Słowo na końcu języka | Prosto w oczy czy na bok? | Tajemnicza choroba niemowląt | Webinar – Neuromarketing: Uwaga | Konkurs | Wydanie 23

SeeWidely/ 22 czerwca, 2023/ NeuroEfektywnie

NeuroEfektywnie 🧠 | Wydanie nr 23

Słowo na końcu języka | Prosto w oczy czy na bok? | Tajemnicza choroba niemowląt | Webinar - Neuromarketing: Uwaga | Konkurs

Marcin P Stopa SeeWidely 2

Head of NeuroResearch @ Neuroinsight Lab by SeeWidely

Co w nowym wydaniu?

🔍 Masz czasem słowo na końcu języka, ale nie możesz go sobie przypomnieć? Co na to neuronauka?

👀 Prosto w oczy czy na bok? 👀 Wyobraź sobie, że masz przygotować grafikę lub reklamę z twarzą aktora…

🚨 Jak zła komunikacja marki doprowadziła do tajemniczej choroby niemowląt w 2003 roku?

🧠 [Bezpłatny webinar] Neuromarketing: Uwaga – Jak działa i co przyciąga uwagę klientów w erze szumu informacyjnego?

🔥KONKURS🔥 

Zapraszam do nowego wydania biuletynu NeuroEfektywnie 🧠 – owocnej i przyjemnej lektury 🙂

#1

🔍 Masz czasem słowo na końcu języka, ale nie możesz go sobie przypomnieć?

🧠 Co na to neuronauka? 🧠

Kto z nas nie zna tego uczucia? 

Czasem słowo jest tak blisko, prawie czujesz, jakby było na końcu języka, ale po prostu nie możesz go wydobyć. To zjawisko nazywane jest tip-of-the-tongue (TOT), a neuronauka ma na ten temat wiele do powiedzenia.

Zwykle, kiedy chcemy przypomnieć sobie słowo, nasz mózg nawiązuje połączenie między tym, co słowo oznacza (semantyka), a tym jak brzmi (fonologia). Jednak podczas TOT ta ścieżka jest jakby zablokowana. To, co wiemy o znaczeniu słowa nie jest wystarczająco silne, by uruchomić dźwięk, który go reprezentuje.

Doświadczenie TOT jest więc wynikiem niekompletnego połączenia pomiędzy semantycznym a fonologicznym składnikiem pamięci.

Świadomość chce wiedzieć, ale podświadomość jej nie chce powiedzieć.

💡 Ciekawą obserwacją w zjawisku tip-of-the-tongue (TOT) jest to, że podczas próby przypomnienia sobie danego słowa, choć nie możemy sobie go przypomnieć na poziomie świadomym, wiemy, że to nie są inne lub podobne słowa. Ta subtelna interakcja między świadomością a podświadomością sugeruje, że gdzieś w głębinach naszych mózgów istnieje prawidłowa ścieżka pamięci, do której nasza świadomość nie ma dostępu.

Badania prowadzone przez R. Brown i D. McNeill wskazują, że podczas TOT, choć nie możemy sobie przypomnieć konkretnego słowa, nasz mózg jednak „wie” jakie to słowo nie jest. W jaki sposób? Okazuje się, że nasza podświadomość ma do czego porównać brakujące słowo. Oznacza to, że jesteśmy w stanie porównać nasze aktualne doświadczenie TOT z poprzednimi doświadczeniami i wykluczyć inne słowa, które nie pasują do kontekstu czy znaczenia, które próbujemy wyrazić.

Korzystając z powyższej idei, możemy zrozumieć TOT jako wynik dynamicznej interakcji między różnymi systemami pamięci. Nasza świadomość ma dostęp tylko do części informacji, podczas gdy podświadomość działa na znacznie głębszym poziomie, porównując i kontrastując różne ścieżki pamięci, aby pomóc nam znaleźć brakujące słowo.

Pamiętaj więc, że nawet kiedy walczysz ze znalezieniem odpowiedniego słowa, Twoja podświadomość nieustannie pracuje, aby Ci pomóc. I zawsze znajduje sposób na przekazanie Ci wiadomości, że jesteś na właściwej drodze, nawet jeśli jeszcze nie dojechałeś(-aś) do celu.

Na koniec, czas na dobre wieści! 

TOT najczęściej zdarza się z rzadkimi słowami. To oznacza, że jeśli doświadczasz tego fenomenu, Twoje słownictwo jest bogate! 

Więc następnym razem, gdy będziesz mieć słowo na końcu języka, pamiętaj, to jest po prostu dowód na to, że Twój mózg pracuje ciężko, próbując nawiązać połączenie między semantyką a fonologią. I nie martw się – to słowo tam jest i w końcu się pojawi także w warstwie świadomej 😉

#2

Prosto w oczy czy na bok? 👀

👉 Wyobraź sobie projekt graficzny lub reklamę z twarzą aktora / aktorki. Którą wersję wybierzesz: gdy patrzy na wprost czy na główny tekst/produkt?

👁️ Jeśli wybierzesz wersję z aktorem / aktorką patrzącym wprost w obiektyw, świetnie – to sposób na przyciągnięcie uwagi!

Gdy ktoś na nas patrzy, to odruchowo patrzymy w oczy tej osoby – to bardzo pierwotny i skuteczny sposób nawiązywania kontaktu.

Uczucie może być też mniej oczywiste – gdy np. wręcz czasem czujemy, że ktoś na nas patrzy, pomimo iż nie widzimy nikogo takiego w obrębie wzroku.

💡 Wniosek: Wzrok z grafiki przyciąga naszą uwagę, jeśli tylko znajdzie się w naszym polu przeszukiwania (czyli jeśli to zauważymy).

Jednak chyba nie oczy sprzedajemy, prawda? 😉

W takim razie zależy nam, by odbiorcy nie patrzyli w oczy osoby z grafiki, lecz aby spojrzeli na część grafiki z produktem czy głównym przekazem.

👁️ Jeśli Twoim wyborem była druga opcja, to idealnie!

Mamy tendencję do patrzenia w miejsce, gdzie ktoś patrzy. Taka nasza ciekawość. W tym przypadku więc wzrok osoby z grafiki skutecznie pokieruje wzrokiem odbiorcy.

OCZYwiście, jeśli przykujemy uwagę bezpośrednim spojrzeniem, to jest szansa, że odbiorcy będą patrzeć na inne elementy obok osoby z grafiki i przejdą przez całą zaplanowaną ścieżkę wzrokową.

Z drugiej strony część osób po prostu popatrzy na aktora / aktorkę i przejdzie dalej, więc spojrzenia na bok w tym przypadku odpowiednio pokieruje ich spojrzenie…

🏆 Która opcja więc zwycięża?

Gdybyśmy tylko mogli sprawdzić, która z nich przyciągnie uwagę odbiorcy i poprowadzi go przez całą ścieżkę wzrokową <Puszcza wirtualne oczko> W Neuroinsight Lab właśnie tym się zajmujemy – łączymy EEG i eye-tracking, by lepiej zrozumieć, gdzie i dlaczego odbiorcy patrzą oraz jakie emocje to wywołuje.

Czy możemy takie coś zrobić dla Ciebie?

Napisz – sprawdzimy 😉

neuroinsightlab.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej ciekawych rzeczy na temat NeuroMarketingu? Koniecznie dołącz do grona 2000 osób subskrybujących biuletyn Gabi Lupa – NeuroMarketing pod lupą

#3

🚨🧠 Jak błędna komunikacja produktowa doprowadziła do tajemniczej choroby niemowląt w 2003 roku…

Izrael. Rok 2003. 

W pewną październikową noc do szpitali w całym kraju zaczynają trafiać niemowlęta z ostrymi objawami neurologicznymi od apatii, wymiotów, zaburzeń wzroku po problemy z utrzymaniem stanu czuwania prowadzącego do śpiączki. 

Sprawa była poważna, tym bardziej że stan dzieci prowadził nawet do kardiomiopatii, która kończyła się śmiercią.

Wszelkie badania wykluczały kolejne przyczyny. 

Kluczowe okazało się przyjęcie 5-miesięcznego niemowlęcia 6 listopada 2003 roku. Podejrzewano u dziecka encefalopatię Wernickego, a wynik badania witaminy B1 (tiaminy), był tak niski, że wręcz niewykrywalny.

To był przełom.

🩺 Lekarze odkryli, że wszystkie niemowlaki łączyła 1 rzecz.

Mleko w proszku Remedia Super Soya 1.

Okazało się, że producent tego mleka kilka miesięcy wcześniej zmienił skład wersji przeznaczonej na rynek Izraelski, przestając dodawać tiaminę (wit. B1) i nie byłoby w tym nic strasznego, gdyby nie to, że nie poinformował o tym klientów, co doprowadziło do niedoboru witaminy B1 u dzieci i spowodowało „tajemniczą chorobę”.

🧠🔥 Tiamina to niezbędna substancja odżywcza potrzebna do funkcjonowania naszego mózgu. Co więcej, nasz organizm nie jest w stanie jej samodzielnie wyprodukować czy magazynować, więc jej jedynym źródłem jest pożywienie.

Lekarze po tym odkryciu przystąpili do szybkiego suplementowania dzieci odpowiednimi dawkami witaminy B1, dzięki czemu opanowali kryzysową sytuację.

Produkt został wycofany ze sklepów, a mieszkańcy Izraela ostrzeżeni, co zakończyło tę nieszczęśliwą historię.

Firma przyznała się do błędu i wypłaciła ponad 100 000 000 dolarów odszkodowania.

🚨 Ta historia to przestroga dla wszystkich, w tym marketerów i przedsiębiorców, przypominająca o konieczności dokładnej kontroli oraz rzetelnej komunikacji zmian produktowych. Jeden błąd może wpłynąć na życie wielu. Sprawdźmy zawsze kilka razy, czy nasze działania są odpowiedzialne i poinformujmy klientów o każdej istotnej zmianie. 

#4

[Bezpłatny webinar]

Neuromarketing: Uwaga - Jak działa i co przyciąga uwagę klientów w erze szumu informacyjnego?

29.06 (czwartek) o 10:00 serdecznie zapraszam Cię na bezpłatny webinar, gdzie przyjrzymy się procesom uwagi i koncentracji, a także omówimy, jak możemy wykorzystać te mechanizmy, aby przyciągnąć uwagę klientów w natłoku informacji. Dowiedz się, jak neurobadania mogą dostarczyć Ci niezbędnych informacji do tworzenia skuteczniejszych strategii marketingowych.

Jak przyciągnąć uwagę konsumentów w natłoku informacji? Jak wygrać walkę o uwagę? Dowiedz się więcej o tym, jak neuromarketing i zrozumienie procesów uwagowych może pomóc Twojej marce skuteczniej komunikować się z klientami. 

Dołącz do nas na bezpłatnym webinarze 👈 kliknij tutaj (lub odbierz nagranie)

Możesz także dołączyć do wydarzenia na Linkedin, podczas ostatniego webinaru zebrało nas zebrało nas się na LI ok. 800 osób! 🎉

🔥KONKURS🔥

Co można wygrać?

3x Diamentowe Bilety na Akademię NeuroMarketingu

3x Darmowe webinary na najciekawsze wg Was tematy

Co wystarczy zrobić?

Zagłosować na najciekawsze tematy – ponad +40(!) propozycji

Odpowiedzieć na parę prostych pytań

Zapraszam serdecznie 👉 konkurs.akademia-neuromarketingu.pl

Co w następnym wydaniu?

  • Reklamy wieczorem mają większą szanse zapamiętania?
  • Nic nie odróżnia najbardziej pamiętnych chwil od zwyczajnych.
  • Uwaga, czyli nowa waluta XXI wieku.
  • Niespodzianka…

Wspaniałego tygodnia i do usłyszenia w nowym wydaniu!

Marcin P. Stopa

Marcin P. Stopa

Specjalizuję się w zakresie neuronauk i ich zastosowań w badaniach biznesowych oraz nauce i rozwoju ludzi dorosłych przez NanoLearning na SeeWidely.com Swoją wiedzę zdobywałem na uczelniach takich jak Uniwersytet Ekonomicznym w Krakowie (socjologia i zarządzanie), Uniwersytet Jagielloński (psychologia), Ecole polytechnique fédérale de Lausanne (komórkowe mechanizmy funkcjonowania mózgu), Johns Hopkins University (badania Funkcjonalnym Rezonansem Magnetycznym) oraz Harvard University (neuronauka).

Wierzę, że jednym z podstawowych celów naszego pokolenia jest zrozumienie funkcjonowania naszego mózgu oraz stworzenie rozwiązań usprawniających naukę kompetencji potrzebnych do sprawnego funkcjonowania w coraz bardziej złożonym świecie.

Zobacz, jak wdrażamy neuronaukę w biznesie w Nauroinsight Lab: neuroinsightlab.pl

Spodobał Ci się artykuł?
Wiedza jest po to, by się nią dzielić:

Źródła:

#1

[1] Brown, R., & McNeill, D. (1966). “The ‘tip of the tongue’ phenomenon”. Journal of Verbal Learning and Verbal Behavior. 5 (4): 325–337. DOI: 10.1016/S0022-5371(66)80040-3

[2] Schwartz, B. L. (1999). “Sparkling at the end of the tongue: The etiology of tip-of-the-tongue phenomenology”. Psychonomic Bulletin & Review, 6(3), 379–393. DOI: 10.3758/BF03214136

[3] Burke, D. M., MacKay, D. G., Worthley, J. S., & Wade, E. (1991). “On the tip of the tongue: What causes word finding failures in young and older adults?” Journal of Memory and Language, 30(5), 542-579. DOI: 10.1016/0749-596X(91)90026-G

[4] Cleary, A.M. (2006). “Relating familiarity-based recognition and the tip-of-the-tongue phenomenon: If I think I’ve seen you before, then perhaps I’m experiencing the tip of my tongue”. Memory & Cognition, 34(1), 150-160. DOI: 10.3758/BF03193386

[5] Metcalfe, J., Schwartz, B.L., & Joaquim, S.G. (1993). “The cue-familiarity heuristic in metacognition”. Journal of Experimental Psychology: Learning, Memory, and Cognition, 19, 851-861. DOI: 10.1037/0278-7393.19.4.851

[6] Kornell, N., & Metcalfe, J. (2006). “Study efficacy and the region of proximal learning framework”. Journal of Experimental Psychology: Learning, Memory, and Cognition, 32, 609-622. DOI: 10.1037/0278-7393.32.3.609

#2

[7] Marcin P. Stopa. Eye-tracking w marketingu – wszystko, co musisz wiedzieć, a czego inni Ci nie powiedzą. Neuroinsight Lab Blog, seewidely.com/marketing-oczami-klienta-eyetracking-w-badaniach-marketingowych/

[8] Case studies z blogu eyetracking.com

#3

[9] Iris Fattal, Naama Friedmann, Aviva Fattal-Valevski, The crucial role of thiamine in the development of syntax and lexical retrieval: a study of infantile thiamine deficiency, https://academic.oup.com/brain/article/134/6/1720/371682

[10] Aviva Fattal-Valevski, Anat Kesler, Ben-Ami Sela, Dorit Nitzan-Kaluski, Michael Rotstein, Ronit Mesterman, Hagit Toledano-Alhadef, Chaim Stolovitch, Chen Hoffmanna, Omer Globus, Gideona Eshela, Outbreak of life-threatening thiamine deficiency in infants in Israel caused by a defective soy-based formula, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15687431/

[11] Michael Shnaid, Daniel Hartmann, CAST analysis of the 2003 critical baby food disastrous event in Israel, http://psas.scripts.mit.edu/home/wp-content/uploads/2017/04/Daniel-Hartmann_CAST-Of-The-2003-Critical-Baby-Food-Disastrous-Event-In-Israel.pdf

#4

[12] Gabriela Lupa, Marcin P. Stopa Neuromarketing: Uwaga – Jak działa i co przyciąga uwagę klientów w erze szumu informacyjnego? https://seewidely.com/webinar-neuromarketing-uwaga-jak-dziala-i-co-przyciaga-uwage-klientow-w-erze-szumu-informacyjnego/

Rozmowa czy e-mail?
Chcesz dowiedzieć się jak neurobadania mogą pomóc w Twojej organizacji? Skontaktuj się z nami, używając formularza lub od razu zarezerwuj 30-minutową rozmowę w dogodnym dla siebie terminie.

Skontaktuj się z nami:





    Aby wysłać wiadomość musisz zaakceptować politykę prywatności.

    biuletyn neuroefektywnie