Neuroinsight Lab
Rzetelne wnioski z samego źródła.

Zyskaj odpowiedzi z neurobadaniami i podejmuj najlepsze decyzje.

Poznaj prawdziwe i podświadome potrzeby, reakcje, emocje, dzięki neurobadaniom z wykorzystaniem zaawansowanych technologii eyetrackingu, EEG, AI i uczenia maszynowego. Nie musisz już polegać na intuicji i wątpliwych danych, aby osiągać nieosiągalne do tej pory rezultaty. Odkryj, jakie odpowiedzi możesz z nami poznać.

Wykorzystaj w obszarze:
Reklam i kampanii
Dzięki neurobadaniom poznasz, jakie emocje wywołują Twoje reklamy i jak je ulepszyć, aby przyciągały uwagę i angażowały. Zdobyte informacje mogą pomóc w identyfikacji, które elementy reklamy przyciągają największą uwagę oraz jakie emocje i skojarzenia wywołują, a także pozwalają na lepsze zrozumienie preferencji i potrzeb konsumentów wraz z dostosowaniem strategii marketingowej do ich oczekiwań. Zwiększaj skuteczność działań marketingowych i osiągaj lepsze wyniki w sprzedaży.

”

Wykorzystaj w obszarze:
Strategii marki i identyfikacji
Dowiedz się, jak klienci postrzegają markę, co im się podoba, a co nie oraz jakie emocje wywołuje. Dzięki temu możesz jeszcze lepiej zrozumieć, jakie skojarzenia wzbudza i jakie wartości są z nią kojarzone, a także co pozwoli na zwiększenie jej atrakcyjności dla klientów.

”

Wykorzystaj w obszarze:
Procesów zakupowych
Z pomocą neurobadań zrozumiesz, jak klienci podejmują decyzje zakupowe, co wpływa na ich wybory i jakie doświadczenia temu towarzyszą. Udoskonalisz swój proces sprzedażowy, aby poprawić konwersję, zwiększyć sprzedaż i ulepszyć doświadczenie klienta.

”

Wykorzystaj w obszarze:
Promocji, cenników i optymalizacji ofert
Zbadaj z nami, jak klienci reagują na Twoje promocje, cenniki i oferty, aby jeszcze lepiej dopasować je do ich potrzeb i zwiększyć sprzedaż. Poznaj oczekiwania i preferencje klientów, a także ich reakcje na różnego rodzaju oferty. Dzięki temu możesz optymalizować promocje i oferty, aby zwiększać ich skuteczność.

”

Wykorzystaj w obszarze:
Głębszego poznania preferencji i zachowań klientów
Zastanawiasz się, co siedzi w głowach klientów? Sprawdźmy to! Wykorzystaj neurobadania, by lepiej poznać swoich klientów, ich preferencje, emocje i zachowania. Dzięki temu dopasujesz swoje produkty i usługi do ich potrzeb, co pozwoli na zwiększenie satysfakcji klientów oraz wzrost sprzedaży.

”

Wykorzystaj w obszarze:
Merchandising i opakowań
Sprawdź, co widzi klient i na co zwraca uwagę. Dowiedz się, jak projekty opakowań i ustawienie produktów są odbierane przez klientów, gdzie podąża ich wzrok oraz jakie emocje temu towarzyszą. Zobacz, jak przekłada się to na proces i decyzje zakupowe oraz jak można je jeszcze skuteczniej zoptymalizować.

”

Wykorzystaj w obszarze:
Badania jakości obsługi klienta
Zobacz obsługę oczami klienta - dosłownie. Skutecznie zidentyfikuj punkty zapalne, sprawdź, jakie emocje wywołuje Wasza obsługa, by podnieść jej jakość i ulepszyć procesy (po)zakupowe. Spraw, by doświadczenia związane z Waszą obsługą były niezapomniane - w tym pozytywnym znaczeniu.

”

Wykorzystaj w obszarze:
Rekrutacji i selekcji
Optymalizuj oferty o pracę i procesy rekrutacyjne. Sprawdź, jak reagują kandydaci i ulepszaj działania rekrutacyjne w swojej organizacji, by zwiększać ich jakość, szybkość i trafność. W sposób rzetelny i obiektywny wybieraj najlepszych kandydatów, identyfikując ich dzięki neurobadaniom.

Opis obrazka

Wykorzystaj w obszarze:
EB i komunikacji wewnętrznej
Dowiedz się, jak Twoja firma jest postrzegana przez kandydatów i pracowników. Spraw, by komunikacja była magnetyzująca i skuteczna jak nigdy dotąd, budując atrakcyjny wizerunek pracodawcy. Uzyskaj lepszy wgląd w potrzeby i preferencje pracowników, sprawiając, że komunikacja będzie trafna i przejrzysta, a pracownicy będą zaangażowani i dumni z tego, gdzie pracują.

„Naurobadania w EB i komunikacji wewnętrznej

Wykorzystaj w obszarze:
Szkoleń i rozwoju
Przyśpieszaj i optymalizuj proces uczenia, ulepszając efektywność działań rozwojowych. Twórz i dopasowuj narzędzia, by były wyjątkowo efektywne i pozostawały na dłużej w pamięci pracowników. Dowiedz się, co tak naprawdę siedzi w głowie uczestnika szkolenia i co ważniejsze - ile w niej zostaje.

„Naurobadania w Szkoleniach i rozwoju

Wykorzystaj w obszarze:
Efektywności i optymalizacji pracy
Monitoruj skupienie, stany emocjonalne oraz charakterystykę pracy, by optymalizować procesy w organizacji. Spraw, by każdy pracownik miał możliwość zwiększenia swojej efektywności i optymalnego działania oraz wykonywania swojej pracy.

„Efektywności

Wykorzystaj w obszarze:
Wellbeingu i zaangażowania
Identyfikuj źródła stresu i przeładowania poznawczego, by uniknąć wypalenia zawodowego oraz dramatycznych skutków przewlekłego stresu. Popraw atmosferę, motywację i absencję w swojej organizacji, sprawiając, że pracownicy będą szczęśliwsi i jeszcze bardziej zaangażowani.

„Neurobadania w Wellbeingu i zaangażowaniu

Wykorzystaj w obszarze:
D&I i ukrytych przekonań
Pomagaj lepiej zrozumieć różnorodność w zespole i identyfikuj bariery oraz ukryte przekonania pracowników sabotujące zmiany. Twórz organizację realnie otwartą na drugiego człowieka pozbawioną toksycznych zachowań i przekonań.

„Neurobadania w D&I, ukrytych przekonaniach

Wykorzystaj w obszarze:
Badań UX
Poznaj opinie i reakcje użytkowników na Twoje cyfrowe produkty i usługi, wykorzystując najnowsze metody neurobadawcze. Badania te pozwalają na lepsze zrozumienie odczuć, doświadczeń i emocji, jakie towarzyszą użytkownikom podczas korzystania z Twojego produktu. Dzięki neurobadaniom można dowiedzieć się, jakie elementy interfejsu wywołują pozytywne lub negatywne reakcje oraz jakie są preferencje i oczekiwania użytkowników, co pozwala na zoptymalizowanie interfejsów pod kątem UX.

”

Wykorzystaj w obszarze:
Tworzenia ścieżek
Zbadaj razem z nami, jak użytkownicy poruszają się po interfejsie, jakie emocje to wzbudza, które elementy są dla nich ważne, a które przeszkadzają lub są ignorowane. W ten sposób możesz zoptymalizować ścieżkę użytkownika, aby była bardziej intuicyjna i efektywna, co przyczyni się do zwiększenia konwersji i satysfakcji użytkowników.

”

Wykorzystaj w obszarze:
E-commerce
Poznaj preferencje, emocje i oczekiwania klientów podczas zakupów online wykorzystując neurobadania. Badania te pozwalają na zrozumienie, jakie elementy sklepu internetowego wpływają na decyzje zakupowe i jakie emocje towarzyszą klientom podczas zakupów. Dzięki temu zoptymalizujesz swój sklep internetowy, zwiększając sprzedaż i zadowolenie klientów.

”

Wykorzystaj w obszarze:
Aplikacji mobilnych
Optymalizuj swoją aplikację mobilną, badając reakcje użytkowników. Dowiedz się, jakie elementy interfejsu wpływają na użytkowanie aplikacji i jakie emocje towarzyszą użytkownikom podczas korzystania z aplikacji. Dzięki neurobadaniom możesz zwiększyć zadowolenie użytkowników, prostotę obsługi i jeszcze bardziej ulepszyć wskaźniki konwersji.

”

Wykorzystaj w obszarze:
Testów porównawczych
Zastanawiasz się, która opcja jest lepsza? Nie musisz zgadywać.
Porównanie produktów lub ich wariantów może być trudne do wykonania tylko na podstawie ankiet lub badań użytkowników. Zastosowanie neurobadań pozwala na uzyskanie bardziej obiektywnych wyników, ponieważ analizuje się bezpośrednie reakcje mózgu na różne elementy. Nie zgaduj. Sprawdź.

”

Wykorzystaj w obszarze:
Ustalania cech i funkcji
Dzięki neurobadaniom możesz zrozumieć, jak klienci postrzegają Twoje produkty, jakie emocje wzbudzają i jakie potrzeby spełniają. Dowiedz się, jakie cechy i funkcje produktu są dla klientów najważniejsze i które zmiany można wprowadzić, aby zwiększyć atrakcyjność i użyteczność produktu, a które mogą zostać wprowadzone dopiero w przyszłości lub nie wpływają na satysfakcję i skłonność do zakupu.

”

Wykorzystaj w obszarze:
Testów sensorycznych
Neurobadania mogą pomóc w testach sensorycznych produktów przez badanie reakcji mózgu na bodźce związane ze zmysłami, m.in. na smak, zapach, dotyk, dźwięk czy obraz. Dzięki temu możesz uzyskać obiektywne i szczegółowe dane na temat tego, jak klienci odbierają i reagują na dane produkty, co pozwala na dokładniejszą ocenę jakości produktu, dostosowanie go do ich preferencji, a także wyróżnienie go na rynku.

”

Wykorzystaj w obszarze:
Reakcji i akceptacji - analizy doświadczeń klientów
Wnioski z neurobadań pozwalają na dokładne zrozumienie odczuć i emocji, jakie towarzyszą interakcji z produktem. Badania te mogą ujawnić nieświadome procesy poznawcze, które wpływają na postrzeganie produktu przez klienta, a także pomóc w identyfikacji silnych i słabych stron produktu. Dzięki temu można skutecznie dostosowywać produkty do potrzeb i oczekiwań klientów, aby zwiększyć ich satysfakcję i lojalność, zwiększając szanse na sukces rynkowy.

”

Wykorzystaj w obszarze:
Testowania produktów, usług, prototypów i koncepcji
Odkryj, jakie funkcje i cechy produktu są najważniejsze dla klientów i jak oni tak naprawdę odbierają Twój produkt. Wnioski z neurobadań pomagają w ocenie skuteczności koncepcji i prototypów, identyfikacji obszarów wymagających poprawy oraz dostosowaniu produktów do preferencji klientów. Dzięki temu można wprowadzać ulepszenia jeszcze przed wypuszczeniem produktu na rynek, co zwiększa szanse na sukces i zadowolenie klientów.

”

Ulepszaj produkty i usługi, zwiększaj efektywność organizacji i podejmuj lepsze decyzje dzięki neurobadaniom.

NeuroTechnologia dla biznesu

Zrozum swoich klientów

Odkryj potrzeby swoich klientów na nowo. Ulepszaj produkty i usługi, dzięki lepszemu zrozumieniu potrzeb, preferencji, emocji i nie tylko.

Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii takich jak eyetracking, EEG, AI i uczenie maszynowe możesz teraz zobaczyć, co klienci mają na myśli, gdy korzystają z Twoich produktów i usług.

🚀

Zwiększ skuteczność strategii i kampanii marketingowych

🥰

Zrozum potrzeby, emocje i preferencje klientów

🎁

Optymalizuj oferty, cenniki i promocje

💫

Reaguj na zmiany w zachowaniach konsumentów

🗺️

Udoskonalaj ścieżki zakupowe

🥇

Ulepszaj doświadczenia klientów i pracowników

🔍

Badaj UI/UX i ulepszaj projekty

👍

Testuj produkty i usługi cyfrowe i analogowe

NeuroNaukowa wydajność

Sprawdź, co zwiększa efektywność w pracy

Dowiedz się, co naprawdę działa, a co niekoniecznie. Neurobadania pozwalają precyzyjnie sprawdzić, które elementy pracy rozpraszają uwagę, jakie sytuacje wywołują stres, a także co przyspiesza i zwiększa efektywność działań.

A to dopiero początek możliwości! Zobacz, jak kandydaci reagują na Wasze oferty o pracę, proces rekrutacji czy benefity, by tworzyć jeszcze lepsze doświadczenia i pozyskiwać najlepsze talenty.

💎

Zwiększ motywację i zaangażowanie w pracy

🚀

Ulepszaj programy rozwojowe

🌱

Zadbaj o wellbeing i wydajność w organizacji

🧐

Optymalizuj procesy rekrutacji i selekcji

🥰

Ulepszaj doświadczenia pracowników

🎁

Udoskonalaj programy benefitowe

⭐️

Wspieraj działania D&I w organizacji

🔥

Optymalizuj procesy i pracę

Perfekcyjna synergia nauki i biznesu, która zapewnia Ci realną przewagę.

NEUROINSIGHT LAB recap
EEG

Nadawaj na tych samych falach​

Nie musisz już się domyślać. Dzięki EEG można badać pracę mózgu, by na podstawie aktywności fal mózgowych lepiej zrozumieć reakcje na bodźce, procesy myślowe, a także poziomy emocji. Dowiedz się, jakie emocje towarzyszą decyzjom, produktom, usługom i zachowaniom.

Zamiast pytać i liczyć na w miarę szczerą odpowiedź możesz sprawdzić, jakie podświadome procesy zachodzą w mózgu. Dzięki EEG zyskujesz odpowiedzi, które do tej pory były niedostępne. Nie musisz wierzyć na słowo. Teraz możesz z nami to zbadać.

Eye-tracking
Spójrz oczami
Spójrz oczami

Zobacz na własne oczy, co widzą klienci. Dowiedz się, na co zwracają uwagę klienci czy pracownicy oraz jakie punkty są krytyczne dla odbiorców. Eye-tracking pozwala śledzić wzrok na dwa sposoby:

eye tracking
Oparty na ekranie

monitoruje wzrok jedynie w obszarze wyświetlanym na ekranie komputera, np. przy reklamach czy aplikacjach.

eye tracking okulary
Oparty o specjalne i zaawansowane okulary

pozwala nie tylko śledzić wzrok użytkownika, ale także zobaczyć świat dosłownie z jego perspektywy, dzięki wbudowanej w okulary kamerze.

AI + Uczenie Maszynowe + NeuroTechnologia = 🚀

Potężne połączenie dające konkretne i praktyczne odpowiedzi. Do Twoich usług.

Zrozum doskonale preferencje i potrzeby swoich odbiorców, zwiększając skuteczność swoich działań i procesów. AI i uczenie maszynowe to narzędzia, które wraz z EEG rewolucjonizują sposób, w jaki prowadzi się badania i analizuje dane. Za ich pomocą możliwe jest przetwarzanie i analizowanie znacznie większej liczby informacji niż do tej pory, co pozwala na uzyskanie bardziej szczegółowych i bezcennych wniosków.

Dzięki uczeniu maszynowemu systemy mogą „uczyć się” na podstawie już zebranych danych i dostosowywać się do Twoich indywidualnych potrzeb.

EEG smart

Bezprzewodowe i przyjazne EEG
turbodoładowane technologią.
Funkcjonalna spektroskopia bliskiej podczerwieni

Eye-tracking

Zobacz, co dokładnie widzą na ekranie i na co zwracają uwagę (gratis do wszystkich badań).
Funkcjonalna spektroskopia bliskiej podczerwieni

Eye-tracking +

Eye-tracking w okularach, by móc spojrzeć oczami klienta.Funkcjonalna spektroskopia bliskiej podczerwieni

EEG v32

Więcej niż potrzebujesz,
kliniczna jakość zapisu.
Funkcjonalna spektroskopia bliskiej podczerwieni

fMRI

Bezkompromisowy Funkcjonalny
Rezonans Magnetyczny.
Funkcjonalna spektroskopia bliskiej podczerwieni

fNIRS

Funkcjonalna spektroskopia
bliskiej podczerwieni.
Funkcjonalna spektroskopia bliskiej podczerwieni

W skrócie:

Lepsze decyzje. Lepsze produkty i usługi. Lepsze wyniki biznesowe.

Zyskaj insight na znacznie głębszym poziomie, dzięki neuronauce i zaawansowanej technologii.
Współpracuj z ekspertami, mającymi insight biznesowy, marketingowy, socjologiczny, neuronaukowy i nie tylko.

Wykorzystaj zdobyte odpowiedzi w praktyce, dzięki indywidualnemu wsparciu i podejściu naszego zespołu badawczego.

Odkryj tajemnice liderów rynkowych

Poznaj case study z różnych branż i odkryj na rzeczywistych przykładach, jakie efekty osiągają najbardziej innowacyjne firmy, dzięki wykorzystaniu zdobyczy neuronauki. Dowiedz się, jak neurobadania pomogły im osiągnąć tak niesamowite rezultaty.

Chcesz zobaczyć bardziej szczegółowe Case Study i najnowsze artykuły?
biuletyn neuroefektywnie

Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj darmowy newsletter Neuroinsight Lab Blog! Dołącz do +6400 Czytelników i Czytelniczek.

Otrzymuj najnowsze artykuły i case studies z tajnej bazy wiedzy oraz najświeższe odkrycia z praktycznymi wskazówkami ze świata neuronauk do wykorzystania w biznesie, pracy i na co dzień.
Zapisz mnie do Newslettera
Z nami to proste!

Jak wygląda taki projekt?

Zobacz, jak wygląda proces badawczy i jakie korzyści możesz dzięki neurobadaniom osiągnąć. W prosty sposób przeprowadzimy Cię krok po kroku, jak neurobadania mogą skutecznie pomóc w rozwiązaniu różnych problemów i osiągnięciu jeszcze lepszych wyników.

I. Analiza sytuacji i potrzeb

Rozmawiamy z Tobą, by dokładnie poznać Twoje cele i oczekiwania. Wspólnie ustalamy, jakie elementy badania będą dla Ciebie najważniejsze.

II. Projektowanie badania

Tworzymy unikalny projekt badania, dopasowany do Twoich potrzeb i celów biznesowych. Stosujemy najnowocześniejsze i optymalne technologie neurobadań, by uzyskać najbardziej wartościowe informacje.

III. Przeprowadzenie badania

Tutaj dzieje się cała magia, a raczej nauka - realizujemy badanie. Dzięki naszym specjalistycznym narzędziom otrzymujemy precyzyjne dane, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć zachowania i to, co dzieje się w głowach badanych.

IV. Analiza wyników

Przeprowadzamy szczegółową analizę wyników badania, by uzyskać jak najwięcej przydatnych dla Ciebie informacji. Dostarczamy raport, który pozwoli Ci zidentyfikować kluczowe obszary działania.

V. Raport, rekomendacje i działania

Na podstawie analizy wyników przedstawiamy raport, proponujemy konkretne rekomendacje i działania, które pozwolą Ci efektywniej osiągnąć zakładane cele.

Cennik

Ile kosztują badania NeuroMarketingowe

Zyskaj odpowiedzi dzięki neurobadaniom

NeuroLight
NeuroBoost
NeuroMax
Analiza wstępna
 
 
 
Zaprojektowanie badania
 
 
 
Wykorzystanie EEG smart
 
 
 
Wykorzystanie EEG v32

opcja za dopłatą 

opcja za dopłatą 

opcja w cenie 
Eye-tracking ekranu
 
 
 
Eye-tracking oczami klienta

opcja za dopłatą 

opcja za dopłatą 

opcja w cenie 
Liczba badanych
do 12 osób
do 24 osób
powyżej 25 osób
Rekrutacja uczestników

opcja za dopłatą 

opcja za dopłatą 

opcja w cenie 
Przeprowadzenia badania
 
 
 
Pełna analiza danych
 
 
 
Raport i rekomendacje
 
 
 
Konsultacje i objaśnienia
 
 
 
Cena
od 14 993 zł
od 24 500 zł
Wycena projektowa
Pomożemy Ci dobrać optymalne rozwiązania.
Zyskaj insight na nowym poziomie

Klucz do decyzji opartych na faktach.

Neurobadania pozwalają poznać rzeczy, których wcześniej nie byliśmy w stanie dostrzec. Pomagają podejmować decyzje biznesowe oparte na faktach, a nie na przypuszczeniach, by osiągać jeszcze lepsze efekty.
Marcin P. Stopa
Head of NeuroResearch
Neuroinsight Lab
Rozmowa czy e-mail?

Skontaktuj się z nami, używając formularza lub od razu zarezerwuj 30-minutową rozmowę w dogodnym dla siebie terminie.

Masz pytania?
Napisz do nas na: kontakt@seewidely.com

Najczęstrze pytania:

Podczas gdy eyetracking śledzi ruchy gałek ocznych, EEG pozwala badać pracę mózgu, by na podstawie aktywności fal mózgowych lepiej zrozumieć reakcje na bodźce, procesy myślowe, a także poziomy emocji, co daje pełniejszy obraz doświadczeń wśród klientów, pracowników czy użytkowników.

Największy wpływ na koszt i czas trwania neurobadań mają takie czynniki jak liczba uczestników, rodzaj badania, wykorzystane narzędzia i lokalizacja. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać dopasowaną do swoich potrzeb ofertę.

Neurobadania są wykorzystywane w niemalże każdej branży szczególnie w retail, marketingu, mediach, gamingu, UX/UI, architekturze, farmacji, motoryzacji, e-commerce, turystyce i rekreacji, finansach, a także w produkcji. Zastanawiasz się, czy neurobadania mogą pomóc w Twojej branży? Zapraszamy do kontaktu.

Neurobadania koncentrują się na bezpośrednim badaniu mózgu przy użyciu zaawansowanych technologii, tj. EEG, MEG, fNIR i MRI. W tradycyjnych badaniach stosuje się bardziej ogólne metody badawcze tj. ankiety i wywiady. Neurobadania pozwalają na dużo bardziej precyzyjne pomiary, dzięki którym można lepiej zrozumieć, jak ludzki mózg przetwarza informacje, jakie procesy zachodzą podczas podejmowania decyzji i jak reagujemy na bodźce zewnętrzne.

Skontaktuj się z nami:

  Aby wysłać wiadomość musisz zaakceptować politykę prywatności.

  biuletyn neuroefektywnie

  Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj darmowy newsletter Neuroinsight Lab Blog! Dołącz do +5000 Czytelników i Czytelniczek.

  Otrzymuj najnowsze artykuły i case studies z tajnej bazy wiedzy oraz najświeższe odkrycia z praktycznymi wskazówkami ze świata neuronauk do wykorzystania w biznesie, pracy i na co dzień.
  Zapisz mnie do newslettera
  Skontaktuj się z nami:

   Aby wysłać wiadomość musisz zaakceptować politykę prywatności.

   Masz pytania?
   Napisz do nas na: kontakt@seewidely.com

   Najczęstrze pytania:

   Podczas gdy eyetracking śledzi ruchy gałek ocznych, EEG pozwala badać pracę mózgu, by na podstawie aktywności fal mózgowych lepiej zrozumieć reakcje na bodźce, procesy myślowe, a także poziomy emocji, co daje pełniejszy obraz doświadczeń wśród klientów, pracowników czy użytkowników.

   Największy wpływ na koszt i czas trwania neurobadań mają takie czynniki jak liczba uczestników, rodzaj badania, wykorzystane narzędzia i lokalizacja. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać dopasowaną do swoich potrzeb ofertę.

   Neurobadania są wykorzystywane w niemalże każdej branży szczególnie w retail, marketingu, mediach, gamingu, UX/UI, architekturze, farmacji, motoryzacji, e-commerce, turystyce i rekreacji, finansach, a także w produkcji. Zastanawiasz się, czy neurobadania mogą pomóc w Twojej branży? Zapraszamy do kontaktu.

   Neurobadania koncentrują się na bezpośrednim badaniu mózgu przy użyciu zaawansowanych technologii, tj. EEG, MEG, fNIR i MRI. W tradycyjnych badaniach stosuje się bardziej ogólne metody badawcze tj. ankiety i wywiady. Neurobadania pozwalają na dużo bardziej precyzyjne pomiary, dzięki którym można lepiej zrozumieć, jak ludzki mózg przetwarza informacje, jakie procesy zachodzą podczas podejmowania decyzji i jak reagujemy na bodźce zewnętrzne.