowac-marcin-stopa-seewidely/
Loża Ekspertów z Marcinem P. Stopa o neuronauce i jej wpływie – Agnieszka Okońska, MBA – https://www.youtube.com/live/sbYE0NT6uuM?
Biuletyny (newslettery) na LinkedInie – Adrian Gamoń – https://www.youtube.com/live/olPMgYA_BCw
Jak neuronauka pomaga w uczeniu się programowania – devmentor.pl– Mateusz Bogolubow – https://youtu.be/Q7rS42tKZBM
Do Twórców i Organizatorów:
Chcesz, żebym wystąpił u Ciebie lub żebyśmy razem zrobili coś niesamowitego – napisz do mnie 🙂
Marcin P. Stopa
Jestem ekspertem w wykorzystaniu neuronauki i NeuroTechnologii w biznesie, marketingu, HR oraz badaniach konsumenckich.
Specjalizuję się w zakresie neuronauk i ich zastosowań w badaniach biznesowych oraz nauce i rozwoju ludzi dorosłych przez NanoLearning na SeeWidely.com Swoją wiedzę zdobywałem na uczelniach takich jak Uniwersytet Ekonomicznym w Krakowie (socjologia i zarządzanie), Uniwersytet Jagielloński (psychologia), Ecole polytechnique fédérale de Lausanne (komórkowe mechanizmy funkcjonowania mózgu), Johns Hopkins University (badania Funkcjonalnym Rezonansem Magnetycznym) oraz Harvard University (neuronauka).
Wierzę, że jednym z podstawowych celów naszego pokolenia jest stworzenie rozwiązań usprawniających nasze możliwości poznawcze, tak potrzebne do sprawnego funkcjonowania w coraz bardziej złożonym świecie.
W skrócie: wykorzystuję i przekuwam wiedzę o funkcjonowaniu mózgu w praktyczne i efektywne rozwiązania biznesowe.
Zobacz, jak wdrażamy neuronaukę w biznesie w Nauroinsight Lab: neuroinsightlab.pl
Wiedza jest po to, by się nią dzielić:
Źródła:
#1
[1] Zhang, H., Ren, X., & Maloney, L. T. (2022). The bounded rationality of probability distortion. Proceedings of the National Academy of Sciences, 119(6),
[2] Luce, R. D. (1970). Some structural models of the subjective probability scale. Journal of Mathematical Psychology, 7(1), 136–151.
[3] Fiorillo, C. D., Tobler, P. N., & Schultz, W. (2003). Discrete coding of stimulus probability in dopamine neurons. Science, 299(5614), 1898–1901.
[4] Tversky, A., & Kahneman, D. (1992). Advances in prospect theory: Cumulative representation of uncertainty. Journal of Risk and Uncertainty, 5(4), 297–323.
#2
[5] Damasio, A. (2010). Self Comes to Mind: Constructing the Conscious Brain. Pantheon.
[6] Foley, K. (2015). The Sixth Sense: Extrasensory Perception and Paranormal Phenomena. The Rosen Publishing Group.
[7] Jones, S. S. (2019). The Many Senses of the Mind. Academica Press.
[8] Kaku, M. (2014). The Future of the Mind: The Scientific Quest To Understand, Enhance, and Empower the Mind. Doubleday.
[9] McGinn, C. (2004). Mindsight: Image, Dream, Meaning. Harvard University Press.
[10] Parks, A. (2020). The Sixth Sense: Unlocking Your Ultimate Mind Power. HarperCollins.
[11] Ramachandran, V.S. (2011). The Tell-Tale Brain: A Neuroscientist’s Quest for What Makes Us Human. W. W. Norton & Company.
[12] Thompson, T. (2022). The Extra Senses: Perception Beyond the Ordinary. The MIT Press.
[13] Wade, J. (2020). Psychedelics and the Awakening of Consciousness. Park Street Press.
[14] Wyart, V., Webster, W.W., Chen, A.K., Wilson, H.R., McClure, S.M., & Kohn, A. (2016). Subliminal Sense of Number Is Driven by Perceptual Experience and Subject to Adaptation. Psychological Science, 27(6), 877–889.
#3
[15] How JAF used eye tracking to verify the effects of driving under the influence, tobii.com/resource-center/customer-stories/JAF-used-eye-tracking-to-verify-the-effects-of-dui
#5
[16] Mitchell R.W. Mental models of mirror self-recognition: Two theories. New Ideas in Psychology 2002, 20(3): 295-325.
[17] Call J., Tomasello M. Does the chimpanzee have a theory of mind? 30 years later. Trends in Cognitive Sciences 2008, 12(5): 187-192.
[18] Bard K.A. Evolutionary roots of intuitive parenting: Maternal competence in chimpanzees. Early Development and Parenting
- Sprawdź pozostałe artykuły: