Wspieranie vs zadanie, od emocji do drona w EEG, kawa a zakupy, pozytywy negatywnego nastroju
SeeWidely/ 9 kwietnia, 2023/ NeuroEfektywnie
Wspieranie vs zadanie, od emocji do drona w EEG, kawa a zakupy, pozytywy negatywnego nastroju, kulisy biuletynu
Head of NeuroResearch @ Neuroinsight Lab by SeeWidely
Co w nowym wydaniu?
🙌 To, jaki styl komunikacji wybierzemy wpływa na naszą reputację i nowe szanse projektowe – na co postawić według wyników badań?
🧠 Od emocji do drona – 11 niesamowitych zastosowań EEG – o części nawet nie śniłeś(-aś)!
🙄 Bycie w złym nastroju pomaga w lepszym wykonywaniu pracy?
☕ Wybierasz się na zakupy? Dla dobra Twojego portfela lepiej nie pić kawy przed wyjściem…
🎙️ [Zapis Live] Biuletyn na LinkedInie – Od 0 do 4500 Czytelników i Czytelniczek, czyli jak zbudowałem biuletyn, by dzielić się wiedzą, mówić o trudnych tematach w prosty sposób i popularyzować neuronaukę w Polsce
Zapraszam do nowego wydania biuletynu NeuroEfektywnie 🧠 – owocnej i przyjemnej lektury 🙂
🙌 Czy wiesz, że sposób, w jaki mówisz w swoim zespole...
…może mieć ogromny wpływ na to, jak będziesz postrzegany(-a) i jakie będziesz mieć szanse na bycie wybranym(-ą) do nowych projektów?
W artykule Melissy Chamberlin z Iowa State University jej zespół pokazuje, jak dwie różne formy komunikacji dotyczącej problemów związanych z pracą kształtują reputację i wpływają na tworzenie zespołów do wykonywania krótkoterminowych projektów.
Z badań wynika, że osoby stosujące:
🤝 komunikację wspierającą (supportive voice) – budują zaufanie i chęć współpracy oraz mają większe szanse na wybranie do zespołów zadaniowych. Wzmacnia ona silne relacje interpersonalne, co wpływa na zdolność zespołu do komunikacji i koordynacji działań.
💪 komunikację zadaniową (challenging voice) – są uważane za ekspertów ze względu na kwestionowanie status quo i proponowanie pomysłów na różne ulepszenia. Jednak równocześnie może to budować obraz osoby konfliktowej i krytykującej.
Podsumowując wnioski z badań, idealnie byłoby posiadanie obu rodzajów komunikacji, jednak wybierając między nimi dwoma, to komunikacja wspierająca jest silniejszym czynnikiem tworzenia zespołów.
🔥 Dlatego tak ważne jest, aby pełniąc rolę lidera(-ki), tworzyć przestrzeń dla komunikacji wspierającej i nagradzać osoby w zespole, które ją stosują. Nasze sposoby komunikacji w miejscu pracy mają silny wpływ na tworzenie zespołów i naszej kariery.
💡 Warto rozważyć, czy nasza komunikacja jest bardziej „wyzwaniowa” czy „wspierająca” i zastanowić się, w jaki sposób możemy ją dostosować, aby wspierać wyznaczone cele i budować pozytywne relacje z innymi.
🧠 🚀 Od emocji do drona - 11 niesamowitych zastosowań EEG - o części nawet nie śniłeś(-aś)!
Czy da się „wyczytać stan emocjonalny”, który nawet nie jest uświadomiony?
Czy można sterować dronem albo samochodem za pomocą myśli?
A czy możliwe jest zobaczenie momentu połączenia kropek jeszcze zanim dotrze do nas, że właśnie nas olśniło?
Od ostatniego tygodnia często słyszę pytania, a co w ogóle jest możliwe z wykorzystaniem tego czegoś na głowie, które służy jako EEG. To urządzenie mierzy kilkaset razy na sekundę aktywność elektryczną neuronów dostarczając sygnały aktywności mózgowej, które następnie są przetwarzane przez Sztuczną Inteligencję i przetwarzane na neuro-korelanty – dzięki temu możemy robić i dowiadywać się niesamowitych rzeczy. Jakich?
👉 Oto lista 11 ciekawych rzeczy, które umożliwia EEG:
😍 Rozpoznawanie emocji – możemy mierzyć poziom emocji takich jak ekscytacja, zainteresowanie, stres i wiele więcej. Daje to nie tylko ogromne możliwości w marketingu czy biznesie, ale także w pracy nad efektywnością osobistą.
🚙 Sterowanie dronem czy nawet samochodem – EEG może stanowić interface komputer – mózg i może być wykorzystane do sterowania elektroniką, a nawet zostać zintegrowane z ChatGTP, o czym opowiem innym razem 😉
🎵 Badanie procesów twórczych – EEG może pomóc w badaniu procesów twórczych, na przykład podczas tworzenia muzyki lub pisania. Istnieją nawet rozwiązania pozwalające osobom z niepełnosprawnościami malować z użyciem EEG.
🖥️ Ocena doświadczeń użytkownika – pozwala na wysoką jakościowo ocenę doświadczeń użytkownika podczas korzystania z różnych urządzeń, aplikacji, produktów czy usług.
🦾 Bioniczne kończyny – pozwala na sterowanie bionicznymi protezami, np. rąk.
🚀 Poprawa efektywności pracy – jest nieocenione w identyfikowaniu elementów wpływających na efektywność czy identyfikowanie momentów, w których pracownik jest najbardziej produktywny.
🛡️ Bezpieczeństwo – pozwala na identyfikację wzorców aktywności mózgu i poprawę bezpieczeństwa np. w lotnictwie, aeronautyce czy wojsku.
🛒 Badanie reakcji konsumentów – EEG może pomóc w badaniu reakcji konsumentów na różne bodźce marketingowe, takie jak reklamy, opakowania produktów czy nazwy marek.
🚦 Badanie wypadków drogowych – pozwala lepiej zrozumieć przyczyny wypadków drogowych, na przykład przez badanie poziomu uwagi kierowców.
🎮 Interaktywna rozrywka – można wykorzystać je do stworzenia gier i zabawek interaktywnych, które reagują na aktywność mózgu gracza.
💡 Poprawa funkcji poznawczych – dzięki EEG możemy doskonalić kontrolę nad uwagą czy też bardziej świadomie podchodzić do stresu.
Podsumowując, możliwości z obecną technologią jest ogrom i wciąż wymyślamy nowe zastosowania 😉
A Ty, co chciał(a)byś sprawdzić / przetestować w pierwszej kolejności, gdybyś miał(-a) EEG na całą dobę?
🙄 Bycie w złym nastroju pomaga w lepszym wykonywaniu pracy?
Choć to pytanie na początku może wydawać się wręcz absurdalne, to ku zaskoczeniu odpowiedź brzmi twierdząco. Dlaczego?
🔎 Tłumaczą to badania przeprowadzone we współpracy Uniwersytetu Arizona i badaczy z Holandii. Badanie przeprowadzono pokazując uczestnikom fragmenty filmów „Sophie’s Choice” (grupa z negatywnym nastrojem) lub „Friends” (grupa z pozytywnym nastrojem).
Osoby, które oglądały „Friends” nie doświadczały zmiany nastroju. Natomiast grupa, która oglądała fragmenty filmu „Sophie’s Choice” zgłaszała bardziej negatywną zmianę nastroju. Po obejrzeniu fragmentów filmów, uczestnicy czytali krótkie historie zawierające jeden krytyczny błąd dotyczący niekonsekwencji w języku i kontekście.
Co pokazały wyniki? 👀
Osoby będące w złym nastroju były bardziej ostrożne i stosowały podejście analityczne. Skupiały się na tym, co było napisane, a nie tylko bazowały na swojej wiedzy na temat świata.
Co więcej, ich mózgi wykazywały większą aktywność związaną z reanalizą, co dodatkowo świadczy o ich ostrożności i skrupulatności podczas rozważania potencjalnych błędów.
Jak tłumaczy autorka badania Vicky Lai – „Pokazujemy, że nastrój ma znaczenie, a może powinniśmy zwracać uwagę na swój nastrój, gdy wykonujemy pewne zadania. Jeśli jesteśmy w złym nastroju, może powinniśmy zajmować się rzeczami, które wymagają większej skrupulatności, takimi jak np. korekta tekstu”.
Badania te rzucają ciekawe spojrzenie na pozytywne aspekty negatywnego nastroju. Jak mówi tytuł piosenki Monty Pythona – Always Look on the Bright Side of Life 😉
Jeśli więc masz zły dzień, zamiast zniechęcać się, może warto spróbować skierować swoje frustracje na ponowne przeczytanie ważnego dokumentu lub edycję istotnego e-maila. Może nawet i zły nastrój może czasem się okazać naszym sprzymierzeńcem?
👉 Swoją drogą, jakie Ty masz sposoby na zły nastrój? 🙂
☕ Wybierasz się na zakupy?
Dla dobra Twojego portfela lepiej nie pić kawy przed wyjściem…
Badania przeprowadzono w trzech sklepach we Francji i w Hiszpanii.
Ponad 300 klientów otrzymało darmową kawę przy wejściu, połowa z nich dostała kawę z około 100 mg kofeiny, a pozostali otrzymali kawę bezkofeinową lub wodę.
Okazało się, że osoby pijące kawę z kofeiną kupiły znacznie więcej przedmiotów i wydały więcej pieniędzy w porównaniu do osób, które wypiły kawę bezkofeinową lub wodę.
Osoby pijące kawę z kofeiną przed zakupami wydają około 50% więcej i kupują prawie 30% więcej przedmiotów niż osoby pijące kawę bezkofeinową lub wodę.
Według badaczy kofeina uwalnia dopaminę w mózgu, co prowadzi do wyższego poziomu energii i impulsywności, co z kolei prowadzi do większej liczby impulsywnych zakupów.
A Tobie zdarzyło się wypić kawę przed zakupami i zrobić ciut większe zakupy niż było to zaplanowane?
🎙️ [Zapis Live] Biuletyn na LinkedInie - Od 0 do 4500 Czytelników i Czytelniczek...
…czyli jak zbudowałem biuletyn, by dzielić się wiedzą, mówić o trudnych tematach w prosty sposób i popularyzować neuronaukę w Polsce.
Dziękuję Adrian Gamoń za zaproszenie do rozmowy, gdzie porozmawialiśmy o biuletynach na LinkedInie. Była to dla mnie niezwykle wartościowa i inspirująca rozmowa.
Podczas spotkania rozmawialiśmy o wielu ciekawych kwestiach:
👉 Czym są biuletyny na LinkedInie?
👉 Kiedy warto mieć własny biuletyn?
👉 Jak utworzyć i wypromować biuletyn?
👉 Jakie nowe rozwiązania w promocji biuletynów wprowadzi LinkedIn?
Zdradziłem także jak od kuchni wygląda biuletyn NeuroEfektywnie 🧠, dlaczego powstał, jak go przygotowujemy i co planujemy 😉
Zapraszam do odsłuchania!
🎧 Rozmowa dostępna jest na:
Co w następnym wydaniu?
Jak połączyć ChatGPT z mózgiem?
Czy NeuroNauka potrafi zmienić złe wspomnienia w dobre?
To, jakiej muzyki słuchasz jest związane z Twoją osobowością?
Dlaczego uwielbiamy czekoladę?
[Wywiad] Emocje w świecie maszyn
Wspaniałego tygodnia i do usłyszenia w nowym wydaniu!
Marcin P. Stopa
Marcin P. Stopa
Specjalizuję się w zakresie neuronauk i ich zastosowań w badaniach biznesowych oraz nauce i rozwoju ludzi dorosłych przez NanoLearning na SeeWidely.com Swoją wiedzę zdobywałem na uczelniach takich jak Uniwersytet Ekonomicznym w Krakowie (socjologia i zarządzanie), Uniwersytet Jagielloński (psychologia), Ecole polytechnique fédérale de Lausanne (komórkowe mechanizmy funkcjonowania mózgu), Johns Hopkins University (badania Funkcjonalnym Rezonansem Magnetycznym) oraz Harvard University (neuronauka).
Wierzę, że jednym z podstawowych celów naszego pokolenia jest zrozumienie funkcjonowania naszego mózgu oraz stworzenie rozwiązań usprawniających naukę kompetencji potrzebnych do sprawnego funkcjonowania w coraz bardziej złożonym świecie.
Zobacz, jak wdrażamy neuronaukę w biznesie w Nauroinsight Lab: neuroinsightlab.pl
Wiedza jest po to, by się nią dzielić:
Źródła:
#1
[1] Daniel W. Newton, Melissa Chamberlin, Cynthia K. Maupin, Jennifer D. Nahrgang, Dorothy R. Carter. Voice as a Signal of Human and Social Capital in Team Assembly Decisions. https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/01492063211031303
#2
[2] Źródło grafiki: Udostępnione na Instagramie na profilu jeanne_in_flight
[3] Źródło grafiki: https://www.krigolsonlab.com/mars-blog
[4] Źródło grafiki: https://ayanotominaga.com/media/ysl-scent-sation/
[5] Źródło grafiki: Udostępnione na Instagramie na profilu dr. romanvelasquez
[6] Źródło grafiki: https://blog.sciencemuseum.org.uk/music-and-the-brain/
[7] Źródło grafiki: https://www.usf.edu/magazine/2018-winter/university/brain-powered-drones.aspx
[8] Źródło grafiki: Udostępnione na Instagramie na profilu marshallfent
[9] Źródło grafiki: Udostępnione na Instagramie na profilu two.o_official
[10] Źródło grafiki: Udostępnione na Instagramie na profilu dr. romanvelasquez
#3
[11] Vicky Tzuyin Lai, Jos van Berkum, Peter Hagoort, Negative affect increases reanalysis of conflicts between discourse context and world knowledge, https://doi.org/10.3389/fcomm.2022.910482
#4
[12] Dipayan Biswas, Patrick Hartmann, Adilson Borges, Caffeine’s Effects on Consumer Spending, https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/00222429221109247
#5
[13] https://www.linkedin.com/video/live/urn:li:ugcPost:7049411347125538816/
- Sprawdź pozostałe artykuły: